Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-28, 09:50 Autor: PAP

Müller o zmianach w tzw. ustawie medialnej: mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne

Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie; jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne - mówił w środę poseł PiS i rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.


Rzecznik rządu był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy poprawki przyjęte przez sejmową komisję kultury do projektu zmian w tzw. ustawie medialnej są po myśli rządu.


Müller zaznaczył, że rząd nie wydawał uchwały w tym zakresie. "Natomiast nasze środowisko polityczne, które przecież tworzy rząd, popiera tę ustawę, która jest w Sejmie i chcemy ją wprowadzić" - powiedział.


Według niego, podobne regulacje obowiązują w Austrii czy Francji. "To jest prawo każdego suwerennego państwa, aby ograniczać ryzyka możliwości zakupu mediów czy innych ważnych spółek w danym kraju, przez podmioty z zagranicy. Chyba nikt by nie chciał, żeby Rosjanie czy jakieś inne kraje, które są nam wrogie, takie działania mogły podejmować, a w tej chwili mogą takie działania podejmować" - mówił rzecznik rządu.


Na uwagę, że nasi amerykańscy partnerzy nie będą mogli podejmować takich działań na rynku medialnym, rzecznik rządu odparł, że "Polska jest suwerennym krajem, który decyduje o takich rozwiązaniach samodzielne". Dodał, że podobnie czynią np. Austriacy i nie widzi problemów na linii Stany Zjednoczone - Austria.


Dopytywany o negatywne reakcje strony amerykańskiej na projekt PiS, Müller powiedział, że "to jest stanowisko Stanów Zjednoczonych". "A my jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje takie, jakie uzna za stosowne i dlatego je wprowadzamy" - powiedział rzecznik rządu.


Projekt PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego. W myśl projektu, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".


W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.


Na wtorkowym posiedzeniu komisja kultury przyjęła poprawkę złożoną przez Marka Suskiego (PiS) zakładającą, że wprowadzane nowelizacją przepisy w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych nie stosują się do podmiotów z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego "pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".


Komisja przyjęła też poprawkę Jarosława Sachajki (Kukiz'15), która zakłada, że udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykorzystaniem obowiązku dostosowania, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.


Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez Mirosława Suchonia (Polska 2050), a także Stanisława Bukowca (Porozumienie), który chciał by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ mok/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 08:20 Liga NHL - wyniki Wyniki poniedziałkowych meczów 1. rundy play off hokejowej ligi NHL: Konferencja Wschodnia:Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 2:3 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-04-23, godz. 08:20 Śląskie/ Autostrada A1 zablokowana na wysokości Częstochowy w stronę Gliwic Po kolizji i wycieku substancji oleistych na jezdnię we wtorek rano zablokowana została jezdnia autostrady A1 w stronę Gliwic na wysokości Częstochowy - wynika… » więcej 2024-04-23, godz. 08:10 Ogłoszono datę premiery biograficznego filmu „Putin”, zrealizowanego z wykorzystaniem AI, w reżyserii Patryka Vegi… 26 września 2024 roku do kin na świecie trafi biografia fabularna Władimira Putina. Film, prezentujący postać Putina, odwzorowaną za pomocą innowacyjnej… » więcej 2024-04-23, godz. 08:10 Tatry/ 29 kwietnia koniec sezonu narciarskiego; otwarte pozostaną dwa obszary Ze względów przyrodniczych w poniedziałek 29 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zostanie zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa… » więcej 2024-04-23, godz. 08:10 USA/ Protesty na uczelniach w związku sytuacją w Strefie Gazy Rozpoczęte w minionym tygodniu na nowojorskim Columbia University demonstracje poparcia dla Palestyny, w tym apele o zaprzestanie przez Izrael operacji wojskowej… » więcej 2024-04-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki poniedziałkowych meczów 1. rundy play off koszykarskiej ligi NBA: Konferencja Wschodnia: Cleveland Cavaliers - Orlando Magic 96:86(stan rywalizacji… » więcej 2024-04-23, godz. 08:00 W. Brytania/ Wizyta premiera Sunaka w Polsce kontynuacją zacieśniania stosunków Swoją pierwszą wizytę w Polsce składa we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Wpisuje się ona w cały ciąg intensywnych kontaktów bilateralnych, które… » więcej 2024-04-23, godz. 07:40 Sondaż IBRiS dla Radia Zet: Polacy równo podzieleni w sprawie oceny spotkania Duda-Trump Polacy są równo podzieleni w sprawie oceny spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z b. prezydentem USA Donaldem Trumpem - podało we wtorek Radio Zet, powołując… » więcej 2024-04-23, godz. 07:30 USA/ Informacje wywiadu, Trump i modlitwa zaważyły na decyzji Johnsona w sprawie pomocy dla Ukrainy Sprawa pakietu pomocy dla Ukrainy przekształciła szefa Izby Reprezentantów USA Mike'a Johnsona z mało znanego polityka w 'spikera czasów wojny' i kluczowego… » więcej 2024-04-23, godz. 07:30 Liga hiszpańska - Djokovic pod wrażeniem gry Bellinghama Serbski tenisista Novak Djokovic, numer jeden na świecie, oświadczył, że brytyjski piłkarz Realu Madryt Jude Bellingham, mimo że ma zaledwie 20 lat, posiada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »