Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-28, 01:20 Autor: PAP

USA/ Z 50 tys. złapanych nielegalnych imigrantów tylko 13 proc. zgłosiło się do urzędu imigracyjnego

Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej. Mimo nakazu tylko 13 proc. zgłosiło się do urzędu imigracyjnego i egzekwowania ceł (ICE).

Portal Axios sugeruje we wtorek, że zaniechanie wezwań do sądów świadczy o przeciążeniu służb granicznych na niektórych obszarach.


"To niespotykane, aby agenci wypuszczali migrantów bez oficjalnego wezwania do stawienia się w sądzie. Tam, gdzie to się ostatnio zdarzało, otrzymywali oni w zamian listę adresów i kontaktów do biur ICE w całym kraju i kazano im się zgłosić do jednego z nich. (Agenci) mieli nadzieję, że imigranci pojawią się w tych biurach po dotarciu do miejsca docelowego, aby otrzymać zezwolenie na pracę" – zauważył Axios.


Wyliczył, powołując się na Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), że do poniedziałku tylko 6700 imigrantów, którzy przekroczyli granicę między połową marca a połową lipca, pojawiło się w biurach ICE. 16 tys. się tam nie stawiło w 60-dniowym terminie. Dla ok. 27 tys. wyznaczony termin jeszcze nie upłynął.


"Ci, którzy się nie zgłoszą, podobnie jak każdy, kto przebywa w naszym kraju bez uregulowanego statusu prawnego, podlega wydaleniu przez ICE" – podkreśliła rzeczniczka DHS Meira Bernstein.


Szef patroli granicznych rejonie Doliny Rio Grande tweetował w niedzielę, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia zatrzymano tam ponad 20 tys. nielegalnych imigrantów.


"Jest to oznaka ciągłego wzrostu liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę USA z Meksykiem" – akcentował Axios dodając, że Biały Dom zapowiedział pracę nad uporządkowaniem systemu imigracyjnego oraz "sprawiedliwe egzekwowanie prawa imigracyjnego".


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ sp/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 07:50 Podkarpackie/ Silne opady deszczu; ponad 130 interwencji Przeszło 130 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów deszczu w regionie - poinformował w sobotę… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Kara 1,9 mln zł dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 MF: zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Świat (PiS): zdumiewające, że komisja etyki ponownie odrzuciła rozpatrywanie sprawy posła Nitrasa Zdumiewające jest, że komisja etyki poselskiej ponownie nie zajęła się zachowaniem posła Sławomira Nitrasa (KO) - uważa Jacek Świat (PiS). Zdaniem Izabeli… » więcej 2021-09-18, godz. 07:20 Prezes polskiej organizacji w Odessie: zrobimy wszystko, by polskie ofiary represji NKWD były należycie pochowane W masowym grobie ofiar represji NKWD w Odessie jest wielu Polaków; zrobimy wszystko, by byli należycie pochowani - powiedziała PAP Switłana Zajcewa-Wełykodna… » więcej 2021-09-18, godz. 07:10 W poniedziałek kolejne spotkanie związkowców z kierownictwem MSWiA w sprawie zwiększenia uposażeń W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie związkowców ze służb mundurowych z kierownictwem resortu spraw wewnętrznych i administracji m.in. w sprawie… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rośliny miejskie są chętnie wykorzystywane przez owady zapylające - wynika z badań w stolicy Zieleń miejska to dobre źródło pożywienia dla owadów zapylających, gdyż zapewnia dostępność roślin kwitnących przez cały sezon wegetacyjny. Sadzone… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się… » więcej 2021-09-18, godz. 06:50 Weterani II wojny światowej uczczą we Włoszech 80-lecie Armii Andersa Weterani II wojny światowej, w tym ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy w maju 1944 r. zdobyli Monte Cassino, udają się w sobotę do Włoch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »