Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 21:00 Autor: PAP

Łódzkie/Sejmik wojewódzki przyznał pomoc dla gmin poszkodowanych w nawałnicy

Sejmik województwa łódzkiego na nadzwyczajnej sesji we wtorek przyznał po 100 tys. zł na usuwanie skutków klęski żywiołowej dla gmin Bielawy, Zduny i Kiernozia w pow. łowickim oraz gminy Bedlno w pow. kutnowskim, które zostały poszkodowane podczas nawałnic, jakie przeszły nad regionem 14 i 15 lipca.

"Takiej skali zniszczeń, jak po nawałnicy, która przeszła nad województwem 14 i 15 lipca, jak żyję nie widziałem; tylu połamanych i przewróconych drzew, zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych, gospodarczych, remizach, szkołach. Dlatego po konsultacjach z mieszkańcami i włodarzami czterech najbardziej dotkniętych gmin doszedłem do wniosku, by z klubem Prawa i Sprawiedliwości zaapelować do marszałka województwa o przyznanie środków finansowych na pomoc w usuwaniu skutków nawałnic" - mówił podczas sesji radny Waldemar Wojciechowski (PiS).


Wniosek złożony przez klub PiS został przyjęty jednogłośnie. Ten fakt został podkreślony przez przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej Marcina Bugajskiego, który wskazywał, że w tym szczególnym przypadku w Sejmiku doszło do porozumienia ponad podziałami.


Do każdej z czterech gmin - Kiernozia, Bielawy, Zduny i Bedlno - popłynie po 100 tys. zł. Dzięki tym środkom Bedlno będzie mogło naprawić dachy na budynku komunalnym w Mirosławicach i Szkoły Podstawowej w Pniewie. Wsparcie dla gminy Bielawy będzie przeznaczone na remont mostu na Mrodze w Gosławicach, a Zduny otrzymają środki na wymianę uszkodzonego dachu Domu Ludowego w Maurzycach i wyposażenie OSP. Samorządy będą też mogły wykorzystać przyznane pieniądze na naprawę przepustów.


W sumie podczas nawałnic, które przeszły nad regionem 14 i 15 lipca, poszkodowanych zostało 11 gmin. Wszystkie złożyły już wnioski o pomoc rządową na łączną kwotę ok. 2,5 mln zł. O wsparcie w wysokości 200 tys. zł samorządy będą mogły ubiegać się także w WFOŚIGW w Łodzi.(PAP)


autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ drag/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 MŚ w kolarstwie - triumf Backstedt w wyścigu ze startu wspólnego juniorek Brytyjka Zoe Backstedt zwyciężyła w belgijskim Leuven w mistrzostwach świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Wyprzedziła na finiszu Amerykankę… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Formuła 1 - w Soczi ulewa zalała tor wyścigowy, odwołano trzeci trening Intensywne nocne opady deszczu z piątku na sobotę doprowadziły do zalania ulicznego toru Formuły 1 w Soczi, na którym w niedzielę ma się odbyć wyścig… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »