Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 20:40 Autor: PAP

MSZ: Minister Zbigniew Rau z wizytą w Niemczech (komunikat)

MSZ informuje:


Głównymi elementami programu dzisiejszej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Niemczech były spotkania z kandydatami na kanclerza we wrześniowych wyborach parlamentarnych: przewodniczącą partii Zielonych, Annaleną Baerbock i ministrem finansów Olafem Scholzem, reprezentującym SPD oraz przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Rozmowy miały na celu ponowienie przez Polskę sprzeciwu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.


"Przewodnicząca Annalena Baerbock i członkowie jej partii podzielają obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu Nord Stream 2, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią. Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska Partii Zielonych związanego z realizacją tego gazociągu. Liczymy, że zostaną one uwzględnione w ramach ewentualnych negocjacji koalicyjnych po wyborach i ujęte w umowie koalicyjnej" – podkreślił minister Zbigniew Rau.


W trakcie rozmów szef polskiej dyplomacji wyraził także podziękowanie za zaangażowanie poszczególnych frakcji w przyjęcie ponadpartyjnej uchwały Bundestagu z 30 października 2020 roku o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej. Temat ten szczególnie wybrzmiał w rozmowie z Wolfgangiem Schäuble, który należy do grona największych orędowników ustanowienia tego symbolicznego miejsca. Minister wyraził przy tym oczekiwanie na szybką realizację uchwały.


"Naszym priorytetem pozostaje właściwe upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie. Mamy nadzieję, że ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni wyjątkowy kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.


Rozmowa ministra Zbigniewa Raua z Olafem Scholzem, przedstawicielem rządu federalnego dotyczyła m.in. konferencji na temat przyszłości Europy. Wymieniono również poglądy na temat gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że realizacja tego projektu szkodzi solidarności europejskiej. Wyraził przekonanie, że dobre, partnerskie relacje z Polską będą jednym z filarów polityki zagranicznej nowego rządu federalnego, a w nowej umowie koalicyjnej znajdzie się odpowiedni zapis dotyczący stosunków polsko-niemieckich.


Przedmiotem dzisiejszych rozmów ministra Zbigniewa Raua w Berlinie były także sprawy historyczne, w tym kwestia zadośćuczynienia Polakom za krzywdy i szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)


kom/ mok/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 05:50 ME siatkarzy - Polacy, jak dwa lata temu, ze Słoweńcami zagrają o finał Polscy siatkarze w sobotę zagrają ze Słoweńcami w katowickim Spodku o awans do finału mistrzostw Europy. Z tym samym rywalem i o taką samą stawkę walczyli… » więcej 2021-09-18, godz. 05:50 Prognoza pogody na 18 i 19 września Jak informuje IMGW, od Skandynawii na południe, w kierunku Niemiec i północnych Włoch rozciąga się obszar wysokiego ciśnienia, związany z wyżem znad… » więcej 2021-09-18, godz. 04:30 USA/Ponad 80 proc. dorosłych nowojorczyków zaszczepionych przeciwko Covid-19 Ponad 80 proc. dorosłych mieszkańców Nowego Jorku otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi - poinformował w piątek burmistrz… » więcej 2021-09-18, godz. 03:20 USA/Naukowcy: szczepionka Moderny najbardziej skuteczna przeciwko koronawirusowi Najnowsze badania wykazały, że spośród trzech zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirusowi w USA, najbardziej skuteczna jest produkowana przez firmę… » więcej 2021-09-18, godz. 03:10 USA/Biden zwoła wirtualny szczyt poświęcony walce z pandemią Covid-19 Prezydent USA Joe Biden planuje zwołanie na środę 22 bm. wirtualnego szczytu poświęconego walce z pandemią Covid-19 na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego… » więcej 2021-09-18, godz. 02:10 Algieria/Zmarł były prezydent Abdelaziz Buteflika W wieku 84 lat zmarł były prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika - poinformował w piątek urząd prezydencki. Buteflika ustąpił z urzędu ponad 2 lata temu… » więcej 2021-09-18, godz. 01:00 Ponad 10 tys. migrantów koczuje na granicy USA z Meksykiem Ponad 10 tys. migrantów, w większości haitańczyków, koczuje pod mostem autostradowym na granicy USA z Meksykiem - poinformowały w piątek lokalne władze… » więcej 2021-09-18, godz. 00:10 Rekord Polski Wasick na 100 m st. dowolnym na krótkim basenie Katarzyna Wasick czasem 51,44 s ustanowiła rekord Polski na 100 m stylem dowolnym na krótkim basenie w zawodach International Swimming League w Neapolu. 29-letnia… » więcej 2021-09-18, godz. 00:00 Waszyngton wyraził "ubolewanie" z powodu decyzji Paryża o odwolaniu ambasadora Stany Zjednoczone 'ubolewają' z powodu decyzji Francji odwołania jej ambasadora w Waszyngtonie na konsultacje - oświadczył w piątek przedstawiciel Białego… » więcej 2021-09-17, godz. 23:50 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Wisła Kraków 5:0 (opinie) Po meczu ekstraklasy piłkarskiej Lech Poznań - Wisła Kraków (5:0) powiedzieli: Maciej Skorża (trener Lecha): 'Zagraliśmy dzisiaj dobry mecz. Myślę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »