Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 19:20 Autor: PAP

Nikaragua/ Przedłużono areszt dla głównego rywala urzędującego prezydenta

Sąd przedłużył o 90 dni areszt domowy Noela Vidaurre, głównego rywala politycznego prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi - poinformowały we wtorek media. Vidaurre jest siódmym z kolei kandydatem opozycji w wyznaczonych na listopad wyborach prezydenckich, który został w ostatnim czasie aresztowany.

76-letni Ortega, jeden z dawnych dowódców partyzantki, która obaliła w Nikaragui prawicową dyktaturę w 1979 roku, sprawuje władzę prezydencką od 2007 roku. Obecnie ubiega się o kolejną reelekcję. W latach 1979-1985 kierował rządzącą krajem juntą, od 1985 do 1990 roku sprawował urząd prezydenta Nikaragui.


Prokuratura Generalna ogłosiła, że w stosunku do Vidaurre prowadzone jest dochodzenie w związku z podejrzeniem dotyczącym przygotowywania "zamachu na nikaraguańskie społeczeństwo i prawa ludu". Wraz z jednym z głównych liderów opozycji pozbawiono wolności opiniotwórczego komentatora politycznego Jaime Arellano, "podejrzanego o zamach na prawa ludu".


Vidaurre, doświadczony konserwatywny polityk, jest siódmym z kolei kandydatem opozycji aspirującym do prezydentury, który został aresztowany w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Ortega oskarża wszystkich opozycyjnych polityków, mogących być jego rywalami w wyborach, o bycie "przestępcami", którzy "postawili sobie za cel obalenie jego władzy z pomocą USA".


Policja Narodowa, którą dowodzi szwagier Ortegi Francisco Diaz, zamknęła już wcześniej w areszcie wielu opozycjonistów, w tym polityków, którzy już zadeklarowali start w wyborach. Wśród aresztowanych są historyczni dowódcy lewicowej partyzantki, bankier, przedsiębiorca, pięciu znanych działaczy opozycji, dwaj działacze studenccy i dwaj liderzy ruchów chłopskich.


Wybitna nikaraguańska konstytucjonalistka, Maria Asuncion Moreno proponowana na kandydatkę w wyborach prezydenckich przez opozycyjny Sojusz Obywatelski na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji oznajmiła w poniedziałek – po tym jak policja przeprowadziła szczegółową rewizję w jej domu - iż wobec groźby aresztowania postanowiła opuścić kraj. (PAP)


ik/ adj/ ap/


Kraj i świat

2021-09-16, godz. 13:40 Bielski szpital wojewódzki rozpoczął szczepienie trzecią dawką Bielski szpital wojewódzki rozpoczął w czwartek podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Otrzymują ją osoby z zaburzeniami odporności. Na… » więcej 2021-09-16, godz. 13:40 Policjant z Płocka chce pokonać rowerem bez snu tysiąc kilometrów - wsparcie zbiórki na leczenie 19-latki Tysiąc kilometrów rowerem, bez snu, zamierza pokonać policjant z Płocka mł. asp. Sebastian Nowacki, aby pomóc w zbiórce pieniędzy na leczenie 19-letniej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:40 Kraska o pomocy dla szpitali: na bieżąco analizujemy sprawę wspólnie z NFZ Na bieżąco analizujemy sprawę wspólnie z NFZ, decyzje na pewno będą podejmowane, na pewno nie ze szkodą dla szpitali - powiedział wiceminister zdrowia… » więcej 2021-09-16, godz. 13:40 Wkrótce 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – m.in. w centrum miasta nad Rawą W plenerze i online odbędzie się 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (ŚFN), który potrwa od 9 do 15 października. Głównym punktem będzie naukowa przestrzeń… » więcej 2021-09-16, godz. 13:40 PE chce traktowania przemocy ze względu na płeć jako „szczególnie poważnego przestępstwa o wymiarze transgrani… Parlament Europejski wezwał do traktowania przemocy ze względu na płeć w internecie i w życiu codziennym jako „szczególnie poważnego przestępstwa o wymiarze… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 UE/ KE: to Łukaszenka odpowiada za sytuację ludzi, którzy znaleźli się na granicy To Alaksandr Łukaszenka odpowiada za sytuację, w której oszukani ludzie utkwili między zewnętrzną granicą Unii a Białorusią - oznajmił w czwartek na… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Francja/ Minister: zabicie al-Sahrawiego to decydujący cios dla terrorystów w Sahelu Minister sił zbrojnych Francji Florence Parly powiedziała w czwartek, że zabicie przywódcy Państwa Islamskiego Większej Sahary (IS-GS) Adnana Abu Walida… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Andrzej Rybczyński - jeden z najdłużej pracujących fotoreporterów (sylwetka) Andrzej Rybczyński przez blisko 50 lat wykonał dla Centralnej Agencji Fotograficznej CAF oraz Polskiej Agencji Prasowej kilkaset tysięcy zdjęć. Przez wiele… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Rozpoczęło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia (krótka) W czwartek po południu rozpoczęło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Niemcy/ Reiner Haseloff ponownie wybrany na premiera kraju związkowego Saksonia-Anhalt Parlament kraju związkowego Saksonia-Anhalt wybrał ponownie polityka chadeckiej partii CDU Reinera Haseloffa na premiera landu - informuje w czwartek telewizja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »