Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 16:50 Autor: PAP

Weterani Powstania Warszawskiego: cieszymy się, że pamięć o Powstaniu wciąż istnieje

Cieszę się, że pamięta się o poległych, którzy poszli do walki bez żadnego własnego interesu, poza chęcią oswobodzenia ojczyzny – powiedział Jerzy Mindziukiewicz „Jur” podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiadającej obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najważniejsze punkty obchodów zaprezentowali w czasie konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Prezydent miasta zaznaczył, że tegoroczne obchody będą bardziej uroczyste niż w zeszłym roku, ponieważ udało się znieść część rygorów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Prezydent Trzaskowski podkreślił, że jednym z najważniejszych wydarzeń będzie zaplanowana na 29 lipca inaugurująca obchody uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Na tej nekropolii, założonej jesienią 1945 r., w 177 mogiłach oraz w kurhanie spoczywają zwłoki i prochy około 104 tys. osób. W Izbie Pamięci ma być prezentowana wystawa stała poświęcona życiu w okupowanej stolicy wraz z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu, znajdą się imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym w 2015 r. „O tej inicjatywie było bardzo głośno w ostatnich latach i cieszę się, że będziemy mogli wmurować kamień węgielny” — powiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.


Następnego dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego weterani zrywu spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą. W trakcie uroczystości prezydent wręczy powstańcom ordery i odznaczenia. W przeddzień rocznicy wybuchu powstania odbędzie się m.in. uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy oraz msza polowa na placu Krasińskich.


1 sierpnia uroczystości rocznicowe odbędą się również m.in. przed pomnikiem „Mokotów Walczący” w parku Dreszera. Z powodu renowacji Kopca Powstania Warszawskiego to właśnie na Mokotowie, przez 63 dni będzie płonął ogień pamięci. Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem obchodów będą uroczystości w godzinę „W” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent stolicy zaapelował o zatrzymanie się 1 sierpnia o 17:00 i oddanie hołdu Powstańcom. „Chciałbym zaapelować o jak najbardziej godne i uroczyste oddanie hołdu” – podkreślił.


1 sierpnia uroczystości złożenia kwiatów odbędą się także w innych miejscach pamięci, między innymi przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tego dnia Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że tak jak w zeszłym roku liczba uczestników koncertów będzie ograniczona ze względów sanitarnych. Koncert odbędzie się ponownie w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. „W uroczystości można wziąć udział tylko po wcześniejszej rejestracji” – dodał dyrektor MPW.


5 sierpnia ulicami Warszawy, w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zostali zamordowani w czasie rzezi Woli oraz innych zbrodniach popełnionych na ludności cywilnej. Marsz rozpocznie się o 19:00 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ulicy Leszno i al. Solidarności. Uczestnicy przejdą do Cmentarza Powstańców Warszawy. W czasie marszu zostaną odczytane nazwiska ofiar mordów popełnionych 77 lat temu. W programie obchodów tego dnia znalazła się także uroczystość upamiętniająca żołnierzy batalionu „Parasol” Zgrupowania „Radosław” przy legendarnym przy Pałacyku Michla na Wolskiej. Także na Woli odbędą się uroczystości przy tablicy pamięci harcerek Drużyny im. Emilii Plater, przy Karolkowej 53.


Zwieńczeniem uroczystości rocznicowej będzie zaplanowane na 2 października odsłonięcie Pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich. W zamyśle pomysłodawców monument będzie upamiętniać wszystkie kobiety zrywu walczące z bronią w ręku oraz sanitariuszki i łączniczki. Ma oddać hołd również ofiarom cywilnym.


W prezentacji harmonogramu obchodów w siedzibie warszawskiego Pałacu Ślubów wzięli udział także przedstawiciele środowiska powstańców. Wraz z prezydentem miasta i dyrektorem MPW podpisali apel skierowany do wszystkich warszawiaków i turystów o godne upamiętnienie momentu wybuchu zrywu. „Wspólnie oddajmy hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uczcijmy pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. Nie zapominajmy również o cywilnej ludności Warszawy, która z wielkim poświęceniem wspierała walczących” – stwierdza apel. Wiceprezes Zarządu Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz „Jur”, Halina Jędrzejewska „Sławka”, Tadeusz Jarosz „Topacz” i Teresa Stanek „Mitsuko” podziękowali za wszelkie wyrazy pamięci, szczególnie wyrażane przez najmłodszych mieszkańców Warszawy. „Cieszymy się, że pamięć o Powstaniu wciąż istnieje i tłumy uczestniczą w uroczystościach. Cieszę się, że pamięta się o poległych, którzy poszli do walki bez żadnego własnego interesu, poza chęcią oswobodzenia ojczyzny. Oni oddali swoje bardzo młode życia dla jej dobra” – zaznaczył „Jur”. (PAP)


autor: Michał Szukała (PAP)


szuk/ aszw/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 20:00 Weterani gen. Andersa oddali na Monte Cassino hołd swojemu dowódcy i poległym kolegom Zdobycie Monte Cassino mogło mieć duże znaczenie dla sprawy polskiej - wspominał gen. Władysław Anders, którego w poniedziałek na słynnej polskiej nekropolii… » więcej 2021-09-20, godz. 20:00 Dania/ Dochodzenie w sprawie złamania embarga na eksport broni do ZEA Duńska policja wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie złamania embarga na eksport broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez firmę Systematic… » więcej 2021-09-20, godz. 19:50 W. Brytania/ Ambasada RP: od 1 października wjazd dla większości osób tylko na podstawie paszportu Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu - przypomina ambasada RP w Londynie. » więcej 2021-09-20, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: wtorek z przejaśnieniami nad większą częścią kraju We wtorek nad większością kraju będą przejaśnienia i rozpogodzenia - powiedział PAP Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW. Pochmurnie będzie na Podlasiu i w zachodniej… » więcej 2021-09-20, godz. 19:40 USA/ Biden chce rozmawiać z Macronem o kryzysie dyplomatycznym Amerykański prezydent Joe Biden zamierza zadzwonić do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by porozmawiać na temat kryzysu dyplomatycznego, jaki powstał w… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Linie lotnicze: rynek niegotowy na podwyżki w związku z wzrostem opłat za obsługę operacji Po podwyżkach opłat za obsługę operacji lotniczych bilety raczej nie zdrożeją - sygnalizowali w poniedziałek w Katowicach przedstawiciele linii lotniczych… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Rosja/ W Moskwie kilkaset osób demonstruje przeciw wynikom wyborów parlamentarnych Protest przeciw wynikom wyborów parlamentarnych w Rosji rozpoczął się w poniedziałek wieczorem na Placu Puszkina w Moskwie. Działacz partii komunistycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 EKG/ rozwiązania chmurowe usprawniają funkcjonowanie firm Rozwiązania chmurowe usprawniają analizę danych nieustrukturyzowanych, co wpływa na sprawniejsze działanie firm - stwierdzili uczestnicy poniedziałkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 19:20 Łódzkie/ 80-letnia kobieta zginęła w pożarze domu k. Białej Rawskiej 80-letnia kobieta zginęła w pożarze domu jednorodzinnego, który wybuchł w poniedziałek po południu w gminie Biała Rawska (Łódzkie) - poinformował PAP… » więcej 2021-09-20, godz. 19:20 USA/ Biden chce zwiększyć bezpieczeństwo pracy w czasie upałów Prezydent USA Joe Biden nakazał w poniedziałek swojej administracji szukać sposobów na zapewnienie ludziom ochrony w czasie ekstremalnych upałów. Mają być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »