Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 16:40 Autor: PAP

"Szlak nadziei" - upamiętnienie szlaku bojowego gen. Andersa

Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej ruszają z międzynarodowym projektem "Szlak nadziei". Ma on na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka - podał w środę IPN.

Jak poinformował IPN, 19 lipca odbyło się pod przewodnictwem dr. Karola Nawrockiego, obecnego prezesa IPN, spotkanie połączonego zespołu Instytutu i Muzeum II Wojny Światowej, inaugurujące międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny "Szlak nadziei", który ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.


"Celem przedsięwzięcia, które dr Nawrocki zaprezentował podczas przesłuchań przed Kolegium IPN jako sztandarowy projekt swojej kadencji na stanowisku szefa IPN, jest edukacja w zakresie determinacji i zaangażowania Polaków w walkę o wolną od totalitaryzmów Europę" - czytamy w komunikacie.


Realizacja projektu została przewidziana na lata 2021?2025. W swoim założeniu objąłby on aż trzy kontynenty, oraz kraje, które przemierzyła Armia Andersa. Zostaną zaprezentowane związki obywateli poszczególnych państw, lokalnych społeczności, z Armią Andersa. IPN zamierza też poszukiwać materiałów archiwalnych i docierać do osób pamiętających wojenne wydarzenia. W miejscach, przez które przechodzili andersowcy, pokazana zostanie wystawa wraz z powiązanymi z daną lokalizacją planszami. Zaplanowano też wydanie wielojęzycznego katalogu.


Projekt zakłada także godne upamiętnienie polskich żołnierzy i osób cywilnych, których groby rozsiane są po całym świecie. W planach są tablice pamiątkowe i pomniki oraz renowacja istniejących już upamiętnień. Powstanie ponadto portal tematyczny zawierający różnorodne projekty multimedialne związane z przedsięwzięciem. Przygotowane przez IPN są wydawnictwa takie jak książki, komiksy i gry.


IPN poinformował PAP, że "na początku lipca kierowana przez dr. Nawrockiego delegacja IPN przebywała w Uzbekistanie, gdzie prowadzono rozmowy z uzbeckimi instytucjami archiwalnymi, naukowymi i muzealnymi w kwestii wymiany dokumentów i organizacji wydarzeń o charakterze naukowym poświęconych Armii Andersa. Przeprowadzone pierwsze notacje ze świadkami historii i odwiedzono związane z Polakami miejsca pamięci". (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ aszw/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 MŚ w kolarstwie - triumf Backstedt w wyścigu ze startu wspólnego juniorek Brytyjka Zoe Backstedt zwyciężyła w belgijskim Leuven w mistrzostwach świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Wyprzedziła na finiszu Amerykankę… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Formuła 1 - w Soczi ulewa zalała tor wyścigowy, odwołano trzeci trening Intensywne nocne opady deszczu z piątku na sobotę doprowadziły do zalania ulicznego toru Formuły 1 w Soczi, na którym w niedzielę ma się odbyć wyścig… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Mazowieckie/ W Płocku będą pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny Jeszcze we wrześniu na ulicach Płocka stanie 24 pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To wspólny… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Ponad 19 mln 367 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Pracownicy jednostek kultury w Bogatyni: Nasza działalność będzie zagrożona, gdy kompleks w Turowie przestanie fu… Zależy nam, żeby kopalnia funkcjonowała dalej, bo to jest nasza 'matka żywicielka'. Gdyby kompleks przestał działać, także nasza działalność byłaby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »