Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 16:40 Autor: PAP

Warszawa/ Ratusz zapowiada kontrolę w Schronisku "Na Paluchu"

W związku z informacjami o sytuacji w Schronisku "Na Paluchu" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przeprowadzeniu niezwłocznej kontroli w placówce. Jeżeli wykaże ona nieprawidłowości w zarządzaniu schroniskiem, wobec odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - przekazał w oświadczeniu stołeczny ratusz.

W stołecznym schronisku trwa konflikt pomiędzy wolontariuszami a dyrekcją schroniska. Wprawdzie od poniedziałku 26 lipca, po wspólnych uzgodnieniach powrócił nabór do wolontariatu, jednak to nie koniec problemów. Pilnego remontu wymaga duża część obiektu. Miasto deklaruje wsparcie, a Rada Warszawy może zająć się tą kwestią jeszcze w sierpniu.


Kwestią sporną są także opracowane przez władze schroniska nowe zasady adopcji, które budzą niepokój wolontariuszy i zaangażowanych w sprawę stołecznych radnych Koalicji Obywatelskiej.


O problemach "Palucha", m.in. o konflikcie z dyrekcją wokół zasad funkcjonowania schroniska i warunków, w jakich przebywa duża część psów i kotów, od wielu tygodni alarmują tamtejsi wolontariusze.


W ostatni piątek odbyło się - z inicjatywy wolontariuszy i radnych KO - spotkanie z udziałem dyrektora "Palucha" Henryka Strzelczyka oraz dyrektor miejskiego Biura Ochrony Środowiska Patrycji Stawiarz. To tam - jak relacjonuje w rozmowie z PAP radny Tomasz Sybilski - udało się osiągnąć porozumienie, którego skutkiem jest decyzja o przywróceniu od poniedziałku naboru do wolontariatu w schronisku.


Jak pisze w oświadczeniu stołeczny ratusz, "władze Warszawy podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo i komfort życia podopiecznych Schroniska +Na Paluchu+, dlatego stolica robi wszystko, aby troska o zwierzęta w placówce stała na najwyższym poziomie".


Zaznacza też, że miasto przeprowadza inwestycje, które mają na celu modernizację placówki m.in. budowę nowej lecznicy geriatrycznej, nowego budynku administracyjnego, przebudowę kociarni oraz adaptację istniejącego budynku administracyjnego do potrzeb schroniska. Prace mają zakończyć się w 2023 r.


Nieco inaczej przedstawiają sprawę wolontariusze, którzy zamieścili na profilu facebookowym zdjęcie starej kuchni, gdzie zgodnie z planem miała być salka rehabilitacyjna. Opatrzyli je komentarzem. "Rok temu projekt sali rehabilitacyjnej dla zwierząt zdobył najwięcej głosów w budżecie partycypacyjnym w całej Warszawie. I co? I nic. Mamy za sobą już kolejną edycję głosowania a na Paluchu: piękna zapowiedź, że kiedyś powstanie na stronie internetowej schroniska". Przypominają też pismo dyrektor koordynator Justyny Glusman, w którym zapowiada, że sala ruszy początkiem III kwartału. Czyli w okolicy 1 lipca. "Komentarz zostawiamy Wam - warszawiakom. Nie liczymy już na Miasto Stołeczne Warszawa w tej kwestii" - napisali wolontariusze.


W związku z konfliktem stołeczny ratusz zapowiedział kontrolę w schronisku. "Codzienna troska o podopiecznych schroniska oraz sprawna realizacja planowanych inwestycji to poważne wyzwania, które wymagają odpowiedniego zarządzania, a także dialogu ze wszystkimi środowiskami, którym leży na sercu dobro placówki, w szczególności z wolontariuszami" - napisano w oświadczeniu. (PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ robs/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 10:40 Liga angielska - Solskjaer: Ronaldo może grać do czterdziestki Na tak wysokim poziomie jak obecnie Cristiano Ronaldo może grać nawet w wieku 40 lat - uważa trener zespołu angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Manchesteru… » więcej 2021-09-25, godz. 10:40 Ministerstwo Zdrowia: 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19 Badania potwierdziły 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-25, godz. 10:40 UNHCR: W wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej 350 209 osób Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) Michelle Bachelet poinformowała, że w konflikcie w Syrii zginęło co najmniej 350 209 osób… » więcej 2021-09-25, godz. 10:30 PSP: Siedem zdarzeń związanych ze skutkami silnych wiatrów w sobotę W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano siedem zdarzeń związanych ze skutkami silnych wiatrów - podała na Twitterze w sobotę Państwowa… » więcej 2021-09-25, godz. 10:10 Niemcy/ Mąż Angeli Merkel przez 16 lat był w cieniu żony; "prowadził własne, naukowe życie" Joachim Sauer, mąż Angeli Merkel, przez lata konsekwentnie unikał mediów. Definiował się przez własną karierę. Czasami jednak towarzyszył żonie, na… » więcej 2021-09-25, godz. 10:10 Ziobro o propozycji Tuska ws. konstytucji: Solidarna Polska nigdy takiej koncepcji nie poprze Solidarna Polska nigdy takiej koncepcji nie poprze; jestem polskim patriotą, a nie patriotą unijnym - mówił lider ugrupowania Zbigniew Ziobro, pytany o propozycję… » więcej 2021-09-25, godz. 10:10 Tenisowy Laver Cup – Europa prowadzi z Resztą Świata 3:1 po pierwszym dniu Tenisiści Europy prowadzą z drużyną Reszty Świata 3:1 po pierwszym dniu turnieju Laver Cup, który rozgrywany jest w Bostonie. » więcej 2021-09-25, godz. 10:10 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach przebywa 1312 chorych z COVID-19 W szpitalach przebywa 1312 chorych z COVID-19, w tym 147 pacjentów jest podłączonych do respiratorów - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-25, godz. 10:00 Łódź/ "Chopin" pierwszą z pięciu premier w nowym sezonie w Teatrze Wielkim Zaplanowana na piątek 1 października premiera opery Giacomo Oreficego 'Chopin' będzie pierwszą nowością repertuarową w nowym sezonie artystycznym w Teatrze… » więcej 2021-09-25, godz. 09:50 Ambasador Izraela w USA odpowiada na ultimatum prezydenta Autonomii Palestyńskiej Ambasador Izraela w USA Gilad Erdan zareagował na ultimatum, jakie izraelskiemu rządowi postawił prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i oświadczył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »