Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 15:50 Autor: PAP

Lubelskie/ 19 premier filmowych na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Od 31 lipca do 8 sierpnia potrwa 15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. W programie znajduje się m.in. 19 pokazów premierowych. Bohaterką tegorocznego cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie Agata Kulesza.

"Cieszymy się, że ubiegłoroczna hybrydowa wersja pozwoliła nam zachować ciągłość festiwalu, ale pokazała też, że projekcje online nie dają nam, kochającym kino, pełni szczęścia. Potrzebujemy spotkań z twórcami, rozmów z przyjaciółmi o tym, co zobaczyliśmy, co nas poruszyło, jakie emocje wywołał film. To istota Dwóch Brzegów i dlatego ważne jest, że w tym roku możemy przynajmniej częściowo powrócić do pełnego trybu" – zaznaczyła dyrektor artystyczna Grażyna Torbicka cytowana na stronie internetowej festiwalu.


15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym. Projekcje odbywać się będą w Kinie Lubelskim na terenie miasteczka festiwalowego przy ul. Nadwiślańskiej 9. Ze względu na obostrzenia covidowe namiot na 900 miejsc będzie mógł być wypełniony w 50 proc. Dodatkowo przewidziano także wieczorne pokazy na Zamku.


W tegorocznym programie znajduje się między innymi 19 premier, które wyświetlone będą po raz pierwszy w Polsce. Filmem otwarcia będzie duńska produkcja "Jeźdźcy sprawiedliwości" z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, która odsłania świat z jego wszystkimi kontrastami i absurdami. Natomiast na koniec festiwalu zaplanowano premierę niemieckiego filmu „Jestem twój”, który odnosi się do pytania o nieodległą przyszłość, miejsce i rolę sztucznej inteligencji w społeczeństwie i życiu prywatnym.


Wśród premier znajduje się również "Człowiek, który sprzedał swoją skórę", w którym wybrzmiewa pytanie o granice sztuki i poczucie prawdziwej wolności. Zaś film "Jak brat bratu" pokazuje przemożny wpływ edukacji dla formowania przyszłych społeczeństw. W sekcji "Muzyka – moja miłość" przedstawione zostaną portrety takich artystów jak Paolo Conte, Charles Aznavour oraz szwedzkiej grupy a-ha. Widzowie będą mogli także zobaczyć retrospektywę reżyserską Tony’ego Gatlifa, który w swojej twórczości przedstawia wszystkie kolory, blaski i cienie kultury romskiej.


W czasie festiwalu zaplanowano również tradycyjne spotkania z gośćmi i dyskusje o sztuce. Do Kazimierza Dolnego przyjadą m.in. Robert Więckiewicz, Aleksandra Popławska, Joanna Kulig, Mariusz Wilczyński. Bohaterką tegorocznego cyklu "I Bóg stworzył aktora" będzie Agata Kulesza, z którą spotkanie odbędzie się o godz. 18.30 w niedzielę.


W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 22 produkcje wybrane z kilkuset zgłoszeń. Filmy będzie oceniać jury w skład którego wchodzą: aktorka Justyna Wasilewska, scenarzysta i reżyser Piotr Wereśniak i krytyk filmowy Michał Walkiewicz.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ aszw/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 16:30 1.liga piłkarska – Artur Skowronek: gasimy pożar Prowadzeni przez nowego trenera Artura Skowronka piłkarze 1.ligowego Zagłębia Sosnowiec podejmą w poniedziałek liderującą Koronę Kielce. „Gasimy pożar… » więcej 2021-09-24, godz. 16:30 PiS złożyło projekt zmian w Regulaminie Sejmu dot. postępowania w sprawach stanów nadzwyczajnych (opis) Do Sejmu wpłynął projekt PiS zmian w regulaminie Izby; zakłada on m.in., że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego zwykłą… » więcej 2021-09-24, godz. 16:20 Iran/ MSZ: Nie chcemy rezygnować z rozmów o ożywieniu umowy nuklearnej Iran nie chce rezygnować z rozmów o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Iranu Hosein Amir-Abdollahijan… » więcej 2021-09-24, godz. 16:20 Kamiński: nie było próby kontaktu ze strony unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson Nie było próby kontaktu ze strony unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson - poinformował w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński odnosząc się do… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Hiszpania/ Powodzie na południu i zachodzie kraju; jedna ofiara śmiertelna Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku intensywnych opadów deszczu, które od czwartku utrzymują się nad południową i zachodnią Hiszpanią. W ciągu minionych… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 MEiN wznawia nabór wniosków do programu "Poznaj Polskę" W poniedziałek 27 września Ministerstwo Edukacji i Nauki wznawia nabór wniosków do programu 'Poznaj Polskę'. Na dofinansowanie wycieczek w ramach wznowionego… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Norwegia znosi wszystkie obostrzenia związane z pandemią 'Wszystkie obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zostaną zniesione w sobotę o godzinie 16' - powiedziała premier Norwegii Erna Solberg na konferencji prasowej… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Warszawa/ Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami stolicy 'Klimat ponad podziałami', 'Wspólne działanie lub wspólne wymieranie' - z takimi hasłami ulicami stolicy przeszli w piątek uczestnicy Młodzieżowego Strajku… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Kraków/ Prof. Maria Poprzęcka odebrała Nagrodę im. Kazimierza Wyki Prof. Maria Poprzęcka odebrała w piątek w Krakowie Nagrodę im. Kazimierza Wyki, którą przyznano jej za całokształt osiągnięć. Historyk i krytyk sztuki… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Niemcy/ Stowarzyszenie nauczycieli krytykuje udział uczniów w strajku klimatycznym Sprzeciwiamy się temu, by ustawowy obowiązek szkolny był zastępowany przez działania polityczne, na przykład w ramach tzw. strajku klimatycznego - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »