Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:10 Autor: PAP

Lichocka: projekt noweli medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa (krótka9)

Obecnie mamy lukę w prawie, projekt nowelizacji ustawy medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa i urealnić działania starego przepisu ustawy o radiofonii i telewizji z 2004 roku - mówiła we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji kultury posłanka PiS Joanna Lichocka.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatuje we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.


Joanna Lichocka (PiS) mówiła, że w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do UE, została znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. I wówczas zapisano, że właścicielem telewizji czy radia działającego na terenie Polski nie może być grupa kapitałowa, która ma więcej niż 49 proc. pozaeuropejskiej własności - dodała.


"To jest zapis, który jest charakterystyczny dla krajów UE, oczywiście w innych krajach ten zapis jest znacznie surowszy, niekiedy to jest 10, 20 30 proc. My wtedy w 2004 r. mieliśmy taką ideę, żeby to było jak najbardziej liberalne, jak na warunki europejskie - 49 proc. własności pozaeuropejskiej" - mówiła Lichocka.


Dodała, że przed kilkoma tygodniami podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury szef KRRiT Witold Kołodziejski uświadomił posłom, "że jest luka w prawie, która pozwala drwić z polskiego państwa i drwić z polskiego prawa".


"Mianowicie taka, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet chyba nie zatrudniając żadnego pracownika, i udawać, że się przestrzega polskiego prawa. Ta nowelizacja ma tę kpinę z polskiego państwa zatrzymać i urealnić działania starego przepisu z 2004 roku" - powiedziała Lichocka.


"I nie mamy wcale w tej sprawie walki z wolnością słowa, bo wolność słowa, pluralizm mediów jest podstawą demokracji i wszyscy się co do tego zgadzamy. Tutaj jest spór między interesami wielkiej, wpływowej korporacji a polskim państwem, jeżeli już państwo chcecie sprowadzać to do konkretnego podmiotu działającego na naszym rynku" - powiedziała do posłów opozycji posłanka PiS.


Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn przekonywała, że projekt ustawy PiS jest sprzeczny z konstytucją. "Jedynym jego celem jest eliminacja TVN24 z rynku medialnego i pozbawienie obywateli innego spojrzenia niż prezentowane przez TVP. W tym celu Sejm RP ma popsuć prawo medialne" - powiedziała Senyszyn. Oświadczyła, że Lewica wnosi o odrzucenie projektu noweli ustawy medialnej w pierwszym czytaniu.


Michał Szczerba (KO) ocenił, że projekt noweli PiS to "odejście od cywilizowanych reguł stanowienia prawa i zmiana zasad gry w takcie jej trwania". Zwracał uwagę, że TVN24 złożył wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie.


Szczerba przekonywał, że wbrew zapewnieniom polityków PiS, w noweli nie chodzi o kwestie gospodarcze, tylko przejęcie wpływu na działalność TVN24. Jak dodał, PiS boi się wszystkich instytucji, które patrzą mu na ręce.


Poseł KO zaznaczył, że w projekcie ustawy nie ma wskazanych skutków finansowych wejścia w życie proponowanych przepisów. Dodał, że obowiązuje polsko-amerykański traktat z 1990 roku i Polska naraża się na wypłatę odszkodowań, jeśli nowela wejdzie w życie. Dodał, że "absolutnie" popiera wniosek o wysłuchanie publiczne ws. noweli autorstwa PiS.


Marcin Kierwiński (KO) dodał, że Polacy mają prawo, by docierała do nich rzetelna, niezakłamana informacja. Ocenił, że projekt został napisany na polityczne zamówienie i stanowi "domknięcie układu" przez PiS. Najpierw - jak mówił - została przejęta Telewizja Publiczna, potem prokuratura, a w następnym kroku władza zaatakowała sądy. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ par/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 MSZ po wyborach w Rosji: sytuacja może budzić wątpliwości, co do legitymacji nowych deputowanych Systemowa kampania władz Rosji wymierzona w społeczeństwo obywatelskie, opozycje i wolne media uniemożliwiła kandydowanie przedstawicielom opozycji; taka… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Małopolskie/ Posłowie PO rozpoczynają kontrolę w urzędzie marszałkowskim Posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczynają kontrolę w małopolskim urzędzie marszałkowskim. Chcą sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości przy… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Horała: być może uda się trochę zmniejszyć podwyżki opłat za obsługę lotów Trwają rozmowy ws. zapowiedzianych podwyżek opłat za obsługę operacji lotniczych, być może uda się je trochę zmniejszyć - mówił w poniedziałek w Katowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »