Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:10 Autor: PAP

Szuleka: projektowana ustawa jest rozwiązaniem pozornym (krótka10)

Projektowana ustawa jest rozwiązaniem pozornym - mówiła Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nie odpowiada na żadne realne zagrożenia, a tak naprawdę pod pozorem tych rozwiązań, zmierza tylko do politycznego rozszerzenia wpływów nad dzialalnością mediów - oceniła.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatuje we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.


W czasie posiedzenia swoje opinie mogli wyrazić również zgromadzeni goście. Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stwierdziła, że "przedstawiony projekt jest nie do przyjęcia z trzech powodów". Wymieniła, że stwarza on "fundamentalne zagrożenie dla swobody wypowiedzi, zasady demokratycznego państwa prawnego oraz unijnej zasady swobody przepływu kapitału".


Jak wyjaśniła, „sam proces koncesjonowania czy wydawania licencji na działalność mediów nie stoi w sprzeczności z zasadą swobody wypowiedzi, natomiast powinien być to proces transparenty i pozbawiony możliwości wydania arbitralnych decyzji".


Szuleka przypomniała również, że w demokratycznym państwie dopuszczalne są pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem publicznym. "Ograniczenie, które wynikałoby z zagrożenia bezpieczeństwa państwa, musi jednak pozostawać w bezpośrednim, realnym, konkretnym i proporcjonalnym związku pomiędzy tym zagrożeniem a wprowadzanymi ograniczeniami".


W czasie swojej wypowiedzi odniosła się również do pojawiających się porównań do rozwiązań stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej. "Z naszego punktu widzenia, takie rozwiązania nie są znane w Unii Europejskiej, ale zostały przyjęte w Rosji w 2014 roku" - mówiła.


W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, projekt ustawy tworzy również zagrożenia dla unijnego prawa wolności przepływu kapitału.


"Stoimy na stanowisku, że projektowana ustawa jest rozwiązaniem pozornym, które nie odpowiada na żadne realne zagrożenia, o który moglibyśmy dyskutować. Tak naprawdę pod pozornością tych rozwiązań, zmierza tylko do politycznego rozszerzenia wpływów nad działalnością mediów" - powiedziała Szuleka.


Pozostali goście, m.in. Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Wojciech Szymczak z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, również wypowiadali się krytycznie odnośnie projektu ustawy medialnej. (PAP)


autorka: Anna Kruszyńska


akr/ pat/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 MŚ w kolarstwie - triumf Backstedt w wyścigu ze startu wspólnego juniorek Brytyjka Zoe Backstedt zwyciężyła w belgijskim Leuven w mistrzostwach świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Wyprzedziła na finiszu Amerykankę… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Formuła 1 - w Soczi ulewa zalała tor wyścigowy, odwołano trzeci trening Intensywne nocne opady deszczu z piątku na sobotę doprowadziły do zalania ulicznego toru Formuły 1 w Soczi, na którym w niedzielę ma się odbyć wyścig… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Mazowieckie/ W Płocku będą pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny Jeszcze we wrześniu na ulicach Płocka stanie 24 pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To wspólny… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Ponad 19 mln 367 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Pracownicy jednostek kultury w Bogatyni: Nasza działalność będzie zagrożona, gdy kompleks w Turowie przestanie fu… Zależy nam, żeby kopalnia funkcjonowała dalej, bo to jest nasza 'matka żywicielka'. Gdyby kompleks przestał działać, także nasza działalność byłaby… » więcej 2021-09-25, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów, wykryto 917 zakażeń koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym blisko 26,5 tys. antygenowych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-25, godz. 11:00 Poznań/ Szef Centrum Szyfrów Enigma: nie jesteśmy muzeum Choć Centrum Szyfrów Enigma opowiada pewną historię, w tym przypadku historię sukcesu polskich kryptologów, nie jesteśmy placówką muzealną - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »