Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:00 Autor: PAP

Ukraina/ Centrum Pamięci o Holokauście "Babi Jar": ustalono imiona jednej trzeciej ofiar

Centrum Pamięci o Holokauście "Babi Jar" poinformowało, że grupie badaczy udało się zebrać imiona ponad jednej trzeciej ludzi, którzy zginęli w kijowskim Babim Jarze w okresie niemieckiej nazistowskiej okupacji. Odtworzono dane ponad 28 tys. ofiar.

Oprócz imion i nazwisk ofiar ekspertom udało się zgromadzić informacje o miejscu narodzin, zamieszkania, pracy i warunkach śmierci części ofiar. W ramach trwającego od prawie 1,5 roku badania ustalono też etniczną i społeczną przynależność części zabitych - pisze we wtorek agencja Interfax-Ukraina.


Wśród 28 017 zidentyfikowanych ofiar największą grupę - 24 913 - stanowili Żydzi. 1003 ustalonych ofiar to Ukraińcy, 407 - Rosjanie, 27 - Białorusini, 22 - Polacy, dziewięć - Ormianie, siedem - Niemcy, sześć - Tatarzy, cztery - Romowie, a dziewięć to przedstawiciele innych grup. W dokumentach około 1,6 tys. osób nie była podana narodowość.


"Celem Centrum Pamięci o Holokauście +Babi Jar+ jest odtworzenie informacji o każdym zabitym w Babim Jarze oraz o ich bliskich i osobach, które mieszkały w Kijowie w tym czasie. Przez półtora roku nasi badacze przywrócili pamięć o ponad jednej trzeciej ofiar Babiego Jaru. Przeprowadzając systemową pracę badawczą, chcemy przywrócić pamięć o wszystkich zmarłych" - podkreśliła zastępczyni dyrektora centrum Anna Furman.


Badacze przywracają imiona ofiarom w ramach projektu "Imiona". Jak czytamy na stronie internetowej centrum, "tragedia Babiego Jaru polega też na tym, że wiele ofiar do dziś pozostaje bezimiennymi". "Naziści próbowali ukryć swoją zbrodnię, sowieckie władze z powodów ideologicznych najpierw milczały, a później zniekształcały te wydarzenia" - zaznaczono.


Kijowski Babi Jar jest jednym z symboli Holokaustu. 29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa przez wojska hitlerowskie, Niemcy zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu zaledwie dwóch dni - 29 i 30 września 1941 roku - niemieckie grupy operacyjne (Einsatzgruppen) rozstrzelały tam, według niemieckich raportów, 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.


Na miejscu kaźni w Babim Jarze Niemcy stworzyli obóz koncentracyjny, w którym więziono m.in. Ukraińców, Polaków, Rosjan i Romów. Do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona, w obozie tym zamordowano około 30 tys. osób. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób. Centrum Pamięci o Holokauście "Babi Jar" pisze, że liczba rozstrzelanych przez nazistów wynosi od 70 do 100 tys.; podkreśla, że zabito prawie wszystkich Żydów mieszkających w Kijowie.


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ akl/


Kraj i świat

2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Macron i Merkel zapowiadają ścisłą współpracę do czasu utworzenia nowego rządu RFN Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Za odwołaniem Pudy cała opozycja; przeciw - PiS i Kukiz'15 Za odwołaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy opowiedzieli się w czwartek w Sejmie posłowie opozycji: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Premier: rolnicy pamiętają, kto był grabarzem polskiego rolnictwa, pan Balcerowicz Rolnicy doskonale pamiętają tego, kto jest grabarzem polskiego rolnictwa, polskiej transformacji, pamiętają pana Leszka Balcerowicza; Boże broń przed Balcerowiczem… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: jeśli 200 mln zł. nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy dla nas niż polskie rolnictwo Nie ma ważniejszej sprawy dla nas, dla PiS, dla Zjednoczonej Prawicy, niż polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Mor… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: Polska wieś będzie nowoczesna, bezpieczna, pozostanie bastionem wartości Polska wieś będzie nowoczesna, będzie bezpieczna, ale jednocześnie pozostanie bastionem wartości, takich jak tradycja, kultura, rodzina, wiara i patriotyzm… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Premier: polska wieś, polskie rolnictwo to największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP Polska wieś, polskie rolnictwo to jest największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP, partii, które odpowiadają za tzw. transformację -… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Puda do opozycji: opieracie się na zmanipulowanych doniesieniach prasowych Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zarzucił opozycji, że czerpie wiadomości ze zmanipulowanych doniesień prasowych i nie wie, co robi dla rolnictwa kierowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »