Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 10:40 Autor: PAP

Romanowski o działaniach wyrażających sprzeciw wobec noweli ustawy medialnej: polityczna ingerencja w wewnętrzne sprawy polskie

Działania wyrażające sprzeciw wobec noweli ustawy medialnej mają charakter politycznej ingerencji w wewnętrzne sprawy polskie - mówił we wtorek wiceszef MS Marcin Romanowski. "Mówię tutaj o ingerencji w postaci chęci obalania wręcz rządu, wpływania na procesy decyzyjne w Polsce" - dodał.

We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmuje się projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji złożonego na początku lipca przez posłów PiS. Przewiduje on, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".


Projekt noweli ustawy medialnej był jednym z tematów wtorkowej rozmowy w Polskim Radiu 24 z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim. Wraz z uwagą, że "rozległy się głosy oburzenia i wręcz naciski ze strony również polityków europejskich, żeby nie przeprowadzać tej ustawy", wiceszef MS został także zapytany, czy Polska narusza jakieś prawo przeprowadzając taką ustawę.


"Na pewno nie prawo europejskie, bo mamy tutaj do czynienia z regulacją dotyczącą innych państw, niż państwa europejskie" - zauważył Romanowski. Dodał, że poza tym podobne regulacje obowiązują też np. w Niemczech i we Francji. "Czechy mają swoje regulacje wzorowane na rozwiązaniach niemieckich, więc tego typu regulacje są też pewnym standardem" - zapewniał. Wyjaśniał przy tym, że jest to związane z ochroną czwartej władzy.


Romanowski ocenił, że działania wyrażające sprzeciw wobec noweli ustawy medialnej, podobnie jak w przypadku reformy w wymiarze sprawiedliwości, mają charakter "politycznej ingerencji w wewnętrzne sprawy polskie". "Mówię tutaj o ingerencji w postaci chęci obalania wręcz rządu, wpływania na procesy decyzyjne w Polsce, wbrew decyzjom demokratycznym" - powiedział. Jego zdaniem, bardzo dobrze to pokazuje "współgranie opozycji z instytucjami europejskimi".


Romanowski zauważył jednocześnie, że historia UE ostatnich lat, która jest opanowana przez lewicowo-liberalny establishment, również pokazuje, że nie pierwszy raz mamy do czynienia z takim działaniem. "Włochy były dwukrotnie obiektem takiej politycznej ingerencji, gdzie próbowano np. obalić rząd (Silvio) Berlusconiego przez różnego rodzaju szantaże" - powiedział. "Polska teraz stała się, podobnie zresztą jak Węgry (...) przedmiotem ataku, dlatego że w tych krajach rządzą rządy konserwatywne, które przeciwstawiają się tej lewicowej ideologizacji i federalizacji europejskiej" - dodał.


"A media mogą być narzędziem narzucania pewnej ideologii jedynie słusznych poglądów i dlatego UE tak bardzo walczy o wpływ na sądy i na media" - stwierdził. "Oni chcą po prostu meblować system polityczny w Polsce, wbrew decyzjom Polaków i oczywiście nie może być na to absolutnie żadnej zgody" - dodał.


W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. (PAP)


Autorka: Daria Kania


dka/ robs/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 10:10 MSZ: minister Rau wziął udział w tygodniu wysokiego szczebla otwierającym 76. sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ (ko… - MSZ informuje: W dniach 20-23 września minister Zbigniew Rau przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie wziął udział w tygodniu wysokiego szczebla, otwierającym… » więcej 2021-09-24, godz. 10:10 Czarnek: jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń (krótka2) Jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń i tę pałeczkę wielkiej tradycji, doświadczeń naszego narodu i wielkich osiągnięć naszych przodków, takich jak… » więcej 2021-09-24, godz. 10:10 Sondaż dla wPolityce.pl: zdaniem 54 proc. badanych powrót Tuska do polskiej polityki nie okaże się sukcesem Według 54 proc. badanych powrót b. premiera Donalda Tuska do polskiej polityki nie okaże się sukcesem - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Social Changes… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 Burmistrz Zawidowa: ws. Turowa dla mieszkańców najważniejsza jest pewność zatrudnienia Dla mieszkańców regionu w sprawie Turowa najważniejsza jest pewność zatrudnienia; ludzie muszą wiedzieć, do kiedy będą pracować w kompleksie - powiedziała… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 Czarzasty: wiceszefowie PO zawieszeni dwa tygodnie po tym, jak partia dała taką możliwość przewodniczącemu PO dwa tygodnie temu dała przewodniczącemu możliwość zawieszania, teraz wiceprzewodniczący partii zostali zawieszeni za to, że przyszli na urodziny dziennikarza… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 MŚ 2026 - FIFA zadowolona po wizytacji amerykańskich miast FIFA z zadowoleniem przyjęła stan przygotowań amerykańskich miast do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku. Turniej za pięć lat odbędzie… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 Lubelskie/ Stwierdzono ognisko ASF u dzika zabitego w wypadku komunikacyjnym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu Lubelskim zawiadomił o stwierdzeniu w środę ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzika zabitego w wypadku komunikacyjnym… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 Kraska: w piątek 813 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (opis) W piątek nie przekroczymy liczby tysiąca nowych przypadków koronawirusa. Dzisiaj jest wzrost, jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, o jedną czwartą, i… » więcej 2021-09-24, godz. 10:00 Ukraina/ Najwięcej zakażeń koronawirusem od kwietnia - ponad 9 tys. Na Ukrainie minionego dnia zarejestrowano ponad 9 tys. zakażeń koronawirusem i 140 zgonów wśród chorych na Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo… » więcej 2021-09-24, godz. 09:50 Podlaskie/ KAS zlikwidowała bimbrownię w zabudowaniach gospodarczych 125 litrów alkoholu, zacier oraz aparaturę służącą do nielegalnej produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w bimbrowni zlokalizowanej w jednej ze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »