Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 10:40 Autor: PAP

W lodowcu w Himalajach znaleziono wirusy sprzed 15 tys. lat

W dwóch próbkach pobranych z himalajskiego lodowca na Wyżynie Tybetańskiej odkryto wirusy sprzed 15 tys. lat. Są one zupełnie inne niż występujące obecnie, ale raczej nie narobią nam problemów.

Odkrycie nieznanych wirusów opisano na łamach periodyku naukowego „Microbiome". Próbki materiału sprzed 15 tys. lat pozwolą naukowcom zrozumieć, jak wirusy ewoluowały. „Te lodowce formowały się stopniowo. Wraz z opadającymi na nie pyłami i gazami osadzało się również bardzo wiele wirusów” - opisuje główny autor artykułu, Zhi-Ping Zhong z Ohio State University (USA).


Naukowcy badali próbki pobrane w 2015 r. z lodowca Guliya, położonego na Wyżynie Tybetańskiej. Próbki zebrano na wysokości ok. 6700 m n.p.m. Warstwy lodowca, które osadzały się stopniowo w ciągu tysięcy lat, stanowią zapis zmian klimatu w tym okresie. W trakcie analiz zidentyfikowano DNA 33 wirusów. Cztery spośród nich już rozpoznano, porównując z bazami danych znanych nam dziś wirusów. Pozostałych 28 nie udało się zidentyfikować.


Odkryte wirusy, z uwagi na specyficzny kod genetyczny, potrafiły przetrwać w tak skrajnym, mroźnym środowisku. Naukowcy zidentyfikowali elementy kodu DNA, które odpowiadają za to przystosowanie.


W związku ze znaleziskiem badacze opracowali nową, ultraczystą technologię analizy próbek, która zapobiega ich zanieczyszczeniu przez dzisiejszy materiał genetyczny. Zdaniem naukowców rozwinięte przy okazji tego odkrycia metody analizy mogą być wykorzystane w trakcie eksploracji Księżyca, Marsa oraz obszarów na Ziemi, na przykład pustyni Atacama. Być może można będzie odnaleźć tam kolejne mikroorganizmy, które przystosowały się i potrafią przetrwać w tych skrajnie niegościnnych warunkach.


Badacze uważają, że wirusy, które odkryto w tybetańskim lodowcu, związane były z glebą i roślinami, nie zaś ze zwierzętami czy ludźmi. To raczej oznacza, że nie są dla nas groźne i nie wywołają kolejnej epidemii. (PAP Life)


krx/ ekr/ gra/


Kraj i świat

2021-09-26, godz. 15:30 Niemcy/ Bomba w Wuppertalu rozbrojona, mieszkańcy mogą iść na wybory Bomba, znaleziona w sobotę wieczorem w Wuppertalu, została już rozbrojona, a ewakuowani z zagrożonego obszaru mieszkańcy mogą wrócić do domów - podały… » więcej 2021-09-26, godz. 15:30 Witek: jesteśmy drugim parlamentem na świecie z własną pszczelą pasieką Polski Sejm jest drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę - powiedziała w Przemkowie na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu Elżbieta Witek… » więcej 2021-09-26, godz. 15:20 Morawiecki: nasza polityka ma spełniać marzenia wszystkich Polaków (opis) Nasza polityka poprzez Polski Ład jest polityką prospołeczną, prorozwojową. Jest polityką, która ma spełniać marzenia Polaków, wszystkich Polaków, także… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 Premier oddał hołd Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji - oświadczył… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 Niemcy/ Media: wysoka frekwencja w wyborach do Bundestagu W wyborach do Bundestagu można już mówić o wysokiej frekwencji - podał portal RND po zebraniu informacji o liczbie oddanych do południa głosów w kilku… » więcej 2021-09-26, godz. 15:00 Półmaraton Warszawski - pod dyktando Ukraińców Ukraińcy Bogdan Semenowycz i Walentyna Warecka wygrali 15. Półmaraton Warszawski. Drugie miejsca zajęli ich rodacy Dmytro Didowodiuk i Natalia Semenowycz… » więcej 2021-09-26, godz. 15:00 Prognoza pogody na 27 września Jak podaje IMGW, wpływ wyżów zaznaczy się od północno-wschodniej części Europy, przez Skandynawię, po częściowo wschodnią i centralną część kontynentu… » więcej 2021-09-26, godz. 15:00 Arkady Radosław Fiedler: przez pandemię podróżowanie znów stało się wyzwaniem Pandemia, która ogarnęła świat spowodowała, że podróżowanie znów stało się wyzwaniem; skończył się czas, gdy dotarcie w najdalsze miejsca świata… » więcej 2021-09-26, godz. 14:50 Pekin - saneczkarze trenują w Soczi, w październiku kolejne zgrupowania Sześcioro polskich saneczkarzy trenuje na torze olimpijskim w Soczi, gdzie przygotowują się do sezonu 2021/22. Jego głównym wydarzeniem będą przyszłoroczne… » więcej 2021-09-26, godz. 14:50 Niemcy/ Wszyscy mogli zobaczyć, na kogo zagłosował Laschet Wybory federalne w Niemczech muszą być powszechne, wolne, bezpośrednie, równe i tajne. Tymczasem kandydat chadecji na kanclerza Armin Laschet nie złożył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »