Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 19:50 Autor: PAP

MEiN: wiceminister spotkał się z protestującymi pod resortem; do rozmów wrócimy 20 sierpnia

Wiceminister Tomasz Rzymkowski spotkał się z protestującymi przed gmachem resortu edukacji młodymi aktywistami Młodzieżowego Forum LGBT+. "Jesteśmy umówieni na spotkanie 20 sierpnia" - przekazał resort edukacji i nauki. Protest - według zapowiedzi - ma potrwać do wtorku rano.

W poniedziałek rano troje nastolatków z Młodzieżowego Forum LGBT+ przykuło się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki przy alei Szucha w Warszawie. Protestują przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Jest to protest przeciwko obrzydliwej polityce nienawiści i pogardy ministra Czarnka" - przekazali protestujący.


"Wiceminister Tomasz Rzymkowski spotkał się z protestującymi przed gmachem ministerstwa. Było to bardzo dobre spotkanie. Z uwagą wysłuchaliśmy młodych ludzi, spotkanie pozwoliło na poznanie ich postulatów. Do rozmów z młodzieżą protestującą wrócimy. Jesteśmy umówieni na spotkanie 20 sierpnia br. Zaproszenie młodzieży osobiście przekazał wiceminister Rzymkowski" - poinformowała PAP w poniedziałek po południu Justyna Sadlak z biura prasowego resortu edukacji i nauki.


Także na profilu Młodzieżowego Forum LGBT+ na portalu społecznościowym opublikowano oświadczenie po tych rozmowach. "Jako aktywistki i aktywista Młodzieżowego Forum LGBT+ odbyliśmy rozmowy z wiceministrem Rzymkowskim. Przedstawiliśmy na nim kluczowe dla nas postulaty: natychmiastową dymisję ministra Czarnka wraz ze wzięciem odpowiedzialności za swoje słowa oraz przeprosinami za nie" - zaznaczono.


Ponadto wśród przedstawionych postulatów wymieniono m.in. organizację okrągłego stołu o przyszłości edukacji w związku z planowanymi zmianami w oświacie znanymi powszechnie jako "lex Czarnek", w którym będą uczestniczyć przedstawiciele i przedstawicielki stron społecznych. Jako kolejny postulat wymieniono "zwrócenie uwagi na kwestię edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej jako jednych z priorytetowych elementów edukacji".


"W rozmowie padła deklaracja ponownego spotkania w tym celu, w którym być może będzie uczestniczyć zarówno wiceminister, jak i minister. Niemniej, deklaracja to tylko część tego, co chcemy osiągnąć - w dalszym ciągu będziemy starać się o realizację powyższych postulatów" - zaznaczono w oświadczeniu protestujących.


Przed godz. 18 wsparcie dla przykutych do bramy trojga aktywistów wyraziło około 50 manifestantów - m.in. ze Strajku Kobiet oraz organizacji lewicowych. Manifestację zabezpieczało kilkunastu policjantów obecnych przed gmachem MEiN. Według zapowiedzi protest ma potrwać do godz. 8 rano we wtorek. (PAP)


autorzy: Marcin Jabłoński, Danuta Starzyńska-Rosiecka


mja/ dsr/ lena/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 06:40 Badanie: szkoła ma uczyć odróżniania rzeczywistości od świata kreowanego w mediach społecznościowych Odróżnianie rzeczywistości od świata kreowanego w mediach społecznościowych, dbanie o bezpieczeństwo w sieci oraz logiczne myślenie - takie umiejętności… » więcej 2021-09-28, godz. 06:40 MZ o rozmowach z komitetem protestacyjnym: przy racjonalnym podejściu jesteśmy w stanie się porozumieć W Centrum Partnerstwa Społecznego 'Dialog' w Warszawie planowane jest we wtorek kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego… » więcej 2021-09-28, godz. 06:40 "Dziennik Gazeta Prawna": Aborcja z zaświadczeniem od psychiatry W gabinetach psychiatrów przybywa pacjentek w ciąży z rozpoznaną letalną wadą płodu; nie ma jednak mowy o wydawaniu z automatu opinii potrzebnej do przeprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 06:30 Liga NBA - najlepszy debiutant chciałby zmienić numer z "dwójki" na "jedynkę" LaMelo Ball, najlepszy debiutant ostatniego sezonu NBA, naciska na władze ligi, by pozwoliły mu zmienić numer na koszulce z 'dwójki' na 'jedynkę'. Na razie… » więcej 2021-09-28, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: we wtorek chłodniej i z opadami w zachodniej części kraju Po kilku dniach słonecznej pogody, we wtorek będzie nieco chłodniej, a w zachodniej części kraju pojawią się chmury i przelotne deszcze - powiedział PAP… » więcej 2021-09-28, godz. 06:20 Paryski hotel Le Meurice zaprasza w podróż śladami Picassa Określany mianem domu artystów hotel oferuje swoim gościom niecodzienną przygodę. Poznanie stolicy Francji z okresu belle epoque, kiedy żył w niej Pablo… » więcej 2021-09-28, godz. 06:20 Kołtan: Za część szczepiennych zaniechań winę ponoszą lekarze. (wywiad) Za część szczepiennych zaniechań winę ponoszą lekarze. Zbyt łatwo dyskwalifikują pacjentów ze szczepień, z czego ci chętnie korzystają - mówi PAP… » więcej 2021-09-28, godz. 06:10 USA/ 8700 pracowników nowojorskich domów spokojnej starości zaszczepiło się przeciw Covid-19 Co najmniej 8700 pracowników domów spokojnej starości w stanie Nowy Jork w USA zdecydowało się przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19, aby uniknąć utraty… » więcej 2021-09-28, godz. 06:10 Ponad 19 mln 375 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 375 tys. osób. Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd 37 mln 143 tys. 538 iniekcji. W poniedziałek… » więcej 2021-09-28, godz. 05:40 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak podaje IMGW, Europa północno-zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu z rejonu Islandii, z którym związane są układy frontów atmosferycznych. Na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »