Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 06:10 Autor: PAP

Analiza: w mediach społecznościowych częste błędne informacje na temat raka

Aż jedna trzecia popularnych w mediach społecznościowych artykułów dotyczących leczenia nowotworów zawiera nieprawdziwe informacje – pokazała amerykańska analiza 200 dostępnych w Internecie tekstów, którą opublikował “Journal of the National Cancer Institute”.

Nowymi badaniami kierował dr Skyler Johnson z Huntsman Cancer Institute (HCI) lekarz-naukowiec, adiunkt radioonkologii na Uniwersytecie Utah. Zainteresowanie Johnsona tym obszarem wzrosło, gdy jego wcześniej ukończona praca wykazała wyższe ryzyko zgonu wśród pacjentów, którzy stosowali niesprawdzone metody leczenia raka jako alternatywę dla konwencjonalnych, opartych na dowodach metod leczenia.To badanie doprowadziło Johnsona do kilku debat z pacjentami, lekarzami, badaczami i dziennikarzami. W trakcie tych rozmów Johnson natrafił na powracający wątek dotyczący roli, jaką media internetowe, w szczególności media społecznościowe, odegrały w rozpowszechnianiu niedokładnych informacji na temat nowotworów. Co więcej, w swojej praktyce klinicznej w HCI, gdzie opiekuje się osobami chorymi na raka, Johnson często słyszał od pacjentów pytania dotyczące artykułów, które widzieli w mediach społecznościowych.


Internet jest głównym źródłem informacji na temat zdrowia, a dezinformacja rośnie w przypadku wielu rodzajów schorzeń. To pilne wyzwanie, ponieważ może skutkować podejmowaniem przez pacjentów decyzji szkodliwych dla ich przeżycia lub wyników leczenia.


Co więcej, ogromna większość tych dezinformacji może zaszkodzić pacjentom chorym na raka, wspierając podejścia, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość ich leczenia i zmniejszyć szanse na przeżycie. Badanie wykazało również, że artykuły zawierające dezinformacje przyciągają więcej uwagi i zaangażowania niż artykuły zawierające informacje oparte na dowodach.


Dr Johnson i jego zespół badawczy postanowili lepiej zrozumieć ilość i charakter informacji o nowotworach w mediach społecznościowych. W skład zespołu badawczego weszli eksperci w zakresie opieki onkologicznej, wyników zdrowotnych i komunikacji. Zwołali panele ekspertów medycznych, aby przejrzeć i ocenić twierdzenia przedstawione w 200 najpopularniejszych artykułach na portalach społecznościowych. W tym badaniu naukowcy skupili się na artykułach dotyczących raka piersi, prostaty, płuc i jelita grubego.


„Odkryliśmy, że dezinformacja jest wyraźnie powszechna w artykułach na temat raka w mediach społecznościowych” – podkreślił Johnson.


Spośród 200 przeanalizowanych artykułów 33 proc. zawierało nieprawdziwe informacje. Spośród nich 77 proc. zawierało informacje, które mogły negatywnie wpłynąć na rokowania pacjentów. Johnson zauważył, że po przejrzeniu artykułów ma poważne obawy co do tego, jak można odróżnić, które artykuły są wiarygodne, a które nie.


Badacz przyznał, że rozumie, dlaczego pacjenci szukają pomocy w Internecie, w tym za pośrednictwem platform mediów społecznościowych. Zachorowanie na raka to wyjątkowa i wrażliwa sytuacja. Pacjenci zmagają się z nową chorobą. Chcą mieć poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i robić wszystko, co możliwe, aby zachować nadzieję. Niektórzy sami szukają informacji, innym niektóre informacje są udostępniane przez rodzinę i przyjaciół o dobrych intencjach.


Johnson jest zwolennikiem utrzymywania przez lekarzy otwartych kanałów komunikacji z pacjentami. W swojej praktyce informuje pacjentów, że mogą napotkać błędne informacje na temat swojego nowotworu w Internecie. Ma nadzieję, że jego badania to dopiero początek.„Jako społeczność medyczna nie możemy ignorować problemu dezinformacji na temat raka w mediach społecznościowych, ani prosić pacjentów, aby go ignorowali. Musimy wczuć się w naszych pacjentów i pomóc im, gdy napotkają tego typu informacje. Moim celem jest udzielenie odpowiedzi ich pytania i dostarczanie dokładnych informacji, które dadzą im największą szansę na najlepszy wynik” - mówi. (PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ ekr/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 18:40 USA/ Departament Stanu: nie uznajemy wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy Stany Zjednoczone nie uznają wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy - oznajmił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 MSZ po wyborach w Rosji: sytuacja może budzić wątpliwości, co do legitymacji nowych deputowanych Systemowa kampania władz Rosji wymierzona w społeczeństwo obywatelskie, opozycje i wolne media uniemożliwiła kandydowanie przedstawicielom opozycji; taka… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Małopolskie/ Posłowie PO rozpoczynają kontrolę w urzędzie marszałkowskim Posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczynają kontrolę w małopolskim urzędzie marszałkowskim. Chcą sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości przy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »