Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 06:00 Autor: PAP

Młode pterozaury od razu potrafiły latać

Pterozaury potrafiły latać zaraz po wykluciu z jaj – dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Scientific Reports”.

Zaraz po wydobyciu się z jaj młode pterozaury potrafiły latać, jednak ich umiejętności lotu były inne niż u dorosłych. Badacze zaobserwowali, że młode pterozaury miały kość ramieniową dostatecznie silną, by mogła brać udział w locie.


Pterozaury stanowiły grupę gadów, żyjącą w okresach triasu, jury i kredy (228-66 mln lat temu).


Skamieniałości jaj i zarodków pterozaurów są niezwykle rzadkie. Poza tym trudno jest niekiedy odróżnić kości bardzo młodych pterozaurów od tych nieco starszych.


W najnowszych badaniach zespół naukowców dowodzi, że u pterozaurów, które dopiero wydobyły się z jaj, kość ramieniowa miała solidną budowę, proporcjonalnie mocniejszą niż u dorosłych osobników.


Naukowcy przeprowadzili modelowanie zdolności do lotu u młodych z gatunków Pterodaustro guinazui i Sinopterus dongi. Porównali zrekonstruowane wymiary skrzydeł z rozmiarami dorosłych osobników tego samego gatunku.


„Chociaż wiemy o pterozaurach od ponad dwustu lat, to jednak dopiero od 2004 r. posiadamy skamieniałości ich zarodków i piskląt – opisuje Mark Witton z University of Portsmouth (W. Brytania). – Wciąż staramy się zrozumieć wczesne etapy życia tych zwierząt”. Dyskutowano m.in., czy pterozaury mogły latać jako pisklęta, czy też, jak większość ptaków i nietoperzy, musiały trochę podrosnąć.


„Odkryliśmy, że te drobne osobniki, o rozpiętości skrzydeł ok. 25 cm i ciałach, które z łatwością mieszczą się w dłoni, były bardzo silne i zdolne do latania” - wyjaśnia. Jak dodaje, ich kości były dostatecznie mocne na potrzeby aktywnego lotu.


Naukowcy podejrzewają jednak, że młode pterozaury latały inaczej niż dorosłe, ponieważ masa ciała ma wpływ na sposób latania. Prawdopodobnie były bardzie zwrotne, być może z większą swobodą manewrowały wśród gęstej roślinności, umykając w ten sposób drapieżnikom.


Więcej na ten temat: www.port.ac.uk/news-events-and-blogs/news/newly-hatched-pterosaurs-may-have-been-able-to-fly (PAP)


krx/ agt/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 09:30 Mucha o możliwości przedłużenia stanu wyjątkowego: sytuacja jest monitorowana, będą podejmowane odpowiednie dec… Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest na bieżąco monitorowana, analizujemy informacje i na tej podstawie będą podejmowane odpowiednie decyzje - powiedział… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 Pele wraca do zdrowia, ćwiczy na rowerze treningowym Legendarny brazylijski piłkarz Pele wraca do zdrowia po operacji guza okrężnicy. Ćwiczy na rowerze treningowym, a w nagranym filmie poinformował, że ma nadzieję… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 UE/ Europosłanka Mazurek: wstrzymanie wydobycia w Turowie oznaczałoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej… Wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów oznaczałoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europosłanka… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (krótka) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w czwartek minister… » więcej 2021-09-22, godz. 09:20 Poznań/ Zatrzymany transport uszkodzonej elektroniki z Wielkiej Brytanii Transport ponad 1,7 tys. uszkodzonych telefonów i tabletów z Wielkiej Brytanii zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi w oddziale celnym w Poznaniu. Urządzenia… » więcej 2021-09-22, godz. 09:20 "NYT": Google kupi w Nowym Jorku biurowiec za 2,1 mld dolarów; "historyczna inwestycja" Google ogłosił we wtorek, że kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2,1 mld dolarów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie jedną z największych tego typu… » więcej 2021-09-22, godz. 09:10 Wykład o kobietach w regionach polarnych w ramach Festiwalu w Jabłonnie (MediaRoom) Wykład pt. „Polarniczki - opowieści o uczestniczkach polskich wypraw polarnych”, odbędzie się 26 września w ramach Festiwalu w Pałacu w Jabłonnie. » więcej 2021-09-22, godz. 09:10 Zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze w ramach 25. Festiwalu Nauki (MediaRoom) W ramach 25. Festiwalu Nauki, 25 września, pracownicy IGF PAN i projektu EDU-ARCTIC.PL przygotowali dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie… » więcej 2021-09-22, godz. 09:10 Gowin: rzeczywista sytuacja budżetowa Polski jest zdecydowanie gorsza niż przedstawia to rząd Rzeczywista sytuacja budżetowa Polski jest zdecydowanie gorsza niż przedstawia to rząd; dług publiczny jest o ok. 300 mld wyższy, niż podają to oficjalne… » więcej 2021-09-22, godz. 09:10 Ukraina/ Prawie 7 tys. kolejnych zakażeń koronawirusem i ponad sto zgonów Minionej doby na Ukrainie zarejestrowano ok. 6,8 tys. zakażeń koronawirusem i 105 zgonów wśród osób zainfekowanych - podało w środę ministerstwo ochrony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »