Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 15:40 Autor: PAP

Lublin/ Regionalne obchody rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

41. rocznicę fali protestów - nazwanych Lubelskim Lipcem 1980 – uczczono w niedzielę w Lublinie. Zastrajkowało wtedy ponad 150 zakładów pracy w całym regionie, dostarczając wzorów dla sierpniowych protestów na Wybrzeżu.

W Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została uroczysta msza św., a po niej odbyło się okolicznościowe spotkanie, na którym o wydarzeniach Lubelskiego Lipca mówili ich uczestnicy, przedstawiciele władz, związkowcy z Solidarności, historycy.


Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podkreślił, że podjęte wówczas działania do dziś owocują. „One owocują tym, że możemy wspólnie niepodległą, wolną, suwerenną, Polskę budować” – powiedział.


„To były wydarzenia przełomowe, nie tylko dlatego, że pokazaliście wówczas odwagę (…). Ta odwaga była czymś niezwykle istotnym, ale jeszcze ważniejsza była mądrość, która wówczas towarzyszyła tym strajkom, czyli mądrość postawienia - obok postulatów materialnych i związkowych, społecznych – także postulatu politycznego” – powiedział Soboń zwracając się do uczestników strajków.


„Ten postulat polityczny, czyli brak odpowiedzialności uczestników strajków został przez PRL spełniony. To był moment przełomowy, także dla tych wydarzeń, które znamy już z sierpnia i z późniejszego czasu, bo bez Lubelskiego Lipca, bez tego momentu, w którym doszło do porozumienia, nie byłoby Solidarności i tych sierpniowych wydarzeń. Wiemy to ze świadectw uczestników wydarzeń w Gdańsku, słów Anny Walentynowicz, Lecha Kaczyńskiego” – dodał Soboń.


Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Marian Król powiedział, że w lipcu 1980 r. z Lubelszczyzny na całą Polskę popłynęło przesłanie wolności. „Ten powiew ducha wolności przeniósł się na Wybrzeże, Śląsk i inne regiony. (…) Od tego czasu rozpoczęliśmy budowę naszej Ojczyzny, w naszym regionie staramy się o tym pamiętać i przekazywać to” - powiedział.


„Wówczas trzeba było wykazać się szczególną odwagą, aby przełamać własne słabości, lęki, przeciwstawić się, ówczesnej władzy totalitarnej. Ja to przeżyłem, wtedy pracowałem w WSK PZL Świdnik, wiem jak to wyglądało” – dodał Król.


Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik powiedział, że „lipiec 1980 to start marszu Solidarności, marszu, który trwa do dzisiaj”. „Miejmy nadzieję, że będzie trwał. Nie jest to marsz łatwy, na początku był trudniejszy, teraz jest może troszeczkę łatwiejszy, ale jak w każdym marszu mamy siły, które chcą przeszkadzać i robią wszystko, żeby ten marsz przerwać. Znając bohaterów Solidarności, będąc z nimi, nie damy się” – powiedział Gzik.


Wieczorem przy ul. Mełgiewskiej, w pobliżu dawnej fabryki samochodów ciężarowych, odsłonięty zostanie mural nawiązujący do jej historii.


Protesty na Lubelszczyźnie rozpoczęły się 8 lipca 1980 r. w zakładach PZL Świdnik. Bezpośrednim impulsem do przerwania pracy była podwyżka cen w zakładowej stołówce, dlatego później mówiono, że „zaczęło się od kotleta”.


Strajki objęły wkrótce ponad 150 zakładów pracy w całym regionie. W Lublinie stanął m.in. węzeł kolejowy i komunikacja miejska. Robotnicy domagali się podwyżek, poprawy warunków socjalno-bytowych, ale też zmniejszenia biurokracji, likwidacji korupcji i przywilejów dla rządzących. W niektórych zakładach żądali nowych wyborów do władz związków zawodowych, niezależnych rad pracowniczych, wolnej prasy.


Po raz pierwszy w PRL protestujący robotnicy pozostali w swoich przedsiębiorstwach, negocjowali z władzami żądania i podpisywali porozumienia. Strajki trwały do 25 lipca. Wkrótce po zakończeniu protestów na Lubelszczyźnie wybuchły strajki na Wybrzeżu, gdzie korzystano z lubelskich doświadczeń. (PAP)


Autor: Zbigniew Kopeć


kop/ mok/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 08:00 Indonezja/ Lotnisko w Manado zamknięto z powodu wybuchu wulkanu Ministerstwo transportu Indonezji powiadomiło w czwartek o zamknięciu do północy międzynarodowego lotniska w mieście Manado. Lotnisko jest położone o około… » więcej 2024-04-18, godz. 08:00 Warszawa/ Jak przemoc zastąpić prawem. Premiera "Zemsty" w reż. M. Zadary w Teatrze Komedia (wideo) W 'Zemście' - zarówno u Fredry, jak i w naszej inscenizacji - chodzi o to, w jaki sposób mechanizmy przemocy mogą być zastąpione przez mechanizmy prawa cywilnego… » więcej 2024-04-18, godz. 07:50 Warszawa/ W piątek zaczyna się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych Rozpoczyna się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Między 19 a 25 kwietnia zaplanowano specjalne seanse filmowe, spacery i warsztaty. » więcej 2024-04-18, godz. 07:40 UE/ Premier Tusk: gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą Gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą - ocenił w czwartek premier Donald Tusk, który uczestniczy w dwudniowym nieformalnym szczycie… » więcej 2024-04-18, godz. 07:40 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - trenerka Zagłębia: jedziemy do jaskini lwa Jeżeli piłkarki ręczne KGHM Zagłębia Lubin w niedzielę pokonają na wyjeździe FunFloor Lublin, praktycznie zapewnią sobie czwarty z rzędu tytuł mistrza… » więcej 2024-04-18, godz. 07:40 DGP: Miliony na drogi rowerowe Żeby ludzie częściej siadali na rower, musi się poprawić infrastruktura, przekonują samorządowcy i członkowie parlamentarnego zespołu - podaje w czwartek… » więcej 2024-04-18, godz. 07:30 Włochy/60. Biennale Sztuki w Wenecji: "Obcokrajowcy są wszędzie" 87 krajów uczestniczy w 60. Biennale Sztuki w Wenecji, odbywającym się pod hasłem 'Obcokrajowcy są wszędzie”. Wystawa potrwa do 24 listopada. Prezentacje… » więcej 2024-04-18, godz. 07:20 Włochy/Polski pawilon na Biennale Sztuki w Wenecji: portret świadków wojny na Ukrainie Polsko- ukraińską audiowizualną instalację pod tytułem 'Powtarzajcie za mną II” - zbiorowy portret świadków wojny na Ukrainie, przygotowano w polskim… » więcej 2024-04-18, godz. 07:20 LUX Audience Award/ Johannes Duncker: "Pokój nauczycielski" to list miłosny do nauczycieli (wywiad) 'Pokój nauczycielski' to list miłosny do nauczycieli. Pokazujemy, jak szaloną pracę wykonują i jak bardzo powinniśmy być im za nią wdzięczni - powiedział… » więcej 2024-04-18, godz. 07:10 Ankieta PAP Gdynia/ Kosiorek: sprawdzimy finanse i wszystkie umowy związane z promocją miasta (powtórzenie) Audyt finansów miasta i jednostek miejskich oraz przegląd umów wieloletnich i wszystkich umów związanych z promocją miasta - zapowiada po wygraniu wyborów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »