Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 14:30 Autor: PAP

Tokio/szermierka - Kiefer zdetronizowała Derigłazową we florecie

Amerykanka Lee Kiefer została w Tokio mistrzynią olimpijską we florecie. W finale pokonała najlepszą na poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro Innę Derigłazową 15:13. Brąz dla innej z zawodniczek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Larysy Korobiejnikowej.

27-letnia Amerykanka jedyny do tej pory indywidualny medal - brązowy w mistrzostwach świata - wywalczyła 10 lat temu w Katanii. Od lat dominuje na kontynencie amerykańskim, stąd jej wysokie szóste miejsce w klasyfikacji florecistek.


Kiefer urodziła się w Cleveland, jej rodzice (matka przyjechała do USA z Filipin) są lekarzami. W tym kierunku kształci się także nowa mistrzyni olimpijska. Studia licencjackie ukończyła na Uniwersytecie Notre Dame. W igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku odpadła w 1/8 finału i rozważała zakończenie kariery sportowej. Rok później rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Kentucky w Lexington, ale postanowiła je łączyć z uprawianiem szermierki.


"Odbyłam kilka rozmów z rodzicami oraz władzami mojej uczelni. Wszyscy przekonywali mnie, że skoro mam talent do szermierki, to powinnam spróbować połączyć sport z nauką, choć studia medyczne do najłatwiejszych nie należą" - wspomniała Kiefer.


31-letnia Derigłazowa to indywidualna mistrzyni olimpijska 2016 z Rio de Janeiro, która ma w dorobku ponadto trzy tytuły mistrzyni świata i dwa mistrzyni Europy. Do tego wiele medali w turniejach drużynowych (m.in. wicemistrzostwo olimpijskie z 2012 roku). Te sukcesy razem z 20 wygranymi w Pucharze Świata czynią ją najbardziej utytułowaną florecistką ostatnich lat.


W 1/16 finału w Tokio Rosjanka wyeliminowała Martynę Jelińską, wygrywając 15:8. Polka została sklasyfikowana na 31. pozycji.(PAP)


pp/ cegl/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 08:30 Wielkopolskie/ Sześć ton nielegalnego tytoniu w ładunku części do silników Sześć ton nielegalnego tytoniu o wartości 540 tys. zł, które miały trafić do Wielkiej Brytanii jako ładunek części do silników, zarekwirowali funkcjonariusze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:20 Dolnośląskie/ Od soboty festiwal Twierdza Legend Wykłady poświęcone niewyjaśnionym zagadkom II wojny światowej, w tym na przykład tajemnicy Bursztynowej Komnaty, prezentacje atrakcji turystycznych Dolnego… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Przydacz: sytuacja z Borys i Poczobutem jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi Sytuacja wokół Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Niemcy/ Zastępcą Scholza lub Lascheta może zostać Habeck z Zielonych Po wyborach do Bundestagu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, która partia stworzy rząd, nie wiadomo, kto zostanie kanclerzem, nie wiadomo, kto… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Ujednolicone opakowania papierosów sprzyjają ograniczaniu palenia Usunięcie kolorowych oznaczeń marki z paczek papierosów znacznie obniża atrakcyjność papierosów w oczach klientów - ustalili naukowcy z Uniwersytecie Waterloo… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Czarzasty: myślę, że SPD wiele tematów ws. Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą Myślę, że SPD wiele tematów w sprawie Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Warszawa/ Społecznicy popierają decyzję konserwatora w sprawie woonerfu na Środkowej Podczas pikiety przed budynkiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków społecznicy wyrazili swoje poparcie dla decyzji mazowieckiego konserwatora prof. Jakuba… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Pekin - Kojonkoski: chiński projekt udał się lepiej niż myślałem Słynny trener skoków narciarskich Mika Kojonkoski podjął się przed trzema laty niemożliwego - zdaniem ekspertów - zadania nauczenia tej dyscypliny Chińczyków… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Rolnictwo bez roślin: z dwutlenku węgla i wodoru... wyprodukowano skrobię Naukowcy w wyjątkowo wydajny energetycznie sposób wyprodukowali skrobię... z dwutlenku węgla i wodoru. Zrobili to bez pomocy żywych komórek, co może zapoczątkować… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Żaryn: na granicy mnożą się prowokacje ze stron białoruskiej Po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje polegające na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »