Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 14:00 Autor: PAP

Papież: pomnażanie dóbr bez sprawiedliwego podziału nie rozwiązuje problemów

"Pomnażanie dóbr bez sprawiedliwego podziału nie rozwiązuje problemów" - powiedział w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi. Przekazał także błogosławieństwo uczestnikom i organizatorom Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W rozważaniach poprzedzających południową modlitwę Anioł Pański papież, zwracając się do wiernych na placu Świętego Piotra, nawiązał do fragmentu Ewangelii o rozmnożeniu chleba i ryb.


Jak zauważył, "logika daru bardzo różni się od naszej".


"My staramy się gromadzić i powiększać to, co mamy, Jezus zaś prosi nas, aby dawać, umniejszać" - wyjaśnił.


Cytując słowa Jezusa podkreślił, że prawdziwym cudem "nie jest pomnażanie, które przynosi sławę i władzę, ale dzielenie się, powiększające miłość i pozwalające Bogu dokonywać cudów".


Następnie Franciszek zachęcił: "Spróbujmy dzielić się więcej, spróbujmy tej drogi, której uczy nas Jezus".


"Również dzisiaj pomnażanie dóbr bez sprawiedliwego podziału nie rozwiązuje problemów"- powiedział papież. Przywołał tragedię głodu na świecie przypominając statystyki, według których codziennie z powodów związanych z niedożywieniem umiera około siedmiu tysięcy dzieci w wieku poniżej pięciu lat.


"W obliczu takich skandali jak te, Jezus kieruje do nas zachętę" - mówił Franciszek i zaapelował: "Odwagi, daj to niewiele, co masz, swoje talenty i dobra, oddaj je do dyspozycji Jezusowi i braciom. Nie bój się, nic nie będzie stracone, bo jeśli się dzielisz, Bóg pomnaża".


"Pozbądź się fałszywej skromności, poczucia, że się nie nadajesz. Zaufaj. Uwierz w miłość, w moc służby, w siłę bezinteresowności" - wezwał.


Papież mówił też o obchodzonym w niedzielę po raz pierwszy z jego inicjatywy Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych.


Zachęcił, by świętować ten dzień w każdej wspólnocie, by odwiedzić dziadków i osoby starsze i przekazać im jego orędzie, zainspirowane słowami Jezusa "Ja jestem z Tobą przez wszystkie dni".


"Proszę Boga, by ta uroczystość pomogła nam, którzy jesteśmy w zaawansowanym wieku, odpowiedzieć na jego wezwanie w tej fazie życia i by pokazała społeczeństwu wartość obecności dziadków i osób starszych; zwłaszcza w panującej mentalności odrzucania" - mówił Franciszek.


Podkreślił: seniorzy "potrzebują młodych, a młodzi potrzebują dziadków". Wskazywał na potrzebę dialogu między nimi i spotkań.


"Dziadkowie mają życiodajny sok historii, który podnosi się i daje siłę drzewu, by rosło" - dodał papież.


Jego zdaniem "bez dialogu między ludźmi młodymi i starszymi historia nie idzie naprzód, życie nie idzie naprzód".


"Trzeba to odzyskać" - wskazał Franciszek i dodał, że jest to wyzwanie obecnych czasów.


Ludzie starsi - podkreślił - "mają prawo marzyć patrząc na młodych, a młodzi mają prawo do odwagi proroctwa czerpiąc od dziadków".


Papież mówił także o katastrofalnych powodziach w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach i modlił się za ofiary oraz ich rodziny. "Wyrażam moją bliskość i solidarność ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego kataklizmu" - zapewnił.


Nawiązał również do rozpoczętych w piątek w Tokio Igrzysk Olimpijskich mówiąc: "Niech w obecnym okresie pandemii te Igrzyska będą znakiem nadziei, znakiem powszechnego braterstwa w duchu zdrowej rywalizacji".


"Niech Bóg błogosławi organizatorom, zawodnikom i wszystkim, którzy współpracują przy tym wielkim święcie sportu" - dodał.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ mars/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 20:10 LOT w kolejnych sezonach będzie nadal oferował połączenia wakacyjne Polskie Linie Lotnicze LOT będą w kolejnych sezonach nadal oferowały połączenia lotnicze do lubianych przez Polaków miejsc wakacyjnego odpoczynku - zapowiedział… » więcej 2021-09-20, godz. 20:10 USA/ Media: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba… » więcej 2021-09-20, godz. 20:10 1. liga piłkarska - Skra - Arka 2:1 Skra Częstochowa - Arka Gdynia 2:1 (1:0). Bramki: 1:0 Szymon Szymański (20-głową), 2:0 Kamil Wojtyra (77), 2:1 Karol Czubak (83). Żółta kartka - Skra… » więcej 2021-09-20, godz. 20:00 Weterani gen. Andersa oddali na Monte Cassino hołd swojemu dowódcy i poległym kolegom Zdobycie Monte Cassino mogło mieć duże znaczenie dla sprawy polskiej - wspominał gen. Władysław Anders, którego w poniedziałek na słynnej polskiej nekropolii… » więcej 2021-09-20, godz. 20:00 Dania/ Dochodzenie w sprawie złamania embarga na eksport broni do ZEA Duńska policja wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie złamania embarga na eksport broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez firmę Systematic… » więcej 2021-09-20, godz. 19:50 W. Brytania/ Ambasada RP: od 1 października wjazd dla większości osób tylko na podstawie paszportu Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu - przypomina ambasada RP w Londynie. » więcej 2021-09-20, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: wtorek z przejaśnieniami nad większą częścią kraju We wtorek nad większością kraju będą przejaśnienia i rozpogodzenia - powiedział PAP Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW. Pochmurnie będzie na Podlasiu i w zachodniej… » więcej 2021-09-20, godz. 19:40 USA/ Biden chce rozmawiać z Macronem o kryzysie dyplomatycznym Amerykański prezydent Joe Biden zamierza zadzwonić do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by porozmawiać na temat kryzysu dyplomatycznego, jaki powstał w… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Linie lotnicze: rynek niegotowy na podwyżki w związku z wzrostem opłat za obsługę operacji Po podwyżkach opłat za obsługę operacji lotniczych bilety raczej nie zdrożeją - sygnalizowali w poniedziałek w Katowicach przedstawiciele linii lotniczych… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Rosja/ W Moskwie kilkaset osób demonstruje przeciw wynikom wyborów parlamentarnych Protest przeciw wynikom wyborów parlamentarnych w Rosji rozpoczął się w poniedziałek wieczorem na Placu Puszkina w Moskwie. Działacz partii komunistycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »