Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 08:10 Autor: PAP

Amnesty International domaga się moratorium na używanie systemu Pegasus

W ocenie pozarządowej organizacji Amnesty International stosowanie szpiegowskiego oprogramowania Pegasus wywiera destrukcyjny wpływ na sferę praw człowieka i powinno być objęte moratorium na całym świecie do czasu przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych.

Działalność izraelskiej spółki NSO Group Technologies, założonej w 2010 r. w Herclijji przez Niva Carmiego, Shaleva Hulio i Omriego Lavie wydaje się nie różnić od aktywności innych firm, dotyczy jednak wyjątkowo newralgicznej sfery bezpieczeństwa. Korzystanie z Pegasusa to "działania na granicy legalności" - podkreśliła organizacja w oświadczeniu wydanym w sobotę. "Te działania na pograniczu prawa trwają już byt długo" - czytamy w komunikacie.


Amnesty International przeprowadziła niedawno wspólnie z konsorcjum dziennikarskim Forbidden Stories śledztwo w sprawie wykorzystywania stworzonego w Izraelu oprogramowania szpiegowskiego. Okazało się, że blisko 50 tys. numerów osobistości ze świata polityki, mediów i biznesu podlegało monitoringowi z użyciem tego oprogramowania. Wśród szpiegowanych w 2019 r. znalazły się m.in. numery prezydenta Republiki Francuskiej i członków rządu Francji. Analiza techniczna wykazała, że numery poddane inwigilacji były "infekowane" przez Pegasusa bez jakiejkolwiek wiedzy użytkowników. Czasem zajmowało to tylko kilka sekund.


Sfera bezpieczeństwa teleinformatycznego jest w niewielkim stopniu uregulowana, co stwarza szerokie pole dla różnego rodzaju nadużyć - podkreślono w sobotnim komunikacie Amnesty International. Kwestia ta stała się szczególnie aktualna, gdy okazało się, że róźne podmioty na świecie sięgają po oprogramowanie opracowane przez izraelskich informatyków. Wywołało to bezprecedensowy kryzys w sferze praw człowieka - podkreśliła w sobotę Amnesty International.


Jedynym sposobem zatrzymania tego kryzysu jest natychmiastowe moratorium na sprzedaż i wykorzystanie Pegasusa. "Jest sprawą niezwykle pilną, by zasady kontroli i nadzoru sfery teleinformatycznej były ściśle określone" - zaznaczyła organizacja mająca siedzibę w Londynie. W komunikacie podkreślono też, że wprowadzenie stosownych regulacji musi uwzględniać prawa człowieka i konieczność ich respektowania.


Śledztwo konsorcjum dziennikarskiego, którego wyniki opublikowano prze tygodniem, wykazało, że oprogramowanie Pegasus umożliwiało śledzenie co najmniej 180 dziennikarzy, 600 polityków, 85 działaczy praw człowieka i 65 czołowych przedstawicieli biznesu z różnych krajów. (PAP)


mars/


arch.


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »