Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 06:10 Autor: PAP

Augustów/ Obchody 100. rocznicy przybycia do miasta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich

W niedzielę w Augustowie (Podlaskie) odbędą się obchody 100. rocznicy przybycia do tego miasta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. B. Mościckiego, z udziałem m.in. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jana Józefa Kasprzyka - poinformował UdSKiOR.

"Jan J. Kasprzyk weźmie udział obchodach 100. rocznicy odznaczenia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz przybycia do Augustowa 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. B. Mościckiego" - napisano w przesłanej PAP informacji.


Jak wyjaśniono, "uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 przed budynkiem Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej (w okresie międzywojennym mieściło się tu dowództwo 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i klub oficerski) od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego", a "następnie uczestnicy obchodów złożą wspólną wiązankę kwiatów".


O godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (dawnym kościele garnizonowym 1. Pułku Ułanów Krechowieckich) zostanie odprawiona msza św. w intencji oficerów i szeregowych 1. Pułku oraz żołnierzy Augustowskiego Obwodu Armii Krajowej.


"Po Eucharystii uczestnicy przejdą na plac nieopodal kościoła, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego poległych w walce o wolność Polski oraz pomnik żołnierzy Armii Krajowej poległych i pomordowanych przez Gestapo, NKWD i UB w latach 1939–56" - czytamy w informacji.


Zapowiedziano, że "obchody rozpoczną się od symbolicznego przekazania tradycji Krechowieckich młodemu pokoleniu – Oddział Przygotowania Wojskowego otrzyma symboliczną lancę ułańską z proporczykiem w barwach krechowieckich – amarantowo-białych", po czym "szef UdSKiOR wręczy osobom szczególnie zasłużonym Medale +Pro Bono Poloniae+ i +Pro Patria+".


"Obchody zakończy o godz. 13 apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przy pomnikach" - napisano.


Przypomniano, że "1. Pułk Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, według tradycji pułkowej, był najstarszym pułkiem ułanów jazdy polskiej". "Swoją nazwą i barwami sięgał do lat 1776–1792-1794, gdy istniał 1. Pułk Ułanów Nadwornych. W latach 1815-31 wchodził w skład wojsk Królestwa Polskiego, jako 1. Pułk Ułanów Królestwa Kongresowego brał udział w powstaniu listopadowym" - czytamy w informacji.


Zaznaczono, że "pułk odtworzono również na Węgrzech, gdzie walczył w powstaniu węgierskim w latach 1848-49".


Przypomniano, że "początkiem kolejnego odtworzenia Pułku był nabór ochotników do dwóch szwadronów jazdy w grudniu 1914 r., w ramach Legionu Puławskiego". "Pod koniec stycznia 1916 r. wzrosła na tyle liczebność szwadronów, że zostały przekształcone w Polski Dywizjon Ułański Brygady Strzelców Polskich. 23 marca 1917 r. dywizjon został zaprzysiężony według tekstu własnej (nie rosyjskiej) roty przysięgi, wyodrębniającej go z wojsk rosyjskich" - napisano.


Podkreślono, że "od 19 lipca 1917 r. dowódcą pułku został płk Bolesław Mościcki - wielki patriota, budowniczy idei polskości i polskiego honoru".


"Pułk na całą Europę zasłynął bitwą po Krechowcami koło Stanisławowa na terenie dzisiejszej Ukrainy. Walczył w składzie wojsk rosyjskich i dostał zadanie opóźnienia natarcia niemieckiego o godzinę. Opóźnił o pół dnia, a ponieważ nie miał artylerii, płk Mościcki ułożył wręcz szaleńczą strategię – sześć razy szarżował na kolumny niemieckie, wprowadzając wśród nich zamęt" - czytamy w informacji.


Jak wyjaśniono, "tą walką Polacy zdobyli uznanie nie tylko Rosjan, ale też Niemców i całej Europy, zaś na pułk spadł deszcz orderów", a "w 1918 r. pułk, już z nazwą Krechowiecki, wszedł w skład formowanego na Białorusi I Korpusu Polskiego".


"Rozwiązany w maju 1918 r., został odtworzony na podstawie decyzji Rady Regencyjnej w listopadzie tegoż roku. Od grudnia 1918 r. do sierpnia 1919 r. brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej, gdzie wsławił się obroną Gródka Jagiellońskiego, czym przyczynił się do powodzenia odsieczy Lwowa. Brał udział w objęciu Pomorza Gdańskiego, we władanie Rzeczypospolitej i 10 lutego 1920 r. w jej zaślubinach z morzem" - czytamy w informacji UdSKiOR.


Przypomniano, że "w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–20 prowadził zwycięskie walki w Koziatyniu, z armią konną Budionnego pod Wołodarką, Korosteniem, Zamościem i Ostrogiem, nad Słuczą, Bugiem, Styrem i Horyniem". "Po zakończeniu wojny, na wiosnę 1921 r., zajął stare carskie koszary w Augustowie, w których stacjonował do roku 1939" - napisano.


"W kampanii wrześniowej, w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii, walczył pod Zambrowem, Zalesiem, Dąbrową Wielką, Olszewem. Szlak bojowy zakończył pod Kockiem 6 października 1939 r." - czytamy w informacji.


"Odtworzony podczas formowania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Po wyjściu Armii Polskiej z ZSRR wszedł w skład 2. Brygady Czołgów; przekształcony początkowo w 5. batalion czołgów, a następnie w 1. pułk kawalerii pancernej" - napisano. "We wrześniu 1942 r. razem z brygadą, został skierowany do Iraku, gdzie szkolił się do października 1943 r." - dodano.


Wyjaśniono, że "po powrocie do Palestyny otrzymał czołgi Sherman, a ostatecznie szkolenie zakończył w grudniu 1943 r. w Egipcie". "W tym czasie wrócił do swojej tradycyjnej nazwy" - przypomniano.


"W kampanii włoskiej walczył w składzie 2. Brygady Pancernej. W bitwie o Monte Cassino i Piedimonte San Germano był w odwodzie brygady. Walczył czynnie w bitwie o Ankonę, przełamywał Linię Gotów i zdobywał Bolonię" - napisano. "Został rozformowany z pozostałymi jednostkami 2. Korpusu Polskiego, w 1947 r." - wyjaśniono.


Przypomniano, że "pułk odtworzono również w składzie Armii Krajowej". Walczył w Puszczy Augustowskiej, podczas Akcji +Burza+" - czytamy w informacji.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ pat/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 16:40 Afganistan/ Talibowie zwolnili z pracy kobiety sędzie, grozi im zemsta uwolnionych więźniów Talibowie po przejęciu kontroli nad Afganistanem składali obietnice, że będą szanowali prawa kobiet 'zgodnie z szariatem', zapewniając, że będą mogły… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 Niemcy/ Ceny gazu gwałtownie rosną, a w magazynach jest go coraz mniej W magazynach gazu w RFN jest obecnie mniej surowca niż zwykle, a jego ceny hurtowe gwałtownie wzrosły. Gospodarstwa domowe już odczuwają tego skutki. 'Sytuacja… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 EKG: sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji (MediaRoom) Dzisiaj na świecie mało kto kwestionuje konieczność powstrzymania globalnego ocieplenia. Ale sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 Warszawa/ Do nagrody Warszawianka Roku 2121 nominowane zostały m.in. Marta Lempart i Wanda Trawczyk-Stawska Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Babcia Kasia i Wanda… » więcej 2021-09-20, godz. 16:20 Australia/ Wicepremier: przywiązanie do Francji udowodniliśmy podczas dwóch wojen światowych Australia udowodniła już swoje przywiązanie do Francji poprzez poświęcenie swoich żołnierzy podczas dwóch wojen światowych - stwierdził w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 16:20 Świętokrzyskie/ Nadzwyczajna sesja sejmiku ws. uchwały przeciw "ideologii LGBT" Przedstawiciele świętokrzyskiej PO domagają się uchylenia przez sejmik woj. świętokrzyskiego stanowiska 'przeciw ideologii LGBT'. W tej sprawie zwołana… » więcej 2021-09-20, godz. 16:20 Trzy wirtualne ścieżki zwiedzania - najnowsza propozycja Muzeum Książąt Czartoryskich Trzy wirtualne ścieżki zwiedzania to najnowsza propozycja Muzeum Książąt Czartoryskich dla tych, którzy do Krakowa nie mogą dotrzeć osobiście i tych… » więcej 2021-09-20, godz. 16:10 Francja/ Alstom dostarczy do Australii pociągi o wartości 300 mln euro Koncern Alstom podpisał kontrakt na dostawę 25 pociągów podmiejskich do Melbourne, drugiego pod względem liczby ludności miasta w Australii. Wartość kontraktu… » więcej 2021-09-20, godz. 16:10 Prezes PGE: decyzja TSUE o karze dla Polski kuriozalna, nie godzimy się z nią Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dotycząca 0,5 mln euro kary dla Polski za każdy dzień pracy kopalni węgla brunatnego Turów 'jest dość kuriozalna'… » więcej 2021-09-20, godz. 16:10 MSWiA ma nową ofertę dla funkcjonariuszy służb; według związkowców propozycje idą w dobrym kierunku Podwyżka o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »