Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 06:10 Autor: PAP

Egipt/ Archeolodzy odkryli centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI w.

Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, którzy byli w drodze do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.

Marea to osada portowa, położona nad jeziorem Mareotis, założona jeszcze w czasach Aleksandra Wielkiego i rozwijająca się od III wieku p.n.e. aż do początku okresu islamskiego w VIII wieku n.e. Miejsce to było celem prac archeologów od wielu lat. Pracowali tam badacze z USA, Francji i Polski.


“Podczas ostatnich lat w ramach nowego projektu dokonaliśmy jednak przewrotu w poznaniu tego starożytnego miasta. Wszystko dzięki wykorzystaniu metod nieinwazyjnych - geofizycznych w połączeniu z wykopaliskami” - mówi Nauce w Polsce - PAP dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który kierował pracami terenowymi. Szefem projektu NCN, w ramach którego prowadzone są obecne badania, jest prof. Tomasz Derda z Wydziału Archeologii UW.


Dr Gwiazda podkreśla, że zastosowane metody umożliwiły "zajrzenie" pod piasek zalegający nad miastem i stworzenie dokładnego planu zabudowań.


W ten sposób zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta o powierzchni 13 hektarów. Było to kilka wielkich budynków, które archeolodzy określają jako “modułowe”, bo każdy z nich składał się z paru identycznych mierzących 10 na 10 m części.


Jak opisuje naukowiec, połowa modułu mogła być sklepem - sprzedawano w niej produkty, a pozostała - noclegownią. Od wschodu i zachodu budowle te miały niewielkie portyki. Były to konstrukcje parterowe. Wiadomo, że te zabudowania istniały od VI do VIII w.


“To było dla nas duże zaskoczenie, bo w tym czasie w Egipcie nie budowano nowych miast” - zaznacza archeolog. Jak mówi, boom budowlany miał miejsce w okresie hellenistycznym, po tym, gdy kraj ten podbił Aleksander Wielki (IV w. p.n.e.) i później, gdy podporządkowali go sobie Rzymianie. Według dr. Gwiazdy wówczas w różnych częściach świata kultury śródziemnomorskiej zbudowano gigantyczną liczbę miast. Później, aż do czasów podboju Arabów, nie było potrzeby wznoszenia kolejnych, bo było ich już tak wiele. Dlatego - w jego ocenie - nowo odkryte zabudowania są takie wyjątkowe.


Z ustaleń archeologów wynika, że zabudowania powstały na gruzach rzymskiej farmy zajmującej się produkcją wina. “Nie są one podobne do żadnych znanych zabudowań świata śródziemnego” – przekonuje kierownik prac terenowych.


Miasto nie przypomina innych znanych wcześniejszych osiedli, które skoncentrowane były wokół miejsca centralnego. Większość modułowych budowli położona jest obok siebie w równych rzędach. Nieco dalej, w oddzielnych budowlach były termy i latryny.


Po analizie znanych tekstów z epoki naukowcy doszli do wniosku, że natknęli się na centrum zbudowane dla pielgrzymów będących w drodze do odległego o kilka kilometrów na południe sanktuarium Abu Mena - jego ruiny znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Pielgrzymi chcieli odwiedzić grób męczennika, św. Menasa, który zmarł ok. 300 roku. Nad jego grobem wzniesiono duży kościół.


Nowo odkryte budynki położone były niemal tuż przy brzegu jeziora Mareotis. Pielgrzymi docierali tutaj drogą wodną z Aleksandrii. Dr Gwiazda uważa, że wśród nich byli zarówno biedni, jak i bogaci Egipcjanie, zapewne głównie z północnej części kraju. Wiadomo to na podstawie odnajdywanych w czasie wykopalisk w Aleksandrii ampułek św. Menasa, czyli małych terakotowych pojemników, zawierających świętą oliwę z Abu Mena. Pielgrzymi kupowali je u celu swej podróży i zabierali je ze sobą domu. Nie są one znane z innych części Egiptu.


“Ale badacze odkrywają je w różnych częściach Europy, a nawet w Wielkiej Brytanii” - wskazuje dr Gwiazda. Czy oznacza to, że pielgrzymowano do Egiptu z aż tak odległych rejonów świata? Według badacza nie można tego wykluczyć, ale możliwe jest też to, że ampułki trafiały tam drogą pośrednią.


Wstępne wyniki badań na temat nowych ustaleń dotyczących Marei ukazały się w prestiżowym brytyjskim periodyku naukowym “Antiquity” (DOI: https://doi.org/10.15184/aqy.2021.88). (PAP)


autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ ekr/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 09:00 VIGO System na EKG: innowacyjność rozkwitnie w wyniku kompleksowej polityki rozwoju (MediaRoom) W Polsce barierą w dynamicznym rozwoju innowacyjności nie jest niedostatek źródeł finansowania, ale brak kompleksowej polityki w tej dziedzinie - ocenia Łukasz… » więcej 2021-09-23, godz. 09:00 Szef MON ws. Turowa: PiS będzie zabiegać o suwerenność Polski, wskazując na łamanie traktatów PiS konsekwentnie będzie zabiegać się o suwerenność Polski, wskazując na nadużycia, na łamanie traktatów; Polska ma złoża węgla i tu jesteśmy poddawani… » więcej 2021-09-23, godz. 09:00 Müller: nasze działania w sprawach międzynarodowych są skupione na kwestii Turowa Nasze działania w sprawach międzynarodowych są skupione na kwestii kopalni Turów i dlatego premier zdecydował o odwołaniu wizyty na Węgrzech - oświadczył… » więcej 2021-09-23, godz. 08:50 Ukraina/ Minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem, ponad 120 zgonów Na Ukrainie zarejestrowano minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 120 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało ukraińskie ministerstwo… » więcej 2021-09-23, godz. 08:50 Kierwiński: wspólne spotykanie się z politykami PiS to nie jest dobry kierunek W sytuacji, w której codziennie niszczone jest państwo polskie przez polityków PiS, bycie w miejscu, w którym są ci politycy, to nie jest najlepszy pomysł… » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Burmistrz Zgorzelca: widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest przerażające Widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest dla nas przerażające, ponieważ z pracą w kompleksie elektrowni i kopalni związanych jest około 8 tys… » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Liga MLS - siódma bramka Klimali w sezonie Patryk Klimala zdobył bramkę dla New York Red Bulls w zremisowanym 1:1 (0:1) meczu z New York City FC w piłkarskiej lidze MLS. To siódmy gol Polaka w tym … » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Szef MSZ Chin za zniesieniem sankcji wobec Afganistanu Szef dyplomacji Chin Wang Yi wezwał podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 do zniesienia sankcji nałożonych na Afganistan. » więcej 2021-09-23, godz. 08:00 Japonia/ Premier: zwiększymy przekazywanie szczepionek przeciw Covid-19 do innych krajów Premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział w czwartek, że jego kraj zwiększy liczbę szczepionek przeciw Covid-19 przekazywanych państwom potrzebującym. » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 Prezydent Duda weźmie udział w szczycie żywnościowym ONZ i spotka się z Polonią Wirtualny udział w szczycie żywnościowym ONZ oraz spotkanie z przedstawicielami Polonii w stanie New Jersey to główne punkty trzeciego dnia wizyty prezydenta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »