Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 01:20 Autor: PAP

Brazylia/Nowa fala antyprezydenckich demonstracji z pandemią w tle

Uczestnicy nowych wielkich demonstracji, które odbyły się w sobotę w ponad czterystu miastach Brazylii, domagali się ustąpienia prezydenta Jaira Bolsonaro. Obciążają go odpowiedzialnością za - jak mówili -„narodową katastrofę”, jaką stała się w tym kraju pandemia koronawirusa.

Demonstranci protestowali m.in. przeciwko strategii obranej przez prezydenta, który tłumacząc to koniecznością „nieszkodzenia gospodarce” 212- milionowego kraju, konsekwentnie przeciwstawiał się stosowaniu lockdownów i innych środków ostrożności. Wraz z wielkim opóźnieniem szczepień antykowidowych sprawiło to, że Brazylia znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych pandemią. Do piątku było ich – według oficjalnych danych - 584 340 a liczba zachorowań wyniosła 19 632 443.


Tymczasem „strategia ratowania gospodarki przez pomniejszanie rzeczywistego zagrożenia spowodowanego pandemią” - jak podkreślali mówcy podczas demonstracji antyprezydenckiej, która odbyła się w sobotę w centrum Sao Paulo, stolicy gospodarczej kraju, nie zapobiegła ogromnemu wzrostowi bezrobocia. Według oficjalnych danych w Brazylii jest obecnie ponad 14,8 milionów ludzi bez pracy.


Na parę godzin przed rozpoczęciem demonstracji, które odbyły się także w stolicy - Brasilii i praktycznie we wszystkich największych miastach, Jair Bolsonaro wyjechał motocyklem na przejażdżkę po stolicy w gronie swych zwolenników – „jak zwykle bez maseczki” - podkreślali sprawozdawcy telewizyjni.


Przeciwnicy Bolsonaro, którzy wyszli na ulice w trzy tygodnie po poprzednich protestach, demonstrowali m.in. pod hasłem: „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”.


Większość haseł na transparentach nawiązywała do oskarżeń pod adresem prezydenta i jego administracji. Autorzy ponad stu wniosków złożonych w Senacie w sprawie dymisji prezydenta, obciążają go winą za wielomiesięczne opóźnienia w zakupie szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz tolerowanie korupcji w jego administracji przy podpisywaniu kontraktów z producentami szczepionek.


Od rozpoczęcia procesu szczepień w Brazylii przed niespełna sześciu miesiącami zaledwie 17 proc. Brazylijczyków zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.


Według telewizji CNN, która powołuje się na najnowsze badania Datafolha, głównego brazylijskiego instytutu badania opinii publicznej, poparcie Brazylijczyków dla prezydenta spadło od stycznia 2019 roku do chwili obecnej z 51 do 45 proc. (PAP)


ik/ jm/


Kraj i świat

2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Macron i Merkel zapowiadają ścisłą współpracę do czasu utworzenia nowego rządu RFN Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Za odwołaniem Pudy cała opozycja; przeciw - PiS i Kukiz'15 Za odwołaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy opowiedzieli się w czwartek w Sejmie posłowie opozycji: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Premier: rolnicy pamiętają, kto był grabarzem polskiego rolnictwa, pan Balcerowicz Rolnicy doskonale pamiętają tego, kto jest grabarzem polskiego rolnictwa, polskiej transformacji, pamiętają pana Leszka Balcerowicza; Boże broń przed Balcerowiczem… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: jeśli 200 mln zł. nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy dla nas niż polskie rolnictwo Nie ma ważniejszej sprawy dla nas, dla PiS, dla Zjednoczonej Prawicy, niż polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Mor… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: Polska wieś będzie nowoczesna, bezpieczna, pozostanie bastionem wartości Polska wieś będzie nowoczesna, będzie bezpieczna, ale jednocześnie pozostanie bastionem wartości, takich jak tradycja, kultura, rodzina, wiara i patriotyzm… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Premier: polska wieś, polskie rolnictwo to największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP Polska wieś, polskie rolnictwo to jest największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP, partii, które odpowiadają za tzw. transformację -… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Puda do opozycji: opieracie się na zmanipulowanych doniesieniach prasowych Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zarzucił opozycji, że czerpie wiadomości ze zmanipulowanych doniesień prasowych i nie wie, co robi dla rolnictwa kierowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »