Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-24, 23:00 Autor: PAP

W Krakowie zaprezentowano polską wersję hymnu na Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023

W Krakowie oficjalnie zaprezentowano w sobotę polską wersję hymnu na Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie. Utwór zatytułowany "Powietrze już drga" wykonali orkiestra i chór młodych ludzi z 28 polskich diecezji.

Autorem aranżacji muzycznej jest krakowski kompozytor i producent muzyczny Hubert Kowalski, a polskiej wersji tekstu ks. Marcin Filar i Marcel Gawron.


"Stworzenie polskiej wersji hymnu zwłaszcza tekstu było dużym wyzwaniem. Pod względem stawiania akcentów język portugalski znacznie różni się od polskiego, musieliśmy w ścisłej współpracy z kompozytorem Hubertem Kowalskim tak ułożyć tekst, żeby dało się go zaśpiewać" – mówił PAP ks. Marcin Filar, duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej.


Jak podkreślił, polska wersja hymnu oddaje ducha oryginału, choć portugalski tytuł i słowa refrenu "Jest pośpiech w powietrzu" zastąpiono w polskiej wersji frazą "Powietrze już drga".


"Chcieliśmy oddać pozytywne napięcie, które jest w portugalskim sformułowaniu, moment gotowości, co jest nawiązaniem do słów papieża Franciszka, który pięć lat temu podczas ŚDM w Krakowie wzywał młodych ludzi, by wstali z kanapy. Kiedy czujemy, że powietrze już drga, nie siedzimy, ale coś nas przynagla by wstać, musi się zacząć coś dziać. W rozmowach z twórcami hymnu mówiliśmy, że po czasie pandemii to doskonałe hasło: długo siedzieliśmy w domach, nic się nie działo. Niech te tytułowe drgania przenoszą się na cała Polskę, na przygotowania do ŚDM i na nasze działanie" – mówił ks. Marcin Filar. Polska wersja hymnu została przygotowana we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.


Podczas sobotniego koncertu wykonane zostały także hymny poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży w Paryżu, Częstochowie, Sydney, Krakowie i Panamie. Wieczorem teledysk z polską wersji językową hymnu miał swoją premierę w internecie - występuje w nim większy, ponad stuosobowy chór młodych.


Koncert, podczas którego zaprezentowano polską wersję hymnu był częścią zorganizowanych w Sanktuarium św. Jana Pawła II obchodów 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył mszy św., przypomniał, że pięć lat temu 26 lipca na krakowskich Błoniach spotkała się młodzież ze wszystkich kontynentów.


"Byliśmy wtedy świadkami niezwykłego entuzjazmu wiary i radości, jaką w ludzkich sercach może budzić Ewangelia. To ona jest Dobrą, najlepszą Nowiną o Bogu kochającym człowieka, pochylającym się nad jego losem, otwierającym mu bramy życia na wieki w królestwie miłości" – powiedział kard. Dziwisz.


"Radości Ewangelii nie mogą przesłonić nasze słabości i niewierności. Kościół jest wspólnotą nawracających się grzeszników, pokładających nadzieję w Bożym miłosierdziu, powołanych do dawania świadectwa o tym, że w Sercu Boga jest miejsce dla każdego człowieka, bo wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, bo za nas wszystkich Syn Boży przelał swoją Najświętszą krew na krzyżu" – dodał kardynał.


Sobotnią liturgię koncelebrowali: bp Robert Chrząszcz z Krakowa, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, wieloletni dyr. Krajowego Biura ŚDM – obecnie bp Grzegorz Suchodolski oraz bp Adam Bab.


Bp Robert Chrząszcz mówił w homilii, że na ŚDM 2016 warto spojrzeć przez pryzmat wezwania św. Jan Paweł II: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" i dokonać rachunku sumienia, czy rzeczywiście były to momentem otwarcia na Jezusa i czy ono wciąż trwa?


"Niestety, z pespektywy czasu widzimy, że wielu z tych ludzi, którzy wtedy tak mocno stali za Chrystusem, tak mocno działali na rzecz głoszenia Prawdy Ewangelii, dzisiaj stoi zupełnie po drugiej stronie. Dlaczego tak jest?" – pytał w homilii biskup. "Wydaje się, i trzeba to przyznać z bólem, że to otwarcie na Chrystusa może nie było do końca szczere…, że nie wszyscy otwarli drzwi swoich serc dla Chrystusa, ale traktując to zupełnie utylitarystycznie, Chrystusem otworzyli sobie drzwi do jakiegoś przeżycia, chwilowego uniesienia, lepszego życia…" - mówił bp Chrząszcz.


"Za wspólnotę Kościoła odpowiedzialni jesteśmy My wszyscy – jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Gdyby tak nie było, to nie byłoby także Światowych Dni Młodzieży" - podkreślił. Mówił do młodych zebranych w sanktuarium, że ich świadectwo wiary jest bardzo ważne i ma wielką moc, nie można tego zaprzepaścić ani zmarnować. Apelował, by nowo otworzyli serca dla Chrystusa.


Bp Chrząszcz przywołał słowa papieża Franciszka, który pięć lat temu podczas mszy św. w podkrakowskich Brzegach wzywał młodych, by wstali z kanapy: "Czasy, w których żyjemy, nie potrzebują młodych kanapowych, ale młodych ludzi w butach, najlepiej w butach wyczynowych. Akceptują na boisku jedynie czołowych graczy, nie ma na nim miejsca dla rezerwowych".


Mimo pandemii koronawirusa w Portugalii trwają przygotowania do spotkania z papieżem w 2023 roku. Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".


Od 21 sierpnia do 1 września w Polsce będą symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Nawiedzą one 17 diecezji. Będą w kilku sanktuariach: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia) i św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia). Zależnie od diecezji planowane są specjalne msze św., spotkania uwielbienia i nocne adoracje z udziałem młodych.


Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 r. w Rzymie. Co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem. (PAP)


Autorka: Małgorzata Wosion


wos/ robs/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 20:40 Łódź/ Sejmik nie przyjął wniosku o odwołanie Samorządowej Karty Praw Rodzin Łódzki sejmik Łódzkiego nie przyjął w czwartek wniosku o odwołanie uchwały dotyczącej Samorządowej Karty Praw Rodzin, zgłoszonego przez radnego Marcina… » więcej 2021-09-23, godz. 20:40 Szef MS o uchwałach przeciw "ideologii LGBT": wycofywanie się z nich przez samorządy to smutny przykład ulegania s… Wycofywanie się z uchwał przez samorządy to bardzo smutny przykład ulegania szantażowi. To bardzo złe decyzje, bo zachęcają agresorów do kolejnych ataków… » więcej 2021-09-23, godz. 20:40 Turniej ATP w Metz - Hurkacz: kilka treningów i dwa mecze deblowe się przydały Hubert Hurkacz, który w czwartek wygraną z Fracuzem Lucasem Pouille 6:2, 6:3 rozpoczął zmagania w singlu w turnieju tenisowym ATP w Metz, przyznał, że możliwość… » więcej 2021-09-23, godz. 20:40 Liga włoska - gol Zielińskiego, Napoli nie zwalnia tempa Piotr Zieliński zdobył bramkę dla Napoli w wyjazdowym spotkaniu 5. kolejki włoskiej ekstraklasy z Sampdorią Genua, zakończonym zwycięstwem gości 4:0. Neapolitańczycy… » więcej 2021-09-23, godz. 20:40 Liga włoska - 5. kolejka Wyniki meczów 5. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: czwartekSampdoria Genua 0Napoli 4 - Victor Osimhen 10, 50, Fabian Ruiz 39, Piotr Zieliński 59Torino… » więcej 2021-09-23, godz. 20:30 MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2021-09-23, godz. 20:30 Ziobro o Turowie: TSUE nie miał prawa podjąć takiej decyzji TSUE nie miał prawa pojąć takiej decyzji - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o zobowiązaniu Polski do płacenia 500 tys. euro… » więcej 2021-09-23, godz. 20:30 Ekstraliga hokejowa - JKH - Unia 2:4 JKH GKS Jastrzębie - Re-Plast Unia Oświęcim 2:4 (0:2, 1:0, 1:2). Bramki: 0:1 Krystian Dziubiński (4), 0:2 Victor Rollin Carlsson (20), 1:2 Frenks Razgals… » więcej 2021-09-23, godz. 20:30 LM piłkarzy ręcznych - Łomża Vive Kielce - Telekom Veszprem 32:29 (wynik) Piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce wygrali z węgierskim Telekomem Veszprem 32:29 (17:12) w meczu 2. kolejki grupy B Ligi Mistrzów. » więcej 2021-09-23, godz. 20:30 Ekstraliga hokejowa - 6. kolejka (tabela) Wyniki 6. kolejki i tabela ekstraligi hokejowej: JKH GKS Jastrzębie - Re-Plast Unia Oświęcim 2:4 (0:2, 1:0, 1:2) Pozostałe mecze kolejki2021-09-24:GKS Tychy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »