Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-24, 03:20 Autor: PAP

W. Brytania/ Królowa rozpoczęła letnie wakacje w Szkocji - po raz pierwszy bez męża

Brytyjska królowa Elżbieta II przybyła w piątek do zamku Balmoral w Szkocji, gdzie tradycyjnie spędzi letnie wakacje - podały brytyjskie media. Po raz pierwszy jednak spędzi je sama, bez zmarłego w kwietniu męża, księcia Filipa.

Monarchini pozostanie w Balmoral do początku października. Nie pozostanie tam jednak zupełnie sama, bo odwiedzać ją mają następca tronu, książę Karol, najmłodszy syn, książę Edward wraz z żoną, a także wnuk, książę William wraz z księżną Kate. Nie będzie też wyłącznie odpoczywać, bo cały czas zamierza normalnie wykonywać swoje obowiązki.


Elżbieta II co roku od początku swojego 69-letniego panowania jeździ latem do zamku Balmoral. Udało się to nawet w zeszłym roku, gdy trwała już pandemia koronawirusa. Jak się okazało, był to jej ostatni wspólny pobyt tam z księciem Filipem, który zmarł w kwietniu tego roku w wieku 99 lat. Małżeństwem byli przez ponad 73 lata.


Brytyjskie media przypominają, że to na zamku Balmoral Elżbieta II i Filip spędzili swój miesiąc miodowy, wskazują też, że monarchini uważa coroczne wakacje w Szkocji za najszczęśliwsze momenty swojego życia i tam zostały wykonane dwa spośród kilku zdjęć, które rodzina królewska opublikowała po śmierci księcia. (PAP)


bjn/ sp/


Kraj i świat

2021-09-21, godz. 14:00 MON: 2,5 tys. żołnierzy na granicy Na granicy jest obecnie 2,5 tys. żołnierzy - napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak, deklarując zwiększenie zaangażowania w razie potrz… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Grodzki: problem Turowa można było załatwić Problem kopalni Turów można była od kilku lat załatwić polubownie bez większego problemu, wystarczyło dokonać tam niewielkich inwestycji, postulowanych… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Biskupi na 21. Dzień Papieski: wesprzyjmy stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia W Liście pasterskim na 21. Dzień Papieski biskupi zaapelowali o wsparcie dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W obliczu trudności finansowych… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Premier: Nord Stream 2 to strategiczny błąd, potwierdzeniem naszych obaw - rosnące ceny gazu Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd, danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu i Władimira Putina to zwiększenie możliwości… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Maraton Warszawski - powrót do normalności W niedzielę ulicami stolicy pobiegną uczestnicy 43. Maratonu Warszawskiego, który po ubiegłorocznej 'pandemicznej' edycji powraca do tradycyjnej formuły… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 KE o karach dla Polski: "Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek" (krótka) 'Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy' - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany na konferencji… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Puławy/ Zdewastowany skatepark będzie otwarty krócej Zniszczony skatepark w Puławach (lubelskie) od 1 października br. nie będzie już obiektem ogólnodostępnym przez całą dobę. Godziny otwarcia zostały skrócone… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 KRRiT: bez rozstrzygnięcia ws. koncesji TVN24; jej przyznanie nie zamyka kwestii właścicielskiej Spółki TVN KRRiT przeprowadziła we wtorek kolejne głosowania ws. udzielenia bądź nie koncesji TVN24. Żadna z uchwał nie uzyskała wymaganej większości - podano w… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 ABC: Anulowanie kontraktu na okręty może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE Anulowanie kontraktu na francuskie okręty podwodne może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, rząd liczy jednak na to, że irytacja Francji… » więcej 2021-09-21, godz. 14:00 Beskidy/ Rozpoczęło się rykowisko jeleni w rejonie Babiej Góry W Beskidach rozpoczął się okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział we wtorek PAP, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »