Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 22:10 Autor: PAP

Departament Stanu USA: Wendy Sherman na czele amerykańskiej delegacji podczas rozmów z Rosją

Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman stanie na czele amerykańskiej delegacji podczas rozmów z Rosją, które odbędą się w Genewie 28 lipca, w ramach dwustronnego dialogu strategicznego - poinformował w piątek Departament Stanu USA.

"Spotkanie to będzie realizacją zobowiązań podjętych przez prezydenta (USA Joe) Bidena i prezydenta (Rosji Władimira) Putina, dotyczących prowadzenia przemyślanego i poważnego dialogu między obydwoma krajami, co ma położyć podwaliny pod przyszłą kontrolę zbrojeń i środki ograniczania ryzyka" - głosi komunikat amerykańskiego resortu dyplomacji.


Prezydenci Biden i Putin, którzy spotkali się 16 czerwca w Genewie, wydali wtedy wspólne oświadczenie, że pozostaną zaangażowani w kontrolę zbrojeń i redukcję ryzyka konfliktów zbrojnych. Zapewnili, że "zgodnie z tymi celami, Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska wspólnie podejmą w najbliższej przyszłości zintegrowany dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, który będzie przemyślany i solidny". Komunikat głosi też: "Poprzez ten dialog staramy się położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka konfliktów zbrojnych".


Zapowiedziano, że wkrótce rozpoczną się dwustronne konsultacje dotyczące dalszych losów układu rozbrojeniowego Nowy START. "Niedawne przedłużenie traktatu Nowy START jest przykładem naszego zaangażowania w kontrolę zbrojeń nuklearnych. Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można je prowadzić" – oznajmili prezydenci USA i Rosji. (PAP)


fit/ ap/


arch.


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 17:40 Resort klimatu chce, aby sprzedawcy węgla nie stosowali przedrostków "eko" Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw 'ekogroszek' i 'ekomiał' na inne tak, by nie wprowadzały konsumentów w… » więcej 2021-09-20, godz. 17:40 Szef MSZ uczcił pamięć ofiar ataków z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Nowym Jorku od uczczenia pamięci ofiar ataków z 11 września 2001 r. i złożył kwiaty na nowojorskim… » więcej 2021-09-20, godz. 17:40 Rosja/ Władze Moskwy nie zgodziły się na demonstracje powyborcze komunistów Władze Moskwy nie wydały zezwolenia na demonstracje planowane przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF) po zakończonych wyborach parlamentarnych… » więcej 2021-09-20, godz. 17:40 A jednak to Rosjanie nakręcą pierwszy film w kosmosie. Ruszają już za dwa tygodnie Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko 5 października polecą na pokładzie Sojuza MS-18 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by zrealizować tam… » więcej 2021-09-20, godz. 17:40 Czarnek: Będziemy rozwijać szkolnictwo w klasach mundurowych Są już gotowe programy pilotażowe pomagające rozwijać szkolnictwo w klasach mundurowych. Chcielibyśmy zacząć od województwa małopolskiego - powiedział… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 Müller: polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów (opis) Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów; wstrzymanie jej prac zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego; kara finansowa, o której mówi… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 Warszawa/ Do nagrody Warszawianka Roku 2021 nominowane zostały m.in. Marta Lempart i Wanda Traczyk-Stawska(korekta) Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Katarzyna Augustynek… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 EurActiv: Finlandia uważa, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych warunkach i know-how w każdym państwie członkowskim - stwierdziła ministerialna komisja ds. UE fińskiego rządu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Holandia/ Burmistrz Rotterdamu: nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąć o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »