Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 21:50 Autor: PAP

Uczeni ostrzegają: nadmierne spożycie kawy zwiększa ryzyko demencji i udaru

Filiżanka aromatycznej małej czarnej to dla wielu z nas nieodzowna część każdego poranka. To dzięki niej natychmiast budzimy się do życia, zwiększa się poziom energii, poprawie ulega koncentracja. Choć pita z umiarem kawa jest dla naszego organizmu w pełni bezpieczna, zbyt częste sięganie po ów kofeinowy napój może poważnie zagrozić zdrowiu. Australijscy uczeni odkryli, że nadmierne spożycie kawy wiąże się ze spotęgowanym ryzykiem demencji i udaru mózgu.

Na temat korzyści płynących z regularnego picia kawy powiedziano już wiele. Naukowcy co jakiś czas dostarczają nam kolejnych dowodów na to, że po aromatyczną małą czarną możemy sięgać bez wyrzutów sumienia. Prócz oczywistych zalet w postaci niwelowania uczucia zmęczenia i dodawania energii, ma ona również dość zaskakujące właściwości – zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i depresji, poprawia krążenie krwi, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto stymuluje ona produkcję poprawiającej nastrój serotoniny, a zawarte w niej przeciwutleniacze chronią przed niektórymi nowotworami. Co więcej, jak wykazało jedno z ostatnich badań, picie kawy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego zapalenia wątroby oraz niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.


Choć z pewnością nie musimy, a nawet nie powinniśmy odmawiać sobie filiżanki pobudzającej małej czarnej, kluczowy pozostaje umiar. Do takiego umiarkowanego spożycia kawy zachęcają autorzy nowego badania naukowego, które ujawniło potencjalnie szkodliwe efekty nazbyt częstego picia kofeinowego napoju. Zespół uczonych z University of South Australia dokonał analizy danych pozyskanych z brytyjskiego Biobanku. Naukowcy ocenili wpływ spożycia kawy na funkcjonowanie mózgu u 17 702 uczestników i na tej podstawie określili granicę, po przekroczeniu której narażamy się na poważny uszczerbek na zdrowiu. Okazało się, że osoby pijące co najmniej sześć filiżanek kawy w ciągu dnia, były o 53 proc. bardziej narażone na wystąpienie udaru mózgu lub demencji w późniejszym okresie życia.


„Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Jednak biorąc pod uwagę globalną konsumpcję przekraczającą dziewięć miliardów kilogramów rocznie, niezwykle ważne jest, abyśmy zrozumieli wszelkie potencjalne konsekwencje zdrowotne nadmiernego picia kawy” – komentuje Kitty Pham, doktorantka na University of South Australia i główna autorka badania. Uczona zaznacza, że jest to pierwsze tak obszerne i kompleksowe badanie poświęcone korelacji między spożyciem kawy a funkcjonowaniem mózgu.


„Uwzględniając wszystkie czynniki wpływające na wzrost ryzyka demencji i udaru, dostrzegliśmy wyraźny związek między częstym piciem kawy a wspomnianymi schorzeniami. Najbezpieczniej jest wypijać dziennie maksymalnie dwie lub trzy filiżanki” – konkluduje Pham. (PAP Life)


iwo/ moc/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 14:20 Gowin: konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie drożyzny Konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie i tak galopującej już dzisiaj drożyzny - ocenił lider Porozumienia, były wicepremier Jarosław Gowin… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Francja/ Kanclerz Kurz: niedobrze, że o praworządności mówi się tylko w kontekście Polski i Węgier Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w weekend w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France” stwierdził, że 'niedobrze, że o praworządności mówi się… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Podlaskie/ W 3 lata 11 tys. wniosków za 230 mln zł z "Czystego powietrza" 11 tys. wniosków na sumę 230 mln zł wpłynęło w ciągu trzech lat realizacji programu 'Czyste powietrze' do WFOŚiGW w Białymstoku. 210 mln zł z tej kwoty… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w poniedziałek więcej przejaśnień; w nocy gruntowe przymrozki W poniedziałek w Wielkopolsce i na Pomorzu pojawią się przejaśnienia, które stopniowo obejmą większą część kraju - powiedział PAP Mateusz Barczyk… » więcej 2021-09-20, godz. 14:10 Liga włoska - Juventus chce uciec ze strefy spadkowej (zapowiedź) Juventus Turyn, którego bramkarzem jest Wojciech Szczęsny, zmierzy się w środę na wyjeździe ze Spezią Arkadiusza Recy i Jakuba Kiwiora w 5. kolejce włoskiej… » więcej 2021-09-20, godz. 14:10 Mazowieckie/ 63-latek stracił pół mln zł; udostępnił oszustowi dane do rachunku bankowego Pół miliona złotych stracił 63-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego (Mazowieckie), który udostępnił swoje dane do internetowego rachunku bankowego oszustowi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:10 MŚ w kolarstwie - Price-Pejtersen najlepszy w "czasówce" młodzieżowców, Maciejuk 27. Duńczyk Johan Price-Pejtersen zwyciężył w jeździe indywidualnej na czas młodzieżowców (U23) w rozgrywanych w Belgii kolarskich mistrzostwach świata. Jedyny… » więcej 2021-09-20, godz. 14:10 Senat/ KGP: dostrzegamy istotę problemu dotyczącego właściwej weryfikacji czerwonych not Interpolu Dostrzegamy istotę problemu dotyczącego właściwej weryfikacji czerwonych not Interpolu - zapewniła na posiedzeniu senackiej komisji szefowa Biura Międzynarodowej… » więcej 2021-09-20, godz. 14:10 We wtorek kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, w skład którego wchodzą przedstawiciele MEiN, związków… » więcej 2021-09-20, godz. 14:00 Liga hiszpańska - Atletico z przedostatnim Getafe w 6. kolejce (zapowiedź) Broniące tytułu Atletico Madryt zagra we wtorek na wyjeździe z Getafe w 6. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. Z kolei w środę prowadzący w tabeli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »