Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 20:40 Autor: PAP

Dyrektor PISM: porozumienie o NS2 traktuje przedmiotowo Ukrainę, przypomina najgorsze tradycje historyczne

Amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2 traktuje przedmiotowo Ukrainę, realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje decydowania o państwach trzecich bez ich udziału – uważa dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

„Porozumienie NS2 bezpośrednio dotyczy interesów i bezpieczeństwa Ukrainy, ale Kijów nie jest stroną tego porozumienia ani nie uczestniczył w jego powstaniu, co budzi mroczne skojarzenia z takimi historycznymi wydarzeniami jak konferencje w Jałcie czy Teheranie. Tam o losach wielu państw, w tym Polski, decydowały państwa imperialne i kolonialne” – ocenił w rozmowie z PAP dr Dębski.


Jak wskazał, porozumienie jest niekorzystne dla państw Europy Środkowej, ale „najbardziej uderza w Ukrainę”.


„Filozofia budowy tego rurociągu polegała właśnie na tym, by Europę Środkową i Ukrainę pominąć jako państwa tranzytowe. W praktyce jego powstanie rozwiązuje Rosji ręce – będzie mogła swobodnie używać szantażu” – powiedział szef PISM. Jak ocenił, „Rosja dzięki temu będzie mogła stworzyć ryzyko wojny totalnej przeciwko Ukrainie bez ryzykowania przerwania dostaw do Europy Zachodniej”.


Dębski ocenił, że „kanclerz (Niemiec Angela) Merkel, podobnie jak jej poprzednik Gerhard Schroeder, działa w interesach Rosji”, a w porozumieniu wystąpiła de facto jako adwokat Moskwy.


„To porozumienie to dyplomatyczna katastrofa. Administracja (prezydenta USA Joe) Bidena przystępowała do negocjacji bez żadnych atutów w ręce. Najpierw ogłosiła, że nie chce nakładać sankcji na sojusznicze Niemcy, a potem oczekiwała od nich ustępstw. W efekcie pozbawiła się elementów negocjacyjnego nacisku” – ocenił rozmówca PAP.


„Nie ma tam żadnej warunkowości. Nie podjęto prób zagwarantowania tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku” – podkreślił Dębski.


Kreml, jak przypomniał ekspert, natychmiast po podpisaniu porozumienia oświadczył, że takie dostawy będą kontynuowane tylko wówczas, jeśli będzie to „opłacalne ekonomicznie”.


Porozumienie mówi o tym, że w przypadku agresji lub innych działań destruktywnych, w tym wykorzystania energii jako broni przeciwko Ukrainie, USA i Niemcy będą działać na rzecz wprowadzenia sankcji wobec Rosji.


„Niemcy mają dążyć do tego, by dostawy przez Ukrainę po 2024 roku były kontynuowane, ale w obecnej sytuacji można to nazwać +obiecywaniem Niderlandów+” – skonstatował dyrektor PISM.


Przypomniał, że w 2014 roku, po rozpoczęciu wojny w Donbasie i aneksji Krymu przez Rosję, Zachód nie wywiązał się z Memorandum Budapeszteńskiego, w którym w 1994 roku USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały Ukrainie poszanowanie jej suwerenności i integralności w zamian za rezygnację z broni atomowej.


„Tamto memorandum stało się martwe po aneksji Krymu” – ocenił analityk.


„Dzisiaj jest jeszcze gorzej. Podpisując porozumienie o NS2 Niemcy i USA de facto przychyliły się do rosyjskiej narracji, według której Ukraina jest państwem sztucznym, którego istnienia nie warto uwzględniać, a w każdym razie można decydować o jego losie ponad głowami jej demokratycznych władz” – oświadczył dr Dębski.


Justyna Prus (PAP)


just/ ap/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 10:50 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (opis) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w środę minister… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Maląg: świadczenie "Dobry start" przyznano już niemal 4,1 mln dzieci Zdecydowana większość wniosków w ramach programu 'Dobry start' została już rozpatrzona, a świadczenie przyznano niemal 4,1 mln dzieci - poinformował PAP… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 USA/ Apple chce przez iPhony wykrywać depresję i inne choroby psychiczne Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Źródła i dokumenty, do których dotarł 'the Wall Street Journal' wskazują, że opracowany jest algorytm… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Pomorskie/ KAS przechwyciła ponad 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy Funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przechwycili ponad 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, których wartość rynkowa… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Ponad 19 mln 278 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (opis) (korekta) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w środę minister… » więcej 2021-09-22, godz. 10:40 Premier: dzięki uszczelnieniu VAT do budżetu trafia teraz o ok. 100 mld zł więcej (opis) Dzięki uszczelnieniu VAT w ciągu 5-6 lat wpływy z VAT zwiększyły się z 123 mld zł do ok. 213 mld zł, o około 100 mld zł więcej - przekonywał w środę… » więcej 2021-09-22, godz. 10:40 Klubowe MŚ w piłce nożnej - Rio de Janeiro chce zorganizować turniej Miasto Rio de Janeiro chce zorganizować klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wcześniej zainteresowanie przejęciem imprezy od Japonii wyraziła Republika… » więcej 2021-09-22, godz. 10:40 Ukraina/ Ostrzelano samochód pomocnika prezydenta Ostrzelano samochód pomocnika prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Serhija Szefira - poinformowała w środę policja. Pojazd został ostrzelany przez… » więcej 2021-09-22, godz. 10:40 Bielan: jestem krytyczny wobec tego, co robi Gowin przez ostatnie półtora roku Jestem krytyczny wobec tego, co robi Jarosław Gowin przez ostatnie półtora roku; moim zdaniem świadomie dążył do zapisania się do Polskiego Stronnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »