Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 20:20 Autor: PAP

Hołownia o wniosku ws immunitetu szefa NIK: to sprawa o kontekście politycznym

Wniosek o uchylenie immunitetu szefowi Najwyższej Izby Kontroli to sprawa o kontekście politycznym - ocenił w piątek lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Dlatego zalecałby parlamentarzystom swego ugrupowania głosowanie przeciw uchyleniu immunitetu Marianowi Banasiowi.

"Zalecałbym, by nie głosować za uchyleniem immunitetu Marianowi Banasiowi, ze względu na kontekst tej sprawy, a kontekst tej sprawy jest dla mnie ewidentnie polityczny" - powiedział lider Polski 2050 w piątek w Polsat News pytany o sprawę wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.


Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Również w piątek CBA zatrzymało syna prezesa NIK.


"Do samego Mariana Banasia mam stosunek co najmniej ambiwalentny. Faktem natomiast jest, że podległa mu NIK, kiedy Banaś zdecydował się, przynajmniej ze względów taktycznych, przejść na jasną stronę mocy, naświetla wiele rzeczy, i zwraca na nie uwagę" - powiedział Hołownia.


Jak zaznaczył, "NIK to jest maszyna, która nie składa się wyłącznie ze swojego szefa, tylko to są często kontrolerzy z bardzo dużym stażem i doświadczeniem, którzy wnikają głęboko w sprawy". "Jeżeli nie blokuje im się możliwości działania, a z przyczyn prawdopodobnie taktycznych Banaś nie zablokował im tej możliwości, to dowiadujemy się takich rzeczy, jak dowiedzieliśmy się o stanie finansów publicznych czy nieprawdopodobnie szybkim wzroście zadłużenia" - powiedział Hołownia.


"Stan finansów zaczyna z żółtego wchodzić na czerwone pole, i Marian Banaś o tym głośno mówi, a to nie pasuje do historii Kaczyńskiemu i spółce" - ocenił.


Hołownia odniósł się też do zatrzymania syna prezesa NIK. O zatrzymaniu tym poinformował najpierw sam Banaś pisząc na Twitterze, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wraz z żoną wracał z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało później o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba B., którzy mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Według CBA, w przypadku Tadeusza G. chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień, natomiast Jakub B. miał kilkukrotnie posługiwać się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.


Lider Polski 2050 ocenił, że zatrzymanie na lotnisku to akt pokazowy, który nie jest konieczny w sytuacji, gdy zatrzymany "wiadomo gdzie mieszka, stawia się na wezwania i pytania". "To zrobienie cyrku w świetle fleszy, by upokorzyć i pokazać, kto tu rządzi. To metody paramafijne, ale oni tacy właśnie są" - powiedział Hołownia. (PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ mok/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 MŚ w kolarstwie - triumf Backstedt w wyścigu ze startu wspólnego juniorek Brytyjka Zoe Backstedt zwyciężyła w belgijskim Leuven w mistrzostwach świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Wyprzedziła na finiszu Amerykankę… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Formuła 1 - w Soczi ulewa zalała tor wyścigowy, odwołano trzeci trening Intensywne nocne opady deszczu z piątku na sobotę doprowadziły do zalania ulicznego toru Formuły 1 w Soczi, na którym w niedzielę ma się odbyć wyścig… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »