Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-22, 15:50 Autor: PAP

TK: rozprawa ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym - przełożona na 31 sierpnia

Na 31 sierpnia br. przełożona została rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej - wynika z wokandy na stronie TK.

Wcześniej termin tej rozprawy wyznaczony był na 3 sierpnia br.


Trybunał zajmował się już tą sprawą 13 lipca br. Stanowiska przedstawili wtedy uczestnicy postępowania. Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Z tym zdaniem nie zgodził się ówczesny RPO Adam Bodnar. Według Rzecznika, ta sprawa, to "igranie z ogniem" potencjalnego wyprowadzenia Polski z Unii.


Przed Trybunałem zakończyła się wtedy część rozprawy, w której poszczególni uczestnicy odnieśli się do stanowisk pozostałych stron, po czym prezes TK Julia Przyłębska zarządziła wtedy przerwę do 15 lipca. Dzień później poinformowano zaś, że termin kontynuacji rozprawy został przełożony na 3 sierpnia br.


Z kolei 15 lipca poinformowano, że wniosek premiera Morawieckiego ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpozna pełny skład TK. Pierwotnie sprawą zajmował się skład pięciorga sędziów Trybunału pod przewodnictwem prezes Przyłębskiej, z sędzią sprawozdawcą Bartłomiejem Sochańskim. W składzie byli też sędziowie: Leon Kieres, Jakub Stelina i Michał Warciński. Jak wynika z danych na stronie TK koniec kadencji sędziego Kieresa w Trybunale określony jest na 23 lipca br.


Wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.


Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.


Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.


Istotne zastrzeżenia konstytucyjne premiera budzi też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.


Złożenie wniosku zapowiedziano po tym, gdy TSUE odpowiadając w marcu na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE". Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.


Natomiast przed tygodniem TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej - 14 lipca - TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.


Z kolei również 14 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. (PAP)


Autor: Marcin Jabłoński


mja/ robs/


Kraj i świat

2021-07-25, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: w niedzielę do 31 stopni Celsjusza Na termometrach w najcieplejszym momencie niedzielnego dnia zobaczymy do 31 stopni Celsjusza - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Najpogodniej ma… » więcej 2021-07-25, godz. 14:10 Tokio/podnoszenie ciężarów - rodzinny tercet Andriantsitohaina z Madagaskaru realizuje marzenia Sztangiści z Madagaskaru bracia Eric i Tojonirina Andriantsitohaina, których trenerem jest ojciec Rakotomalala Maurice Andriantsitohaina zrealizowali marzenie… » więcej 2021-07-25, godz. 14:10 Tokio/pływanie - polska sztafeta 4x100 m st. dowolnym odpadła w eliminacjach Polska sztafeta pływacka 4x100 m stylem dowolnym, w składzie: Karol Ostrowski, Kacper Majchrzak, Konrad Czerniak i Jakub Kraska, nie zdołała awansować do… » więcej 2021-07-25, godz. 14:10 Chiny/ Wojsko dostarcza wodę i żywność na tereny objęte powodzią Wojsko rozpoczęło w niedzielę dostawy wody pitnej i żywności do objętej powodziami prowincji Henan, gdzie co najmniej 58 osób straciło życie wskutek powodzi… » więcej 2021-07-25, godz. 14:10 Tokio/szermierka - floret kobiet indywidualnie (wyniki) Wyniki turnieju indywidualnego florecistek: ćwierćfinałyInna Derigłazowa (RKO) - Hee Sook Jeon (Korea Płd.) 15:7Lee Kiefer (USA) - Yuka Ueno (Japonia)… » więcej 2021-07-25, godz. 14:00 Papież: pomnażanie dóbr bez sprawiedliwego podziału nie rozwiązuje problemów 'Pomnażanie dóbr bez sprawiedliwego podziału nie rozwiązuje problemów' - powiedział w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi. Przekazał… » więcej 2021-07-25, godz. 14:00 Turniej WTA w Gdyni - porażka Piter i Ukrainki Bondarienko w finale debla Katarzyna Piter i Ukrainka Kateryna Bondarienko uległy Annie Danilinie z Kazachstanu i Białorusince Lidzii Marozawej 3:6, 2:6 w finale debla odbywającego się… » więcej 2021-07-25, godz. 13:50 W parafii w Nowej Białej odprawiono mszę dziękczynną za tych, którzy pomogli pogorzelcom W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym… » więcej 2021-07-25, godz. 13:50 Tokio/kolarstwo - mało znana matematyczka Kiesenhofer sensacyjnie ze złotem Mało znana, nawet w kolarskim środowisku, Austriaczka Anna Kiesenhofer zdobyła olimpijskie złoto w wyścigu ze startu wspólnego w Tokio. Z zawodu matematyczka… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Tokio/pływanie - Stokowski odpadł w eliminacjach 100 m st. grzbietowym Kacper Stokowski odpadł w eliminacjach 100 m stylem grzbietowym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polski pływak uzyskał czas 53,99 s i został sklasyfikowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »