Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-21, 10:20 Autor: PAP

Sędziowie TK w stanie spoczynku apelują do premiera o wycofanie wniosku z Trybunału

O wycofanie wniosku z Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego 25 sędziów TK w stanie spoczynku. Ich zdaniem uwzględnienie tego wniosku będzie zakwestionowaniem obowiązywania podstawowych przepisów prawa unijnego w Polsce.

Chodzi o obszerny wniosek złożony do TK przez szefa rządu po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Trybunał rozpoczął rozpatrywanie tej sprawy w ubiegły wtorek.


W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, pod którym podpisało się 25 sędziów TK w stanie spoczynku wskazano, że "od kilkunastu lat Trybunał Konstytucyjny, zarówno przed, jak i po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wypowiadał się jednoznacznie i konsekwentnie o nadrzędnym miejscu Konstytucji RP w systemie obowiązujących w naszym państwie źródeł prawa". "Stanowisko to łączyło się przy tym ze sformułowaniem zasady przychylności RP dla integracji europejskiej. Potwierdzona i skonkretyzowana została konstytucyjna norma, stosownie do której Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego" - podkreślono w oświadczeniu.


Sędziowie przypomnieli, że 3 sierpnia TK ma powrócić do rozpatrywania wniosku premiera. "Sędziowie TK w stanie spoczynku z głębokim niepokojem oceniają, że wydanie wyroku uwzględniającego wniosek w sprawie K 3/21 będzie równoznaczne z zakwestionowaniem mocy obowiązującej podstawowych przepisów prawa unijnego w Polsce. Wyrok ma być przy tym wydany na wniosek Prezesa Rady Ministrów, członka Rady Europejskiej, organu konstytucyjnego kierującego rządem, upoważnionego z mocy Konstytucji do prowadzenia polityki wewnętrznej i zagranicznej RP" - brzmi oświadczenie.


Sygnatariusze pisma stwierdzili, że nadrzędna rola polskiej konstytucji nie zostaje w żadnej mierze naruszona, jeśli instytucje unijne żądają poszanowania niezależności sądów i niezawisłości sędziów. "Żądania te nie wykraczają poza to, co zostało im przyznane w traktatach unijnych, ratyfikowanych przez RP i których zgodność z Konstytucją została potwierdzona przez Trybunał Konstytucyjny. Kompetencje instytucji unijnych nie dotyczą bowiem ustroju sądownictwa, lecz cech, jakie muszą mieć sędziowie krajowi, aby móc orzekać w sprawach europejskich. Poszanowania zaś niezależności sądów i niezawisłości sędziów wymaga także polska Konstytucja" - czytamy w piśmie.


"Sędziowie TK w stanie spoczynku apelują zatem do Prezesa RM o wycofanie wniosku, co jest możliwe do czasu rozpoczęcia rozprawy" - oświadczono.


Zdaniem autorów pisma coraz częściej wypowiadane są obawy, że nasze państwo znalazło się w krytycznym punkcie najnowszej historii i że m.in. od Trybunału Konstytucyjnego zależy, czy obrana w 1989 r. roku droga rozwoju opartego na zasadzie demokratycznego państwa prawa i integracji z Europą Zachodnią nie zostanie przerwana. "Zabranie przez nas głosu wynika z wierności konstytucyjnej przysiędze, jaką składaliśmy przy powołaniu do stanu sędziowskiego i z przekonania, że polska racja stanu wymaga, abyśmy obecnie nie milczeli" - wskazano.


Pod oświadczeniem podpisali się byli sędziowie TK w stanie spoczynku: Stanisław Biernat, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz, Stefan Jaworski, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll i Marek Zubik.


W sprawie prawa unijnego TK wypowiedział się w ubiegłym tygodniu. Trybunał orzekł wtedy, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r.


We wtorek KE zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich. "W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę" - ostrzegła KE.(PAP)


autor: Mateusz Mikowski


mm/ lena/


Kraj i świat

2024-07-17, godz. 00:30 Kenia/ Trzy osoby zginęły, dziesiątki zostało rannych w starciach z policją Trzy osoby nie żyją, dziesiątki zostało rannych w wyniku protestów, do których doszło we wtorek w całej Kenii, gdy demonstranci starli się z policją. » więcej 2024-07-17, godz. 00:10 Mec. Lewandowski: poseł Marcin Romanowski jest wolnym człowiekiem na mocy decyzji sądu (krótka) Poseł Marcin Romanowski jest wolnym człowiekiem na mocy decyzji sądu - poinformował we wtorek, tuż przed północą, jego pełnomocnik mec. Bartosz Lewan… » więcej 2024-07-16, godz. 23:40 Izrael/ Armia: od przyszłego tygodnia zaczniemy wzywać do poboru ultraortodoksyjnych Żydów Izrelska armia ogłosiła we wtorek, że od przyszłego tygodnia zacznie wysyłać do ultraortodoksyjnych żydowskich mężczyzn (charedim) zawiadomienia o poborze… » więcej 2024-07-16, godz. 23:20 Mec. Lewandowski: sąd wyznaczył na godz. 23.30 pilne posiedzenie w sprawie Romanowskiego Pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski poinformował we wtorek późnym wieczorem, że sąd, który rozpatruje wniosek o tymczasowe… » więcej 2024-07-16, godz. 23:10 Hołownia: gdy otrzymam korespondencję od przewodniczącego ZP Rady Europy, przekażę ją prokuraturze Gdy otrzymam korespondencję od przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego RE, co jeszcze nie nastąpiło, niezwłocznie przekażę ją prokuraturze - przekazał… » więcej 2024-07-16, godz. 22:50 Kosiniak-Kamysz: znów zagłosuję przeciw projektowi Lewicy ws. aborcji Jeżeli Lewica ponownie zgłosi swój projekt ustawy dekryminalizującej aborcję, ponownie zagłosuję przeciw - zapowiedział prezes PSL, wicepremier Władysław… » więcej 2024-07-16, godz. 22:50 USA/ Były spiker McCarthy: Putin robi to, co Hitler przed II wojną światową Sytuacja na świecie przypomina mi dziś tę z 1938 r., a działania Putina przypominają działania Adolfa Hitlera - powiedział we wtorek były spiker Izby Reprezentantów… » więcej 2024-07-16, godz. 22:40 Rzecznik PK: W środę o godz. 9 sąd ogłosi rozstrzygnięcie ws. wniosku o areszt dla Romanowskiego (opis) W środę o godz. 9 sąd ogłosi rozstrzygnięcie ws. wniosku o tymczasowe aresztowanie posła PiS, polityka Suwerennej Polski, byłego wiceministra sprawiedliwości… » więcej 2024-07-16, godz. 22:40 Lublin/ Pożar w domu dziecka; wychowanek trafił do szpitala Do szpitala trafił 19-latek, którego strażacy znaleźli we wtorek wieczorem podczas pożaru jednego z domów dziecka w Lublinie. Z budynku ewakuowano blisko… » więcej 2024-07-16, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (16-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-07-16 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »