Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-20, 07:10 Autor: PAP

Kolarski dla "DGP" o odbudowie Pałacu Saskiego: finanse są niezwykle ważnym, ale nie jedynym kryterium

W przypadku takich przedsięwzięć jak odbudowa Pałacu Saskiego finanse są niezwykle ważnym, ale nie jedynym kryterium - mówi we wtorkowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Pytany, jaki jest sens odbudowy Pałacu Saskiego, przypomina, że "to wypełnienie zobowiązania prezydenta z 11 listopada 2018 r. "Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości" - mówi Kolarski.


Dodaje także, że "odbudowa ma wymiar symboliczny, ale nie mniej ważne są też funkcje publiczne i użytkowe". "Chodzi o gmachy, które są świadectwem historii, od Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przez wiek XIX, ze szczególnym uwzględnieniem II Rzeczypospolitej, także symbolem wielkości i tragedii losów Rzeczypospolitej. To nawiązanie do ciągłości dziejów" - podkreśla prezydencki minister.


"A z drugiej strony pokazanie, że Rzeczpospolita czerpie ze swojego dziedzictwa, budując nowoczesne państwo, bo budynki zachowają historyczną formę, ale będą zbudowane według nowoczesnych standardów i będą wypełniać nowoczesne funkcje publiczne. I wreszcie, odbudowa pałacu będzie dokończeniem odbudowy stolicy zniszczonej podczas II wojny światowej" - przypomina.


Dopytywany, jakie instytucje będą tam ulokowane, Kolarski zaznacza, że odbudowany zostanie nie tylko Pałac Saski, ale cała zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego, w tym kamienice przy ulicy Królewskiej oraz pałac Brühla. "W kamienicach przy Królewskiej znajdzie siedzibę Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który opuści warszawski ratusz. Pałac Brühla, dawniej siedziba ministerstwa spraw zagranicznych, zostanie siedzibą Senatu, dziś pracującego w budynkach należących do Sejmu" - wyjaśnia. "Natomiast Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury. Będzie ona dostępna dla wszystkich obywateli" - zapewnia.


Pytany o koszty przedsięwzięcia, Kolarski mówi, że obecnie koszt jest szacowany na ok. 2 mld 450 mln zł. Przypomina także, że zgodnie z zapowiedzią marszałek Sejmu Elżbiety Witek ustawa szybko trafi pod obrady Sejmu. "Jej uchwalenie rozpocznie właściwy proces inwestycyjno-budowlany. Myślę, że za dwa, trzy lata zostanie wbita pierwsza łopata" - dodaje Kolarski.


W rozmowie poruszono także kwestię spółki, która będzie realizować projekt. "W ustawie jest mowa o Spółce Celowej, Radzie Nadzorczej i Radzie Odbudowy" - wskazuje Kolarski. "Rada Odbudowy funkcjonować będzie jako ciało opiniodawcze-doradcze przy ministrze kultury i skupi przedstawicieli prezydenta, premiera, ministra obrony narodowej, prezydenta m.st. Warszawy, generalnego konserwatora zabytków oraz dwóch wybranych przez ministra kultury. Natomiast o kształcie spółki będą decydowali przedstawiciele władz Rzeczypospolitej" - wyjaśnia.


"W radzie nadzorczej będą przedstawiciele prezydenta, premiera, ministra finansów, prezydenta m.st. Warszawy oraz dwóch wskazanych przez ministra kultury – który będzie miał decydujący głos ze względu na charakter przedsięwzięcia" - dodaje. Zaznacza również, że to przedsięwzięcie jest wpisane do Polskiego Ładu. (PAP)


dka/ pat/


Kraj i świat

2021-07-25, godz. 04:10 Tokio/pływanie - 400 m st. zmiennym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 400 m st. zmiennym mężczyzn: 1. Chase Kalisz (USA) 4.09,422. Jay Litherland (USA) 4.10,283. Brendon Smith (Australia) 4.10,384… » więcej 2021-07-25, godz. 04:10 Tokio/siatkówka plażowa - Kantor i Łosiak zaczęli turniej od zwycięstwa Siatkarze plażowi Piotr Kantor i Bartosz Łosiak od wygranej rozpoczęli udział w fazie grupowej igrzysk olimpijskich w Tokio. W pierwszym spotkaniu grupy F… » więcej 2021-07-25, godz. 04:00 Tokio/pływanie - Kalisz zwyciężył na 400 m st. zmiennym Amerykański pływak Chase Kalisz zdobył złoty medal na 400 metrów stylem zmiennym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Uzyskał czas 4.09,42. » więcej 2021-07-25, godz. 03:40 Tokio/szermierka - florecistka Jelińska odpadła w 1/16 finału Martyna Jelińska odpadła w 1/16 finału olimpijskiego turnieju florecistek w Tokio. Debiutująca w igrzyskach Polka przegrała 8:15 z utytułowaną Rosjanką… » więcej 2021-07-25, godz. 03:40 Tokio/wioślarstwo - Kowalski i Mikołajczewski awansowali do półfinału Startujący w dwójce podwójnej wagi lekkiej Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski wygrali niedzielny repasaż i awansowali do półfinału olimpijskiej rywalizacji… » więcej 2021-07-25, godz. 03:30 Tokio/strzelectwo - Breś poza finałem pistoletu pneumatycznego Klaudia Breś zajęła 21. miejsce w eliminacjach strzelania z pistoletu pneumatycznego na dystansie 10 m i nie wystąpi w finale olimpijskiej rywalizacji w T… » więcej 2021-07-25, godz. 03:30 Wielkopolskie/ W wypadku na DK 11 ranna została ośmioosobowa rodzina W wypadku busa koło Budzynia (woj. wielkopolskie), do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę, ranna została ośmioosobowa rodzina, w tym dzieci w wieku… » więcej 2021-07-25, godz. 02:50 Tokio/szermierka - awans Jelińskiej do drugiej rundy we florecie Martyna Jelińska awansowała do drugiej rundy olimpijskiego turnieju florecistek w Tokio. Polka w 1/32 finału pokonała Chilijkę Katinę Proestakis 15:12. W… » więcej 2021-07-25, godz. 01:50 Wielkopolskie/ Osiem osób rannych w wypadku busa – DK nr 11 zablokowana Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych po tym, jak w nocy z soboty na niedzielę bus uderzył w przydrożne drzewo koło Budzynia (pow. chodzieski… » więcej 2021-07-25, godz. 01:40 W. Brytania/ Najmniej nowych zakażeń koronawirusem od 13 dni - niecałe 32 tys. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 31 795 zakażeń koronawirusem, co jest czwartym z rzędu dniem ze spadkiem i najmniejszą ich liczbą od 13… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »