Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-30, 13:40 Autor: PAP

Wręczono nagrody Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza

Nagrody za międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza wręczył w środę w Lublinie wicepremier Jacek Sasin. Uhonorowane zostały osoby i firmy, które przyczyniają się do rozwoju regionów Trójmorza.

Wręczenie nagród odbyło się podczas drugiego dnia obrad Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Wicepremierowi towarzyszył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.


Nagroda Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza jest formą uhonorowania osób i firm aktywnie działających w obszarze regionów Trójmorza, które odniosły międzynarodowy sukces. Nagrody przyznała Rada Programowa Kongresu, w skład której wchodzą politycy, eksperci, naukowcy z Polski i innych krajów Trójmorza.


W kategorii osoba wspierająca Inicjatywę Trójmorza nagrodę otrzymała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Jest ona pomysłodawczynią i inicjatorką powołania najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Funduszu Trójmorza i od 2019 r. pełni w nim funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Celem Funduszu jest rozwój infrastruktury w państwach regionu Trójmorza poprzez finansowanie projektów transportowych, energetycznych i cyfrowych, co będzie wspierać integrację i spójność gospodarczą całej UE.


Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. otrzymał nagrodę w kategorii duża firma o międzynarodowym zasięgu w obszarze Inicjatywy Trójmorza. Firma została doceniona za aktywną działalność na czterech rynkach macierzystych obszaru Inicjatywy Trójmorza – Polska, Słowacja, Litwa i Czechy, w tym m.in. za działania na rzecz ochrony powietrza, a także w dziedzinie odpowiedzialności społecznej biznesu na obszarze Inicjatywy Trójmorza.


Nagrodę w kategorii firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymał Zakład Produkcyjny Bempresa sp. z o.o. za aktywną działalność na rynkach gospodarczych w państwach Inicjatywy Trójmorza – Polska, Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja, Węgry oraz prowadzenie działalności opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju m.in. wdrażaniem innowacji, ochronie środowiska oraz tworzeniu partnerstw rynkowych.


Wicepremier Sasin pogratulował laureatom. Zwrócił uwagę na uhonorowanie firmy z sektora małych średnich przedsiębiorstw. „Gratuluję także panu prezesowi, który pokazuje, że małe i średnie polskie firmy też potrafią odnosić wielkie sukcesy i wychodzić już poza Polskę. Potrafią być firmami rozpoznawalnymi, działającymi szerzej. Oby takich firm było jak najwięcej” - powiedział.


Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.


Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.(PAP)


Autor: Gabriela Bogaczyk, Renata Chrzanowska


gab/ ren/ je/


Kraj i świat

2022-08-12, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: przed nami mecz o „sześć punktów” Piłkarze Korony Kielce w spotkaniu zamykającym piątą kolejkę piłkarskiej ekstraklasy zmierzą się w poniedziałek na własnym boisku z Wartą Poznań. „Przed… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 MKiŚ i MSWiA: w przebadanych próbkach wody z Odry nie stwierdzono matali ciężkich (opis) Z przebadanych dotychczas próbek wody z Odry nie stwierdzono matali ciężkich - zapewnili na piątkowej konferencji przedstawiciele resortów klimatu oraz spraw… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 Ukraina/ Minister: do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska – Miedź – Zagłębie 0:1 (wynik) Miedź Legnica - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0). Bramka: 0:1 Jon Aurtenetxe (53-samobójcza). Żółta kartka - Miedź Legnica: Olaf Kobacki, Szymon Matuszek… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska – Miedź – Zagłębie 0:1 (opis1) Miedź Legnica - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0). Bramka: 0:1 Jon Aurtenetxe (53-samobójcza). Żółta kartka - Miedź Legnica: Olaf Kobacki, Szymon Matuszek… » więcej 2022-08-12, godz. 19:50 Lubuskie/ Żołnierze i strażacy wyciągnęli z Odry 4,5 tony śniętych ryb Od piątku w oczyszczanie lubuskiego odcinka Odry z martwych ryb zostali włączeni żołnierze i strażacy. Jak poinformował na popołudniowym briefingu wojewoda… » więcej 2022-08-12, godz. 19:50 USA/ Sztuka urodzonej w Polsce dramatopisarki Martyny Majok trafi na Broadway Sztuka „Cost of Living” ('Koszt życia') laureatki Nagrody Pulitzera Martyny Majok trafi w zbliżającym się sezonie na Broadway. Oficjalną premierę zaplanowano… » więcej 2022-08-12, godz. 19:50 PSP: polscy strażacy dotarli do Francji Polscy strażacy dotarli do Francji. Będą pomagać francuskim kolegom w gaszeniu płonących prawie 1000 ha lasów - poinformowała w piątek na Twitterze Komenda… » więcej 2022-08-12, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc deszczowa i pochmurna z lokalnymi burzami Noc z piątku na sobotę będzie pogodna jedynie na północy. Na pozostałym obszarze kraju prognozowane są przelotne opady deszczu i burze - poinformowała… » więcej 2022-08-12, godz. 19:40 Warszawa/ Obchody "Dnia Pamięci Starówki" - w sobotę W 78. rocznicę wybuchu tzw. transportera-pułapki, 13 sierpnia, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy organizuje obchody 'Dnia Pamięci Starówki'. Uroczystości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »