Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-29, 12:20 Autor: PAP

Przedstawiono program Europejskiego Forum Przyszłości

Debaty samorządowe z udziałem przedstawicieli rządu, gospodarka i inwestycje oraz kultura i tradycja – to program kolejnych dni Europejskiego Forum Przyszłości, które odbędzie się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chorzowie.


"Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian" – wskazał pomysłodawca wydarzenia, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.


Wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża podkreślił, że forum będzie przestrzenią do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. "Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreować. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w EFP. Zachęcam także do współdziałania w procesie przeobrażania naszego regionu, który posiada ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy" - powiedział.


Europejskie Forum Przyszłości to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej. Legendarna arena sportowych zmagań - Stadion Śląski - rozwija także działalność jako centrum konferencyjne. "Już niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne, będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. m kwadratowych w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę, będziemy liczącym się partnerem właśnie takich wydarzeń jak Europejskie Forum Przyszłości" – powiedział prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.


Pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. "Niezwykle ważnym elementem pierwszego dnia jest akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej: dwa jubileusze Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz Strategia Karpacka, która ma stać się kolejną makrostrategią europejską, a tym samym przynieść ekstra środki finansowe dla trzech polskich województw, w tym śląskiego" – zapowiada prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju Marcin Wilk.


Drugi dzień EFP upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – to czas startupów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.


Jak podkreślano podczas konferencji, agenda EFP powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.


"Misją Europejskiego Forum Przyszłości jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie oraz na świecie. Mając na uwadze pełną realizację misji Europejskiego Forum Przyszłości, z przyjemnością przyjąłem funkcję przewodniczącego Rady Programowej EFP" – powiedział dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przewodniczący Rady Programowej EFP.


Instytut Łukasiewicz-EMAG od 1 kwietnia 2019 r. współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz – trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie, skupiającą 32 instytuty, zlokalizowane w 12 miastach oraz zatrudniające 8 tys. pracowników. Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm.


Partnerem strategicznym Europejskiego Forum Przyszłości jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. "Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być własny akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo, wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne; dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna w Egipcie" – powiedział prezes KSSE dr Janusz Michałek.


Kluczowym obok KSSE partnerem Europejskiego Forum Przyszłości jest Plug and Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów. "To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID. Teraz wspólnie z nami zorganizuje konkurs dla startupów" - dodał prezes Marcin Wilk. (PAP)


autorka: Anna Gumułka


lun/ je/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Margaret: Bez siniaków nie ma cekinów (wywiad) „Miałam taki moment, że mogłam się przewrócić. (…) Wszyscy naokoło mówili, że zwariowałam, że się staczam, odbiło jej. A Piotrek był jedyną… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Kolumbia/ Armia zabiła 15 byłych partyzantów FARC i przejęła ponad 800 ładunków wybuchowych Siły zbrojne Kolumbii zabiły 15 byłych partyzantów z lewicowej organizacji bojowej, tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował w piątek… » więcej 2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »