Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-25, 16:00 Autor: PAP

Gliński: Muzeum Badań Polarnych to idea potrzebna społecznie

Muzeum Badań Polarnych to idea potrzebna społecznie - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas podpisania w piątek umowy o współprowadzeniu przez ministerstwo kultury Muzeum Badań Polarnych w Puławach (Lubelskie).

Gliński podkreślił, że utworzenie instytucji w postaci Muzeum Badań Polarnych zostało bardzo dobrze przyjęte w środowisku polskich polarników i naukowców. „Jest to idea potrzebna społecznie. Muzeum poprzez profesjonalną pracę i instytucjonalizację będzie przypominało, badało i popularyzowało bardzo ważny dorobek naukowy dotyczący eksploracji obu biegunów: Arktyki i Antarktydy oraz obszarów polarnych. Polacy również w tym brali udział” – powiedział wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


Wicepremier podpisał w piątek umowę o współprowadzeniu Muzeum Badań Polarnych w Puławach przez ministerstwo kultury razem z Samorządem Województwa Lubelskiego. Od stycznia ministerstwo będzie przekazywało co najmniej milion złotych dotacji na rzecz tej instytucji, a już od lipca tego roku będą mogły być realizowane dotacje na inwestycje. Z kolei dotacja z budżetu województwa lubelskiego wynosić będzie nie mniej niż 500 tys. złotych.


Wicepremier podkreślił, że ministerstwo inwestuje w różne instytucje kulturalne. „W ostatnich pięciu latach tworzymy, kreujemy, budujemy, zmieniamy ponad sto instytucji kulturalnych poprzez najróżniejsze projekty (…) Niedawno otwieraliśmy nowe Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, realizujemy także bardzo wiele innych instytucji z Muzeum Historii Polski na czele” – powiedział Gliński.


Dodał, że w planach jest budowa nowej siedziby Narodowego Muzeum Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej.


Dyrektor Muzeum Badań Polarnych Andrzej Piotrowski powiedział, że jednym z celów nowego muzeum będzie popularyzacja wiedzy o polskich badaniach polarnych. Placówka ma być udostępniona zwiedzającym jesienią. Wtedy będą otwarte pierwsze wystawy w budynku, a już w lipcu będą otwarte dwie wystawy zewnętrzne.


„Jedna z tych wystaw będzie mówiła, dlaczego Puławy są miejscem, gdzie muzeum powstało, a druga wystawa pokaże, jakie są krajobrazy polarne, jak wygląda świat polarny w różnych miejscach” - zapowiedział Piotrowski.


Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podkreślił, że nowa placówka ma pełnić również funkcje edukacyjne. „Młodzież, dzieciaki z całego woj. lubelskiego a może i z całej Polski będą miały pokazane, co to jest Arktyka, Antarktyka, w jaki sposób zdobywano zimne kontynenty, które za parę lat mogą mieć olbrzymie znaczenie gospodarcze dla całego świata” – mówił Stawiarski.


Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający będą mogli też zobaczyć skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.


W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była księżna Izabella Czartoryska.


Wicepremier zwiedził także Muzeum Czartoryskich w Puławach. W rozmowie z dziennikarzami wskazywał m.in. na coraz częstsze wykorzystywanie nowoczesnych technologii w muzealnictwie. „Przeszłość pokazywana w ten sposób, jak to jest w naszych instytucjach, pokazuje pewną aksjologię, pewne systemy wartości, pewne postawy, a także olbrzymie dokonania naszych przodków” – zaznaczył Gliński.


Wicepremier dodał, że w 2019 roku polskie muzea odwiedziło 40 mln osób. Jego zdaniem ta frekwencja może się jeszcze zwiększyć. „W czwartek Sejm przyjął ustawę, która umożliwia również ministrowi edukacji powoływanie specjalnych programów, które będą wspierały systemowe korzystanie z polskich instytucji kultury, muzeów, miejsc pamięci” – dodał wicepremier.(PAP)


Autor: Gabriela Bogaczyk, Renata Chrzanowska


gab/ ren/ dki/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 10:40 Przed komisją śledczą ds. afery wizowej polscy dyplomaci na Filipinach Komisja śledcza ds. afery wizowej rozpoczęła przesłuchanie Aleksandra Parzycha, byłego konsula RP w Manili. Ok. godz. 13 zeznania złoży Jarosław Szczepankiewicz… » więcej 2024-04-19, godz. 10:40 Prawo.pl: czas oczekiwania na wyroki kasacyjne w NSA wydłużył się do nawet trzech lat (MediaRoom) Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) nie nadąża z rozpatrywaniem skarg kasacyjnych, których liczba systematycznie rośnie. Średni czas oczekiwania na ich rozpoznanie… » więcej 2024-04-19, godz. 10:30 Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności kulturalne z okazji 82. rocznicy Wielkiego Ratunku związane z Rajdem Doolittle'a… Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności wymiany kulturalnej, upamiętniające 82. rocznicę Wielkiego Ratunku z Rajdu Doolittle'a pod hasłem „Niech… » więcej 2024-04-19, godz. 10:30 Ukraina/ Dowódca sił powietrznych: zniszczyliśmy rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3 (aktl.) We wspólnej operacji ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) i sił powietrznych zniszczono rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3, który atakował w piątek… » więcej 2024-04-19, godz. 10:30 Olivia Munn opowiedziała o rekonwalescencji po podwójnej mastektomii. „To było dużo trudniejsze niż się spodzi… Zeszłej wiosny gwiazda superprodukcji „Iron Man II” usłyszała druzgocącą diagnozę obustronnego nowotworu piersi. Od tego czasu 43-latka przeszła cztery… » więcej 2024-04-19, godz. 10:20 Piłkarska LE - trener Liverpoolu: teraz możemy skupić się na Premier League Trener piłkarzy Liverpoolu Juergen Klopp przyznał, że jest rozczarowany odpadnięciem w ćwierćfinale Ligi Europy, ale - jak dodał - teraz jego zespół może… » więcej 2024-04-19, godz. 10:20 Łotwa/ Parlament przegłosował kandydaturę Baiby Braże na szefową MSZ Baiba Braże stanie na czele ministerstwa spraw zagranicznych Łotwy - zdecydował w piątek w głosowaniu parlament (Saeima). Braże była m.in. asystentem sekretarza… » więcej 2024-04-19, godz. 10:20 MKiŚ chce wzmocnić nadzór nad opakowaniowym systemem kaucyjnym Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami, która wzmocni nadzór resortu na systemem kaucyjnym. Minister będzie… » więcej 2024-04-19, godz. 10:10 Tadeusz Nowak bohaterem kolejnego odcinka cyklu IPN "Nie tylko Ulmowie" Trzynasty odcinek cyklu 'Nie tylko Ulmowie' opowiada o Tadeuszu Nowaku, żołnierzu Armii Krajowej, pracowniku niemieckiej fabryki zbrojeniowej HASAG w Skarżysku-Kamiennej… » więcej 2024-04-19, godz. 10:10 Wrocław/ Uniwersytet Przyrodniczy otwiera akademik "Arka" po trzech latach remontu Należący do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu akademik 'Arka' przeszedł kompleksowy remont i po trzech latach będzie ponownie udostępniony studentom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »