Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-25, 15:10 Autor: PAP

Wielkopolskie/ W piątkowy wieczór prapremiera widowiska „Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa”

W piątek wieczorem w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (pow. poznański, woj. wielkopolskie) odbędzie się prapremiera widowiska „Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa”. Według organizatorów to największy tego typu spektakl w Polsce.

Widowisko "Orzeł i Krzyż" jest organizowane od 2016 r. Każdego roku plenerowy spektakl jest modyfikowany, wzbogacany o kolejne wątki i elementy. W ubiegłych latach na widowiskach przedstawiano rozbudowane wątki odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego.


Jak podali organizatorzy, tegoroczna odsłona widowiska „przeniesie widzów na pola zwycięskich bitew z historii naszego kraju”. W spektaklu pokazane zostaną inscenizacje nawiązujące do bitwy pod Grunwaldem, odsieczy wiedeńskiej i Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.


Reżyser widowiska Filip Klepacki zaznaczył, że artyści nie odwzorowują bitew w skali 1:1. „Staramy się przez zbudowanie opowieści przenieść widza w inny świat. W scenariuszu opieramy się przede wszystkim na obrazach polskich malarzy, które ożywiamy przez grę aktorów, scenografię, muzykę i efekty specjalne” – podkreślił.


„Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy” – dodał Klepacki.


W tym roku w widowisku będzie brało udział około 300 aktorów i wolontariuszy. Narratorem spektaklu jest postać Stańczyka. W widowisku wykorzystane zostaną m.in. efekty pirotechniczne i mapping.


W ubiegłym roku, z powodu pandemii, widowisko „Orzeł i Krzyż” wystawiono w zmienionym terminie i przy ograniczonej liczbie widzów. W tym roku zaplanowano łącznie osiem spektakli. Piątkowa prapremiera widowiska rozpocznie się o godz. 21.30, a premierę zaplanowano na sobotę. Kolejne widowiska odbędą się w lipcu. Wstęp jest płatny.


Jak podali organizatorzy, do tej pory spektakle „Orzeł i Krzyż” obejrzało 58 tys. widzów. Współorganizatorem widowisk jest Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)


Autor: Szymon Kiepel


szk/ dki/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 28 lipca, środa (godziny wg czasu polskiego): BOKS 5.18: 75 kg kobiet, 1/8 finału - Elżbieta Wójcik… » więcej 2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 28 lipca - środa (godziny wg czasu polskiego): 25 finałów----------GIMNASTYKA SPORTOWA 12.15, wielobój indywidualnie mężczyznJEŹDZIECTWO… » więcej 2021-07-28, godz. 01:20 USA/ Z 50 tys. złapanych nielegalnych imigrantów tylko 13 proc. zgłosiło się do urzędu imigracyjnego Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej. Mimo nakazu… » więcej 2021-07-28, godz. 00:40 W. Brytania/ Minister: odmawiający szczepień nie będą mogli wejść do niektórych miejsc Osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, są samolubne i narażają życie innych na ryzyko - powiedział we wtorek brytyjski minister… » więcej 2021-07-28, godz. 00:00 Pomorskie/ Strażacy interweniowali 35 razy w związku z nawałnicami W związku z nawałnicami, które przechodziły po południu i wieczorem przez województwo pomorskie, strażacy interweniowali 35 razy - poinformowała Komenda… » więcej 2021-07-27, godz. 23:50 Niemcy/ Po wybuchu w Leverkusen: co najmniej dwie ofiary śmiertelne, wielu rannych Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku… » więcej 2021-07-27, godz. 23:20 Tokio/triathlon - Flora Duffy rozsławia wyspiarskie Bermudy Mistrzyni olimpijska w triathlonie Flora Duffy rozsławia małe Bermudy leżące na Oceanie Atlantyckim. Według Gracenote Sports wyspy przeszły dzięki niej… » więcej 2021-07-27, godz. 23:10 USA/ Mark Gitenstein nominowany na ambasadora przy Unii Europejskiej Biały Dom ogłosił we wtorek nominację Marka Gitensteina jako kandydata na ambasadora USA przy Unii Europejskiej. W przeszłości pełnił on funkcję ambasadora… » więcej 2021-07-27, godz. 23:00 Liga francuska - Petkovic trenerem Bordeaux Trener Vladimir Petkovic, który w tym roku doprowadził reprezentację Szwajcarii do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy, zakończył pracę z tą… » więcej 2021-07-27, godz. 23:00 USA/ Spadki na Wall Street Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a S&P 500 przerwał serię pięciu wzrostowych dni z rzędu. Inwestorzy oczekują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »