Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-25, 15:00 Autor: PAP

MI: Tereny pod torami kolejowymi w Krakowie zostaną zagospodarowane (komunikat)

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:


Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wzięli udział w podpisaniu porozumienia między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, dotyczącego zagospodarowania terenu pod nowymi estakadami kolejowymi. Zgodnie z porozumieniem zawartym 25 czerwca 2021 r. tereny w centrum Krakowa, które powstały po likwidacji dziewiętnastowiecznego nasypu kolejowego i zastąpieniu go estakadami, zostaną zagospodarowane.- Budowa kolei aglomeracyjnej i związana z nią likwidacja dawnych nasypów kolejowych stanowiących barierę komunikacyjną i przestrzenną pomiędzy Starym Miastem a Grzegórzkami zasadniczo zmieni relacje urbanistyczne, architektoniczne, komunikacyjne oraz społeczne Krakowa. Wszystkim nam zależy, aby nowe tereny pod estakadami stały się miejscem, z którego będą korzystać krakowianie i turyści. Dzisiejsze porozumienie gwarantuje przekształcenie tej powierzchni w miejsce przyjazne każdemu, kto będzie chciał dobrze spędzić czas w gronie znajomych albo na rodzinnym spacerze - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.Zagospodarowanie terenu pod estakadami kolejowymi połączy dwie dzielnice Krakowa: Stare Miasto oraz Grzegórzki za pomocą nowej, zielonej przestrzeni publicznej – Parku Kolejowego. Podział przestrzeni na strefy funkcjonalne został wypracowany wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Zakres koncepcji zagospodarowania terenu pod estakadami dotyczy działki o powierzchni niemal 1 hektara, położonej między ulicą Kopernika a wiaduktem przy Hali Targowej, wzdłuż linii kolejowej nr 91 Kraków Główny – Medyka.W projekcie zapewniono ciągłość połączenia zarówno pieszego, jak i rowerowego wzdłuż inwestycji kolejowej. Zgodnie z wolą mieszkańców, park podzielono na strefy funkcjonalne. Zbudowana zostanie również ścieżka edukacyjna dotycząca historii rozwoju transportu kolejowego w Polsce wraz z identyfikacją graficzną, która będzie jednocześnie formą uatrakcyjnienia nawierzchni i betonowych elementów estakady.W pobliżu budynków mieszkalnych zaplanowano strefy, które nie będą generować wysokiego natężenia hałasu, w tym ogród sensoryczny oraz plac zabaw w formach nawiązujących do kolei.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ maja/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:00 Szwajcaria/ Prokuratura przerwała śledztwo ws. prania rosyjskich pieniędzy Szwajcarscy prokuratorzy federalni przerwali prowadzone od dziesięciu lat śledztwo ws. prania rosyjskich pieniędzy i skandalu korupcyjnego związanego ze śmiercią… » więcej 2021-07-27, godz. 17:00 GDDKiA od początku roku ogłosiła przetargi wartości około 5,9 mld zł Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od stycznia tego roku ogłosiła przetargi na 13 odcinków nowych dróg o łącznej długości 122 km i wartości… » więcej 2021-07-27, godz. 17:00 Warszawa/ Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski… » więcej 2021-07-27, godz. 17:00 Litwa/ Szefowa MSW za wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite zwróciła się we wtorek do rządu o rozważenie możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach graniczących z Białorusią… » więcej 2021-07-27, godz. 17:00 Terlecki: mam nadzieję, że różnice zdań w koalicji nie spowodują uszczerbku na procedowanych ustawach (krótka2) Czasami różnice zdań w koalicji są oczywiste, ale mam nadzieję, że nie spowodują jakiegoś uszczerbku na ustawach, które procedujemy - powiedział we wtorek… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Warszawa/ Wypadek na S8 - jedna ofiara śmiertelna; trasa w kierunku Białegostoku zablokowana Do tragicznego wypadku doszło na trasie S8 na wysokości Bemowa. Kierowca tira nie żyje. Trasa w kierunku Białego stoku zablokowana. » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi (opis) Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Weterani Powstania Warszawskiego: cieszymy się, że pamięć o Powstaniu wciąż istnieje Cieszę się, że pamięta się o poległych, którzy poszli do walki bez żadnego własnego interesu, poza chęcią oswobodzenia ojczyzny - powiedział Jerzy… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Podczas dorocznej konferencji ogłoszono wyniki konkursu Academy of Marketing Science Mary Kay Doctoral Dissertation Awards… W sponsorowanym przez spółkę Mary Kay konkursie przyznawane są stypendia dla doktorantów, dzięki którym mogą oni realizować swoje aspiracje zawodowe i… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Tokio/piłka ręczna - wyniki i tabele turnieju kobiet Norwegia i Holandia w grupie A oraz Szwecja w grupie B to jedyne drużyny, które po dwóch kolejkach olimpijskiego turnieju piłkarek ręcznych w Tokio mogą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »