Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-25, 14:00 Autor: PAP

Premier: znakomicie rozumiemy ryzyka i dostrzegamy zagrożenia związane z konfrontacyjną polityką Rosji (krótka2)

My, Europa i Rada Europejska, znakomicie rozumiemy ryzyka i dostrzegamy zagrożenia związane z napastliwą i konfrontacyjną polityką Rosji - powiedział w piątek po unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki.

Premier na briefingu po unijnym szczycie podkreślał, do konkluzji wprowadzono zapisy potępiające ataki hakerskie na Polskę. Wskazał, że dyskutowano też na temat narzędzi dotyczących cyberbezpieczeństwa, które mają wzmocnić Polskę i UE przed potencjalnymi atakami hakerskimi, które - jak dodał - bardzo często są kierowane z terenów Federacji Rosyjskiej.


Dopytywany o wpisanie do konkluzji szczytu potępienia ataków hakerskich, że ta "kwestia była dość oczywista". "Ponieważ przedstawiliśmy nasze racje i tutaj dopisanie Polski znalazło swoje odzwierciedlenie bardzo szybko w konkluzjach. I moje wcześniejsze rozmowy w kuluarach, kiedy przedstawiałem ten atak hakerski na Polskę kilkunastu premierom Rady Europejskiej, też na pewno w tym dopomogły" - powiedział Morawiecki.


Szef rządu został zapytany, jak wyglądała dyskusja unijnych przywódców na temat Rosji, które kraje stanęły po stronie Polski, jako że ostatecznie nie będzie spotkania Rady Europejskiej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.


Jeśli chodzi o dyskusję na temat zagrożeń związanych z agresywną polityką i zdecydowanie przedwczesnym formatem spotkania liderów czyli Rady Europejskiej z prezydentem Rosji - mówił premier - miała ona burzliwy przebieg.


Zaznaczył, że oprócz Francji i Niemiec, także Włochy, Hiszpania, Austria optowały za formułą spotkanie Rady z prezydentem Rosji "wskazując m.in. na to, iż do spotkania prezydenta Putina z prezydentem Bidenem doszło dość szybko". "Ja nie widzę tak bardzo konkretnych pozytywnych skutków tego spotkania, może później one się jeszcze objawią" - dodał premier.


"My - Europa, Rada Europejska - będący w bezpośredniej bliskości do Rosji znakomicie rozumiemy ryzyka i dostrzegamy zagrożenia związane z napastliwą i konfrontacyjną polityką. I te przykłady związane z przetrzymywaniem w więzieniu i zagrożeniem życia Aleksieja Nawalnego, związane z atakami hakerskimi, związane z polityką wobec Białorusi, ze wsparciem dla reżimu Łukaszenki - to wszystko było bardzo mocno uwypuklone, na czele oczywiście z agresją w Donbasie" - powiedział szef rządu.


Zaznaczył, że tu głos zabrały przede wszystkim państwa bałtyckie. "Ale sądzę, że i mój głos bardzo jednoznacznie wybrzmiał i te racje zostały przyjęte koniec końców, te konkluzje wykluwały się w pewnym dialogu i owszem, tych wersji było kilka, ale na koniec zgodziliśmy się wszyscy w jakim formacie ewentualnie kiedyś w przyszłości mogłoby dojść do takiego spotkania i pod jakimi warunkami" - powiedział Morawiecki.


Wskazał w tym kontekście m.in. na konieczność zrealizowania Porozumień Mińskich. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak


wni/ mro/ mok/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 18:00 Kidawa-Błońska o pracach nad projektem zmian w ustawie o rtv: PiS dogadał się z Kukizem Prace na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu nad projektem zmian w ustawie o o radiofonii i telewizji pokazały, że PiS dogadał się Pawłem Kukizem… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - sierpień Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - sierpień niedziela, 1 sierpnia 2021============================================================- Piłka nożna… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 USA/ Media: fala obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 W obliczu rosnącej liczby zakażeń wariantem Delta koronawirusa coraz więcej instytucji publicznych i firm w USA zaczęło wymagać od pracowników szczepień… » więcej 2021-07-27, godz. 18:00 Tokio - w środę szanse wioślarzy, siatkarze zagrają z Wenezuelą W nocy z wtorku na środę wioślarze będą mieli szansę zdobyć pierwsze medale dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finałach popłyną cztery… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/taekwondo - Kowalczuk: nie wiem, kiedy i czy w ogóle docenię ten wynik Aleksandra Kowalczuk, która w Tokio przegrała walkę o brązowy medal olimpijski w kategorii 67 kg w taekwondo i zajęła piąte miejsce, wciąż żałuje straconej… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Grodzki w Domu Miłosierdzia: To przykład humanizmu i człowieczeństwa To jest przykład humanizmu, człowieczeństwa i tego, jak jesteśmy gotowi służyć innym - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się we… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 MS: w klinice w Otwocku działa nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki Funduszowi Sprawiedliwości (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Niemcy/ Rau: dla polskiego rządu sprawa reparacji wojennych nie jest zamknięta (krótka) Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na konferencji… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Tokio/siatkówka - wyniki turnieju kobiet Siatkarki Chin, złote medalistki z Rio de Janeiro, doznały drugiej porażki w turnieju olimpijskim w Tokio. Azjatki uległy reprezentacji Stanów Zjednoczonych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:50 Teatr 21 w witrynie sklepowej w Pasażu Wiecha zachęca do pomocy w zbieraniu środków na remont siedziby Teatr 21 wystawił na jednej z witryn Domów Towarowych Wars Sawa Junior elementy scenograficzne i kostiumy ze swoich spektakli. Ekspozycja ma na celu zachęcenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »