Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 21:00 Autor: PAP

Sejm uchwalił ustawę ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych

Sejm uchwalił w czwartek ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych. Chodzi o rośliny, zwierzęta, grzyby i inne organizmy, które zagrażają rodzimym ekosystemom, żywności, mogą też negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

418 posłów głosowało za uchwaleniem ustawy, 10 było przeciw, jeden się wstrzymał od głosu.


Wcześniej posłowie głosowali także nad kilkudziesięcioma poprawkami zgłoszonymi do projektu podczas drugiego czytania, przyjmując w większości poprawki o charakterze legislacyjnym zgłoszone przez PiS, a odrzucając poprawki zgłoszone przez opozycję.


Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych. Rozporządzenie to weszło w życie 1 stycznia 2015 r.


Chodzi m.in. o listę inwazyjnych gatunków obcych dla całej UE, kontrole unijnych granic, raportowanie, wzajemne powiadamianie oraz współpracę między państwami członkowskimi. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do eliminacji lub zminimalizowania negatywnego wpływu wybranych inwazyjnych gatunków obcych na rodzimą przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie. Do najbardziej znanych gatunków roślin inwazyjnych należy barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony m.in. do Polski z rejonu Kaukazu, a także np. wiewiórka szara i czarna czy rak marmurkowy.


Podstawowym zadaniem zmian będzie niewpuszczenie przez granicę przewożonych gatunków inwazyjnych i odsyłanie ich z powrotem do kraju, skąd zostały przywiezione. Decyzje w tej sprawie podejmować będą Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska przy współpracy ze służbami granicznymi, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcją Weterynaryjną.


Nowe przepisy mają także zapewnić należyte informowanie społeczeństwa o inwazyjnych gatunkach obcych poprzez stworzenie centralnego rejestru, w którym będą gromadzone dane dotyczące występowania w środowisku IGO i środków zaradczych wobec IGO. Ustanawiają również zasadę, że wprowadzający inwazyjny gatunek do środowiska płaci karę.


Ponadto przyjęte regulacje odnoszą się do problemu tzw. cyrków amatorskich poprzez wyłączenie ich z katalogu podmiotów zwolnionych z zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków niebezpiecznych. Chodzi o to, że po wprowadzeniu wyłączenia część osób fizycznych, by ominąć przepisy, zakładało działalność cyrkową i uzyskiwało stosowne zezwolenia od powiatowego lekarza weterynarii otwierając w ten sposób drogę do legalnego posiadania gatunków niebezpiecznych.


Inwazyjne gatunki obce, które stwarzają zagrożenie dla naszego kraju, zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.


autorka: Małgorzata Werner-Woś


mww/ wkr/ mmu/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 18:20 Węgry/ Media: w piątek Orban spotka się z Putinem w Moskwie Premier Węgier Viktor Orban spotka się w piątek w Moskwie z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem - podał w czwartek na portalu X Szabolcs Panyi, dziennikarz… » więcej 2024-07-04, godz. 18:20 Małopolskie/ Sesja sejmiku małopolskiego rozpoczęła się od przerwy (krótka) Od godzinnej przerwy zaczęła się w czwartek wieczorem nadzwyczajna sesja sejmiku małopolskiego. Radni mają podjąć szóstą próbę wyboru marszałka województwa… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 Kazachstan/ Media: władze tłumią rozgłos po śmierci opozycyjnego dziennikarza Władze Kazachstanu nie dopuszczają do protestów po śmierci zabitego w Kijowie opozycyjnego dziennikarza z tego kraju, a wszelkie próby manifestacji i nagłaśniania… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 USA/ Liga Przeciw Zniesławieniom: jesteśmy podbudowani podejściem nowego polskiego rządu do antysemityzmu Raport Departamentu Stanu odzwierciedla wiele naszych obaw dotyczących antysemityzmu odnośnie poprzedniego polskiego rządu, ale jesteśmy podbudowani postawą… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 Chiny/ Gęsta zabudowa Szanghaju spowalnia prędkość wiatru o ok. 50 proc. Gęsta zabudowa Szanghaju pochłania znaczną ilość energii wiatru, spowalniając go o ok. 50 proc. - podali naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w Chinach. » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak w ćwierćfinale w Gstaad Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zapewnili sobie awans do ćwierćfinału Beach Pro Tour Elite 16 w szwajcarskim Gstaad. Polacy wygrali dwa mecze… » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Szef PKA: współpracujemy z prokuraturą i CBA ws. wyjaśnienia nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach Polska Komisja Akredytacyjna prowadzi intensywną współpracę z prokuraturą oraz Centralnym Biurem Antykorupcyjnym celem dogłębnego i kompleksowego wyjaśnienia… » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Putin: nie będzie zawieszenia broni, dopóki Kijów nie podejmie nieodwracalnych decyzji Władimir Putin powiedział w czwartek, że nie zgodzi się na zawieszenie broni na Ukrainie, dopóki Kijów nie podejmie kroków, które są 'nieodwracalne' i… » więcej 2024-07-04, godz. 17:50 Rosja/ Miedwiediew: 190 tys. osób podpisało w tym roku kontrakty z armią 190 tys. osób podpisało w tym roku kontrakty z armią, poinformował w czwartek Dmitrij Miedwiediew, były prezydent, obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa… » więcej 2024-07-04, godz. 17:50 Tour de France - Groenewegen wygrał 6. etap, Pogacar nadal liderem (krótka) Holender Dylan Groenewegen wygrał w Dijon szósty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Mistrz Niderlandów wyprzedził Belga Jaspera Philipsena (Alpecin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »