Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 15:20 Autor: PAP

Gadomski: Profilaktyka 40 plus jest odpowiedzią na wyzwania zdrowotne po pandemii

Program "Profilaktyka 40 plus", który ruszy od 1 lipca, stał się pewną odpowiedzią na wyzwania po pandemii. To ona stała się powodem tego, że przerwano prace nad nim i spowodowała, że powstał pewien "dług zdrowotny" – zaznaczył w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

"Program +Profilaktyka 40 plus+ stał się faktem. Jest w oczywisty sposób odpowiedzią na te wyzwania popandemiczne, odpowiedzią na pewien dług zdrowotny, który Polacy po pandemii mają" – wyjaśnił Gadomski, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów o założenia programu.


Zauważył, że nad programem pracowano już wcześniej w ministerstwie, ale epidemia uniemożliwiła jego wprowadzenie. Według niego "w idealny sposób nadaje się on na dzisiejsze czasy".


"Taki przegląd zdrowotny Polaków jest nam niezwykle potrzebny po perturbacjach z dostępem do lekarzy" – podkreślił.


Przypomniał też, że 14 czerwca zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, a program rusza od 1 lipca. Dodał, że podstawowym celem jest objęcie podstawową diagnostyką osób z grupy podwyższonego ryzyka – 40 lat i więcej. "Decyduje tutaj rok kalendarzowy, nie data urodzenia" – wyjaśnił.


Gadomski wskazał, że są dwie możliwości skorzystania z programu. Pierwszym krokiem jest wypełnienie ankiety profilaktycznej, która oceni ryzyko występowania pewnych chorób u pacjenta. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta lub telefonicznie z konsultantem opieki medycznej poprzez infolinię. Po wypełnieniu ankiety skierowanie jest wystawiane automatycznie. Badania będą mogły realizować nie tylko świadczeniodawcy mający podpisaną umowę z NFZ, ale także do programu mogą zgłosić się ci, którzy takiego kontraktu nie mają. Muszą spełniać jednak określone warunki organizacyjne, sprzętowe i sanitarne.


Gadomski zapewnił, że pacjenci mogą liczyć na podstawowe badania: morfologię, cholesterol całkowity, panel kontrolny lipidowy, stężenie glukozy, kreatynina, krew utajona w kale, ogólne badanie moczu, a pakiet dla mężczyzn poszerzony będzie o badanie profilaktyczne będące wyjściem do wykrywania raka prostaty. Mierzona też będzie miarowość rytmu serca i waga ciała.


Wiceminister pytany był o to, ilu Polaków z programu w pierwszym roku może skorzystać, jaki jest szacunkowy jego koszt, czy będzie on cykliczny.


"Ten program jest tak naprawdę programem pilotażowym. My chcemy zebrać pewne doświadczenie co do panelu diagnostycznego i co do faktycznych kosztów. Dzisiaj te szacunki prezentowane w ocenie skutków regulacji są obarczone pewnym błędem. Z badań może skorzystać każdy Polak po ukończeniu 40. roku życia, tu nie ma ograniczeń. Zakładamy ostrożnie, że nie wszystkie osoby to zrobią. W pewnym sensie środki na ten program są bezlimitowe. Jesteśmy gotowi, by je zwiększać. Dzisiaj szacujemy, że ten program powinien zamknąć się w około 300 mln zł" – odpowiedział.


Wspomniał, że jeszcze w tym roku wprowadzony będzie system motywacyjny dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ma on być też pierwszym krokiem do oceny działań profilaktycznych realizowanych przez POZ.


"Chcemy wynagradzać za to, że populacja, którą się opiekują, ma wysoką zgłaszalność na badania profilaktyczne, na te trzy programy profilaktyczne: mammografia w raku piersi, cytologia w raku szyjki macicy, kolonoskopia w raku jelita grubego. Chcemy motywować te zespoły POZ, gdzie zgłaszalność jest optymalna i wyższa i, niestety, karać te, gdzie zgłaszalność jest niska. W naszej ocenie rolą lekarza POZ jest skupienie się na profilaktyce i dotarcie do swoich pacjentów z przekazem, że badania są bardzo ważne" – wyjaśnił Gadomski.


Autorka: Klaudia Torchała


tor/ joz/


Kraj i świat

2021-07-29, godz. 20:30 W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health… » więcej 2021-07-29, godz. 20:30 Katar/ Emir zatwierdził ordynację wyborczą, pierwsze wybory w październiku Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani zatwierdził w czwartek ordynację dotyczącą pierwszych wyborów parlamentarnych w tym kraju - podały lokalne media… » więcej 2021-07-29, godz. 20:20 Rosja zamontowała do ISS swój nowy moduł o nazwie Nauka Nowy rosyjski moduł o nazwie Nauka został w czwartek zamontowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała agencja kosmiczna Roskosmos. Wielofunkcyjny… » więcej 2021-07-29, godz. 20:20 Trzaskowski o odbudowie Pałacu Saskiego: jestem sceptyczny, jest więcej innych priorytetów Jestem sceptyczny wobec odbudowy Pałacu Saskiego; W obecnej tak trudnej sytuacji samorządów jest dużo więcej innych priorytetów - podkreślił w czwartek… » więcej 2021-07-29, godz. 20:20 Hiszpania/ Sąd umorzył postępowanie w sprawie korupcyjnych działań dużych firm Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii (Audiencia Nacional) umorzył w czwartek dochodzenie dotyczące korupcyjnych działań firm należących do największych… » więcej 2021-07-29, godz. 20:20 Prezydent: trzymam kciuki za wszystkich naszych olimpijczyków Trzymam kciuki za sukcesy wszystkich naszych olimpijczyków; szanuję każdego, kto ciężko trenuje by godnie reprezentować Polskę - napisał na Twitterze prezydent… » więcej 2021-07-29, godz. 20:20 Polska - Słowacja 3:1 w towarzyskim meczu siatkarek Przygotowujące się do mistrzostw Europy polskie siatkarki pokonały w Bielsku-Białej Słowację 3:1 (25:17, 25:15, 19:25, 25:21) w meczu towarzyskim. Na piątek… » więcej 2021-07-29, godz. 20:10 W.Brytania/ Wniesiono pozew zbiorowy przeciw firmie Google w imieniu użytkowników Androida W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko firmie Google… » więcej 2021-07-29, godz. 20:10 Podlaskie/ Bez utrudnień na dk 8 Białystok - Augustów, gdzie w wypadku zginęła jedna osoba W czwartek wieczorem przejezdna jest droga krajowa nr 8 na odcinku Białystok - Augustów, gdzie po południu doszło do śmiertelnego wypadku - podała podlaska… » więcej 2021-07-29, godz. 20:10 Pozostający oficjalnie bez klubu piłkarz Lionel Messi wypoczywa na Ibizie Pozostający od 1 lipca oficjalnie bez klubu słynny argentyński piłkarz Lionel Messi w czwartek udał się z rodziną na krótkie wakacje na Ibizie - poinformowały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »