Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 15:10 Autor: PAP

Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (MediaRoom)

Wernisaż z udziałem mediów: 28 czerwca 2021 r., godz. 18.00; Sala Wielka

Akredytacja: do 28 czerwca 2021 r. do godz. 15.00 (iwitkowska@zamek-krolewski.pl)

Dwa słynne obrazy Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, pochodzące z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, jego ryciny, dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów będzie można podziwiać w ramach wystawy (29.06. – 19.09 2021) przybliżającej historyczno-kulturowy kontekst twórczości jednego z największych artystów w historii światowego malarstwa.


Oto tytułowe tło prezentacji:


Artyści


Holandia w XVII wieku to światowe centrum handlu i obrotu pieniądza, w którym ton życiu społecznemu nadaje zamożna warstwa kupiecka. Nobliwi mieszczanie szybko odkrywają dzieła sztuki jako doskonałą lokatę kapitału, a zarazem symbol statusu, artyści zaś odpowiadają na ich potrzeby, odwzorowując świat wartości bliskich sercu swych mecenasów. Życiem artystycznym rządzi rynek, efektem czego jest prawdziwa eksplozja kreatywności. Ocenia się, że w Holandii „wieku Rembrandta" powstaje około pięciu milionów obrazów.


Mieszczanie


Doświadczenia wielu dekad zaciętych walk o niepodległość Niderlandów od panowania Habsburgów sprawiają, że w wyobraźni Holendrów silnie obecne są także motywy militarne. Z kolei emocjonalna więź ze świeżo wywalczoną ojczyzną wyraża się w upodobaniu do krajobrazów – zarówno panoram miejskich, jak i widoków piaszczystych dróg, morskich wybrzeży czy łąk z wypasającym się bydłem oraz wielu przedstawień rzek i kanałów, tak charakterystycznych dla tego zakątka Europy.


Odkrywcy


Jako że Holendrzy w tym czasie stanowią potęgę w morskim handlu, przemierzając szlaki od Ameryki Północnej i Południowej poprzez wybrzeża Afryki aż do krajów Azji Południowo-Wschodniej, także pejzaże egzotyczne i scenki z życia mieszkańców odległych krain przewijają się jako popularny motyw w ówczesnym malarstwie. Bujnie rozwija się także sztuka portretowa.


Te oraz wiele innych motywów przewijających się w sztuce holenderskiej XVII w. będzie można odnaleźć w dziełach, które znajdą się na wystawie. Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju artystyczno-kulturoznawczą podróż w czasie i przestrzeni, dzięki której fenomen geniuszu Rembrandta stanie się nie tylko zachwycający, ale także znacznie lepiej zrozumiały.


Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 17:20 Tokio/zapasy - Monika Michalik: ja mogę znów nie spać w nocy, a mój brat Tadzio musi 'Ja mogę nie spać znów w nocy, a mój brat Tadzio musi' - powiedziała PAP Monika Michalik. Medalistka olimpijska w zapasach z Rio de Janeiro ma nadzieję… » więcej 2021-08-02, godz. 17:20 USA/ Living Space Theatre z Katowic rozpoczął w Nowym Jorku próby do premiery "Somatopia" Living Space Theatre z Katowic rozpoczęło w Nowym Jorku próby do najnowszej produkcji 'Somatopia'. Aneta Jankowska, Jakub Margosiak, Grzegorz Labuda pracują… » więcej 2021-08-02, godz. 17:20 Ukraina/ Mąż Cimanouskiej: w pół godziny podjąłem decyzję o wyjeździe za granicę W pół godziny podjąłem decyzję o wyjeździe za granicę - powiedział w poniedziałek ukraińskiej redakcji BBC Arseń Zdaniewicz, mąż białoruskiej lekkoatletki… » więcej 2021-08-02, godz. 17:20 Resort klimatu: zużywamy coraz mniej toreb foliowych Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje… » więcej 2021-08-02, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 2 sierpnia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Rywalizujący w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 97 kg Tadeusz Michalik przegrał w półfinale igrzysk w… » więcej 2021-08-02, godz. 17:10 Tygodniowa zmiana wartości jednostek OFE Tygodniowa zmiana wartości jednostek rozrachunkowych OFE » więcej 2021-08-02, godz. 17:10 Miesięczna zmiana wartości jednostek OFE Miesięczna zmiana wartości jednostek rozrachunkowych OFE » więcej 2021-08-02, godz. 17:10 Polskie F-16 wezmą udział w misji air policing w Islandii Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii - powiedział w poniedziałek… » więcej 2021-08-02, godz. 17:10 Grecja/ Największe od ponad 30 lat upały; strażacy walczą z pożarami W Grecji strażacy walczą z pożarami, na wyspie Rodos i północno-zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego - poinformowały w poniedziałek greckie służby… » więcej 2021-08-02, godz. 17:00 Tokio/siatkówka - Antiga: nie będę nikomu kibicował, ale Polska faworytem Były trener polskiej reprezentacji siatkarzy Stephane Antiga przyznał, że w ćwierćfinale turnieju olimpjskiego Polska - Francja nie będzie nikomu kibicował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »