Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 10:40 Autor: PAP

Aby zapobiec chorobom wątroby, pij codziennie kilka filiżanek kawy

Poprawia krążenie krwi, zwiększa koncentrację, niweluje uczucie zmęczenia i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu wspomaga proces odchudzania – kawa pod wieloma względami pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Uczeni mają tymczasem kolejną dobrą wiadomość dla miłośników aromatycznej małej czarnej. Nowe badanie naukowe dowiodło, że wypijanie w ciągu dnia do czterech filiżanek tego pobudzającego napoju wyraźnie zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób wątroby.

Choć specjaliści ostrzegają przed nadmiernym spożyciem zawartej w kawie kofeiny, ze świata nauko wciąż docierają wieści na temat dobroczynnego działania tego pobudzającego napoju. Pita w umiarze kawa dostarcza nam wszak mnóstwa korzyści. Przede wszystkim skutecznie podwyższa poziom energii i niweluje uczucie zmęczenia, dlatego też dla wielu z nas sięgnięcie po filiżankę aromatycznej małej czarnej to jedna z pierwszych czynności wykonywanych o poranku. Na tym jednak długa lista jej zalet się nie kończy. Regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona, poprawia krążenie krwi, zapobiega cukrzycy typu 2 oraz przyspiesza metabolizm, będąc doskonałym sprzymierzeńcem w walce o smukłą sylwetkę. Ponadto kawa stymuluje produkcję serotoniny, która polepsza nastrój, a zawarte w niej antyoksydanty chronią przed nowotworami.



Okazuje się, że małą czarną pić warto także ze względu na wątrobę. Jak dowiedli brytyjscy uczeni, picie kilku filiżanek kawy dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnie groźnych dla zdrowia i życia chorób tego narządu. Zespół badaczy z University of Southampton wziął pod lupę dane medyczne 494 585 osób, które pozyskano z brytyjskiego Biobanku. Uczeni przez kilkanaście lat analizowali wpływ spożycia kawy na funkcjonowanie wątroby uczestników. Okazało się, że osoby pijące maksymalnie cztery filiżanki tego pobudzającego napoju dziennie były o 21 proc. mniej narażone na rozwój przewlekłego zapalenia wątroby i o 20 proc. mniej narażone na wystąpienie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Na kawoszach ciążyło zarazem aż o 49 proc. mniejsze ryzyko śmierci spowodowanej wspomnianymi schorzeniami.


Choć maksymalne korzyści zaobserwowano u osób, które piły kawę mieloną, uczestnicy sięgający po kawę rozpuszczalną, a nawet bezkofeinową również cieszyli się dobroczynnym wpływem tego napoju na zdrowie. Kawa mielona, jak wyjaśniają autorzy badania, charakteryzuje się wyższym poziomem kahweolu i kafestolu, dwóch kryjących się w ziarnach kawy przeciwutleniaczy, które wykazują właściwości przeciwzapalne.


„Uważamy, że to wspaniała wiadomość, gdyż kawa, jako powszechnie dostępny produkt, może być elementem profilaktyki przewlekłych chorób wątroby. Jest to odkrycie szczególnie cenne z perspektywy krajów o niższych dochodach i gorszym dostępie do opieki zdrowotnej” – komentuje główny autor badania dr Oliver Kennedy. I zaznacza, że sięgając po małą czarną winniśmy uważać na kaloryczne dodatki, takie jak cukier, syropy smakowe czy śmietanka, które niwelują prozdrowotne właściwości kawy – zwłaszcza w kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego. „Radzimy również osobom, które zmagają się z bezsennością lub cukrzycą, by przed włączeniem do diety kofeiny skonsultowały się z lekarzem” – dodaje uczony. (PAP Life)


iwo/ moc/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 12:20 Na przesmyku suwalskim duże zainteresowanie programem "Trenuj z wojskiem" Ponad 70 osób bierze w sobotę udział w ćwiczeniach 'Trenuj z wojskiem' w 14. Suwalskim Pułku Przeciwpancernym. Uczestnicy zapoznają się podczas zajęć… » więcej 2024-06-22, godz. 12:20 Francja/ "Le Monde": partia Le Pen wystawia na wybory kandydatów o skrajnych poglądach Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) wystawiło na wybory parlamentarne kandydatów, którzy w ważnych kwestiach zajmują bardziej skrajne stanowisko… » więcej 2024-06-22, godz. 12:10 ME 2024 - w niedzielę rozstrzygnie się rywalizacja w grupie A W niedzielę wieczorem rozstrzygnie się rywalizacja w grupie A piłkarskich mistrzostw Europy. Niemcy zagrają ze Szwajcarią we Frankfurcie, a Szkocja z Węgrami… » więcej 2024-06-22, godz. 12:10 Niger/ Francuzi stracili koncesję na eksploatację kopalni uranu w Imouraren Rządząca w Nigrze junta wojskowa cofnęła licencję francuskiemu producentowi paliwa jądrowego Orano w jednej z największych kopalń uranu na świecie w Imouraren… » więcej 2024-06-22, godz. 12:10 ME 2024 - Probierz: trafiliśmy do silnej grupy, a nasz zespół jest w przebudowie (krótka) Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz dzień po porażce z Austrią 1:3 w Berlinie na Euro 2024 powtórzył, że 'nie zamierza zejść z obranej… » więcej 2024-06-22, godz. 12:00 Serbia/ Kontrowersje wokół ruin - symbolu nalotów NATO; zięć Trumpa zbuduje na ich miejscu hotel Minister budownictwa Serbii podpisał z firmą należącą do rodziny Jareda Kushnera umowę na 'rewitalizację' ruin budynku Sztabu Generalnego Armii Jugosławii… » więcej 2024-06-22, godz. 12:00 Kujawsko-pomorskie/ Po wypadku zablokowana dk 10 w Przyłubiu Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt nie został ranny - poinformował dyżurny… » więcej 2024-06-22, godz. 12:00 Poznań/ W tym roku spodziewany koniec śledztwa ws. Czerwca '56 Jeszcze w tym roku wydana ma być końcowa decyzja ws. śledztwa dotyczącego przestępstw dokonanych w związku z Poznańskim Czerwcem '56 przez funkcjonariuszy… » więcej 2024-06-22, godz. 11:50 Zmarł scenarzysta Andrzej Mularczyk - twórca postaci Kargula i Pawlaka Nie żyje Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych - poinformowało Stowarzyszenie… » więcej 2024-06-22, godz. 11:50 Małopolskie/ Jedna ofiara pożaru w stadninie koni w Tomaszowicach Jedna osoba zginęła w pożarze, do którego doszło w sobotę wczesnym rankiem w stadninie koni w Tomaszowicach k. Krakowa. Spalił się tam budynek gospodarczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »