Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 00:00 Autor: PAP

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z absolutorium budżetowym za 2020 rok

Większością głosów Koalicji Obywatelskiej i radnych lewicowych prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uzyskała absolutorium budżetowe. W jej opinii sytuacja finansowa miasta jest dobra. Przeciwnego zdania są radni z opozycyjnego klubu PiS. Krytykowali Zdanowską za zadłużanie miasta.

Podczas środowej sesji absolutoryjnej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: "sytuacja finansowa miasta jest dobra, wskaźniki są na stabilnym poziomie i z nadzieją patrzymy w przyszłość".


Z taką wizją finansów Łodzi zgadzali się radni lewicowi i przedstawiciele ugrupowania Zdanowskiej, czyli KO. Ich zdaniem podczas pandemii w 2020 roku władze Łodzi dobrze zarządzały miejską kasą. W ten sposób reprezentanci KO i radni lewicowi odpowiadali na zarzuty prawicy o nadmierne zadłużanie miasta, którym od ponad prawie 11 lat rządzi ekipa Zdanowskiej.


"Rząd zaleca gminom zadłużanie się. W Krajowym Planie Odbudowy mamy pieniądze oferowane gminom w postaci pożyczek" - argumentował przewodniczący klubu radnych KO Mateusz Walasek i porównał budżet Łodzi do przeciętnego budżetu gospodarstwa domowego, którego zadłużenie sięga - jak stwierdził - 60, 70, a nawet 80 procent.


"Zadłużamy miasto, po to aby powiększać jego majątek, a potem ten majątek spieniężyć" - podkreślił radny Sylwester Pawłowski z popierającego prezydent Łodzi klubu Łódzka Lewica. Dodał, że wpływy uzyskane ze sprzedaży majątku władze samorządowe przeznaczają na rozwój gospodarczy miasta.


Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Radosław Marzec podkreślił, że od dawna poziom zadłużenia Łodzi jest niepokojąco wysoki i niebezpieczny dla mieszkańców miasta.


"Zadłużenie na mieszkańca w Łodzi za kadencji prezydent Zdanowskiej wzrosło o 70 procent" - podkreślił Marzec. Według niego nie jest prawdą - co często powtarzali radni KO - że miasto zostało pozbawione pieniędzy przez rząd PiS, bo właśnie w 2020 roku, to od rządu Łódź dostała 191 mln zł na inwestycje.


Ostatecznie, w liczącej 40 osób radzie, za absolutorium dla prezydent Łodzi głosowało 30 samorządowców KO i radnych lewicowych. Przeciwko głosowało 6 radnych PiS i radny niezależny. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowało troje radnych. (PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


hub/ bii/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 15:10 1. liga piłkarska – trener Arki: celem awans, ale wskazana pokora W Arce nie ukrywają, że celem zespołu w tym sezonie 1. ligi jest awans do piłkarskiej ekstraklasy. „Wskazana jest jednak pokora, bo podobne założenia ma… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 W. Brytania/ Co siódmy sklep stoi pusty, mimo wznowienia handlu po lockdownie Jeden na siedem lokali sklepowych w Wielkiej Brytanii stoi pusty, a liczba ta wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy, nawet mimo zniesienia w kwietniu ograniczeń… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 Podkarpackie/ Blisko 9 mln zł na przebudowę torów na stacji w Werchracie Za prawie 9 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontują tor szeroki i normalny na stacji towarowej w Werchracie (Podkarpackie). Efektem prac będzie sprawniejszy… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 Rzeszów/ Kolejne wyroki ws. dotyczącej korupcji w SA w Krakowie (krótka) Na kary dwóch i pół roku więzienia z warunkowym zawieszeniem ich wykonania skazał w piątek Sąd Okręgowy w Rzeszowie dwóch kolejnych oskarżonych w sprawie… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 Tokio/lekkoatletyka - Pyrek do Małachowskiego: masz za sobą piękny czas 'Pewnie wyobrażałeś sobie ten moment inaczej... Chciałeś więcej, chciałeś pożegnać stadion olimpijski z uśmiechem, ale masz za sobą piękny czas' -… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 KRS: przyjmujemy wyrok TSUE z niepokojem i rozczarowaniem Krajowa Rada Sądownictwa z głębokim niepokojem i rozczarowaniem przyjmuje stwierdzenia zawarte w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE - oświadczyła w przyjętym… » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 ALLIANZ POLSKA OFE wartość jednostki rozrachunkowej ALLIANZ Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-30, godz. 15:10 TFI MetLife SA wartości jednostek uczestnictwa TFI MetLife SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-29 » więcej 2021-07-30, godz. 15:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Wisły Kraków: musimy być pokorni 'Musimy być pokorni. Nie możemy kalkulować czy gramy z beniaminkiem czy zespołem, który od wielu lat występuje w ekstraklasie” - powiedział Adrian Gula… » więcej 2021-07-30, godz. 15:00 Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać, nim inni odkryją te miejsca Trudno mówić o spokojnym, relaksującym wypoczynku, gdy plaże są przepełnione, a uliczki w najpopularniejszych turystycznych miejscowościach przypominają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »