Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-23, 11:00 Autor: PAP

Szłapka: odtajnić stenogramy z tajnego posiedzenia Sejmu; Witek: nie ma do tego podstawy prawnej

Poseł KO Adam Szłapka zaapelował w środę o odtajnienie stenogramów z niejawnej części ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu poświęconego sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oświadczyła, że nie ma podstawy prawnej do odtajnienia obrad.

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednak, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili.


Cyberataki były w zeszłą środę tematem niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.


"W zeszłym tygodniu na tajnym posiedzeniu Sejmu doszło do bezpodstawnego zawyżenia klauzuli tajności, dlatego na podstawie ustawy o informacji niejawnym, art. 9, żądamy ujawnienia stenogramów z tego posiedzenia po to, by wszyscy obywatele mogli usłyszeć, zobaczyć, przeczytać ten bełkot, który my mieliśmy okazję usłyszeć w zeszłym tygodniu" - powiedział w środę w Sejmie Adam Szłapka (KO).


Polityk wnioskował również o przerwę w obradach, a po niej o "pełną informację jawną premiera Morawieckiego o aferze mailowej, o informację o tym, czy ABW wszczęła kontrolę poświadczenia bezpieczeństwa ministra Dworczyka".


"Wszyscy doskonale wiecie, że to afera, która paraliżuje funkcjonowanie państwa, że dysponenci tych maili będą codziennie terroryzować prace rządu kolejnymi informacjami z waszych prywatnych maili. Nie ma innego wyjścia niż dymisja osób zamieszanych w tę aferę. A poza wszystkim odwołajcie dziś ministra (Mariusza) Kamińskiego, to przestaniecie się bać korzystać z domeny gov.pl" - oświadczył Szłapka.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, odpowiadając posłowi KO, stwierdziła: "Informuję pana, że nie ma podstawy prawnej do odtajnienia obrad". "Proszę przeczytać sobie konstytucję, panie pośle" - dodała.


Poseł Janusz Kowalski (PiS) nawiązał z kolei do tego, że Sejm ma się w środę zająć m.in. wnioskami KO o odwołanie wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka.


"Dziś związki zawodowe PGE z OPZZ zaapelowały do nas, do 460 posłów, byśmy mówili jednym głosem w sprawie Turowa. Jest rzeczywiście tak, że jeżeli pan wicepremier Jacek Sasin jedzie i rozwiązuje sprawę Turowa, to na pewno wniosek o jego odwołanie nie pomaga Rzeczypospolitej" - oświadczył Kowalski.


"To jest wilcze prawo opozycji składać taki wniosek. Ale apeluję do pana przewodniczącego Borysa Budki, by ten wniosek dziś wycofał do czasu zakończenia sprawy w Turowie. Ponieważ pana argumentacja niestety zostanie wykorzystana w sprawie formalnej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. To nie jest czas na debaty polityczne na ten temat, porozmawiajmy o tym po zakończeniu w sprawy Turowa" - zaapelował Kowalski.


Podkreślił, że wspiera zdecydowanie związki zawodowe w tej sprawie i apeluje o "lojalność wobec Rzeczypospolitej wtedy, gdy atakowane jest polskie państwo". Poinformował też, że przekaże Borysowi Budce pismo związków zawodowych.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ godl/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 13:30 Tokio/szermierka - rosyjskie szablistki potwierdziły dominację Szablistki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) potwierdziły dominację w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale turnieju drużynowego pokonały Francuzki… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Tokio/szermierka - szabla kobiet drużynowo (wyniki) Wyniki szabli kobiet drużynowo: ćwierćfinałyRKO - Japonia 45:34Francja - USA 45:30Włochy - Chiny 45:41Korea Płd. - Węgry 45:40półfinałyFrancja -… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Podlaskie/ Sabantuj w Kruszynianach pod hasłem "Tatarzy i przyjaciele" Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w sobotę odbywa się w Kruszynianach (Podlaskie) święto Sabantuj. To organizowana tam od kilkunastu lat impreza… » więcej 2021-07-31, godz. 13:20 Tokio/judo - porażka drużyny japońskiej, złoty medal dla Francji Francja niespodziewanie wygrała z Japonią 4:1 w finale rozgrywanego po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich turnieju drużyn mieszanych w judo. Brązowe medale… » więcej 2021-07-31, godz. 13:20 Tokio/judo - turniej drużyn mieszanych (wyniki) Wyniki turnieju drużyn mieszanych w judo: o brązowy medalNiemcy - Holandia 4:2Izrael - Rosyjski Komitet Olimpijski 4:1finałFrancja - Japonia 4:1Clarisse… » więcej 2021-07-31, godz. 13:20 Lichocka: Polski Ład spowoduje, że kraj będzie rozwijać się w sposób zrównoważony Warto popierać Polski Ład, bo to program, który spowoduje, że w ciągu kilku lat Polska będzie się rozwijać w sposób zrównoważony - podkreśliła w sobotę… » więcej 2021-07-31, godz. 13:10 Pomorskie/ Można kąpać się we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W sobotę na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Tokio/lekkoatletyka - Święty-Ersetic pobiegnie w finale sztafety mieszanej Trzech zmian w porównaniu do eliminacji dokonał sztab reprezentacji Polski w składzie sztafety mieszanej, która wystąpi w sobotnim biegu finałowym igrzysk… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Morawiecki: Staramy się maksymalnie zachęcić do szczepień, ale jeśli będzie trzeba będą restrykcje Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw COVID-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Kraków/ W sierpniowe niedziele – Tynieckie Recitale Organowe Utwory muzyki klasycznej w wykonaniu polskich wirtuozów organów będą rozbrzmiewać w cztery niedziele sierpnia w zabytkowych murach opactwa benedyktynów w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »