Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-23, 08:50 Autor: PAP

Ukazują się anglojęzyczne podcasty z historią polskiego jazzu

Urszula Dudziak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski są bohaterami dwóch pierwszych odcinków serii podcastów „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz” – prezentujących po angielsku historię polskiego jazzu.

W kolejnych odcinkach serii znajdą się opowieści Michała Urbaniaka, Adama Makowicza i Zbigniewa Namysłowskiego. Narratorem serii jest Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”. Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.


„Willis Conover w Zielonej Górze, to było coś, coś w rodzaju rewolucji. Nic innego nas wtedy nie interesowało, tylko jazz” – zaznacza Urszula Dudziak w wywiadzie z Pawłem Brodowskim. Rozmowa znalazła się w pierwszym odcinku serii zatytułowanym „The Queen. Urszula Dudziak”.


„Jazz pozwolił rozwinąć nam skrzydła, był wołaniem o wolność. Chcieliśmy wtedy być wolni, grać muzykę, którą lubimy i tańczyć, to co nam się podoba. To był powiew Zachodu, piękny, magiczny, inspirujący – mówi wokalistka. "To była nasza obrona, to dawało nam spokój, zdrowie, jasność umysłu i piękne serdeczne uczucie”.


„Rebel Spirits” to anglojęzyczny podcast, który prezentuje najciekawsze, przełomowe, nieoczywiste i intrygujące zjawiska polskiego jazzu także na tle sytuacji społeczno-politycznej w kraju.


Utkana ze wspomnień najważniejszych postaci sceny jazzowej opowieść zaczyna się w dobie stalinowskich represji, a kończy dziś – wyjaśniają autorzy projektu z Instytutu Adama Mickiewicza.


Z opowieści tych wyłania się portret niezwykłej grupy artystów, wolnomyślicieli i marzycieli, a jednocześnie obraz czasów trudnych decyzji, kompromisów i tęsknoty za lepszym światem.


„+Rebel Spirits+ to opowieść nie tylko o muzyce i muzykach, ale również o kulturze, zbuntowanej, undergroundowej, alternatywnej. Dzięki dźwiękowej formie podcastu, która daje możliwość nie tylko prezentowania muzyki, ale również emocji towarzyszących opowieści, przekaz ten trafi do publiczności na całym świecie” - mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.


W każdym z pięciu odcinków pierwszej serii prezentowane będą długie fragmenty utworów, przeplatane osobistymi historiami muzyków, czasem opowiadających o sobie, swojej drodze, potyczkach z reżimem i fascynacji jazzem, a czasem o kolegach, również tych już nieżyjących, takich jak Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski.


Kronikarską systematyczność i chronologię zastąpiły anegdoty i wspomnienia, jak gdyby zasłyszane nad ranem po jam session, oddające ducha tamtych czasów i mówiące wiele prawdy o tym, czym jazz i tworzące go środowisko było i jest.


Autorzy projektu „Rebel Spirits” sporo miejsca poświęcili także postaci Krzysztofa Komedy.


„Motywem przewodnim serii jest utwór Krzysztofa Komedy +Roman II+” – powiedział PAP Paweł Brodowski, pełniący rolę narratora w tym cyklu jazzowych opowieści, który przeprowadził m.in. wywiady z Urszulą Dudziak, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim i Adamem Makowiczem.


„Ta historia polskiego jazzu zaczyna się w zasadzie od lat 60. i 70. ubiegłego wieku w okresie formotwórczym polskiego jazzu i środowiska – zaznacza Brodowski. Już sam tytuł +Rebel Spirits+ a więc Zbuntowane Dusze, mówi o klimacie tamtych czasów i o nich opowieści. Wszyscy słuchali wtedy audycji Willisa Conovera, wszystkich porwał jazz jako muzyka wojująca, buntu, oporu i wolności” – podkreśla.


Instytut Adama Mickiewicza planuje kontynuację podcastów „Rebel Spirits”. Kolejne serie będą się koncentrować wokół postaci i zjawisk historycznych i legendarnych, jak i tych, które obecnie tę legendę tworzą, czyli reprezentantów młodej polskiej sceny jazzowej.


Za produkcję, scenariusz i reżyserię odpowiadają Wojciech Oleksiak i Monika Proba.


1 lipca 2021 r. ukaże się podcast prezentujący Michała Urbaniaka; 8 lipca 2021 r. – podcast poświęcony Adamowi Makowiczowi; 15 lipca 2021 r. – Zbigniewowi Namysłowskiemu.


Podcastu będzie można posłuchać na wszystkich najważniejszych platformach podcastowych (w tym m.in. na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Overcast) oraz na stronie http://culture.pl/en/rebelspirits


Realizacja projektu była możliwa dzięki IAM z Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland, Sony Music Publishing Poland Sp. z o.o. i Fundacją Urbaniak.com. (PAP)


Anna Bernat


abe/ dki/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 04:00 Tokio/siatkówka - drużyna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w półfinale Siatkarze Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) pokonali Kanadę 3:0 (25:21, 30:28, 25:22) i zostali pierwszym półfinalistą olimpijskiego turnieju siatkarzy… » więcej 2021-08-03, godz. 03:50 Tokio/kajakarstwo - Naja i Puławska awansowały do finału K2 500 m Karolina Naja i Anna Puławska zajęły czwarte miejsce w wyścigu półfinałowym w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio i awansowały… » więcej 2021-08-03, godz. 03:40 Tokio/lekkoatletyka - rollercoaster Lewandowskiego: upadek, rezygnacja, płacz, ulga Marcin Lewandowski przeżył we wtorek emocjonalny i sportowy rollercoaster. Przewrócił się w eliminacyjnym biegu na 1500 m, płakał przed kamerami, a następnie… » więcej 2021-08-03, godz. 03:40 Tokio/lekkoatletyka - Kaczmarek awansowała do półfinału biegu na 400 m Natalia Kaczmarek zajęła drugie miejsce (51,06) w piątym biegu eliminacyjnym i awansowała do środowego półfinału na 400 metrów w igrzyskach olimpijskich… » więcej 2021-08-03, godz. 03:20 Reuters: Cimanouska odleci z Japonii do Polski w środę Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska poleci z Japonii do Polski w środę - poinformowała we wtorek Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej. 'Nie wrócę… » więcej 2021-08-03, godz. 03:10 Tokio/kajakarstwo - kanadyjkarze Głazunow i Barniak w finale C2 1000 m Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli trzecie miejsce w półfinale konkurencji C2 1000 m kajakarskich regat olimpijskich i zakwalifikowali się… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Rozmys i Lewandowski w półfinale biegu na 1500 m (opis) Michał Rozmys i Marcin Lewandowski awansowali do półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach w Tokio. Wymieniany wśród kandydatów do medalu Lewandowski… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Andrejczyk w finale rzutu oszczepem po pierwszej próbie Maria Andrejczyk wynikiem 65,24 w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne i awansowała do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w To… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/kajakarstwo - Walczykiewicz w finale K1 200 m Marta Walczykiewicz awansowała do finału konkurencji K1 200 kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu półfinałowym… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m (krótka2) Marcin Lewandowski został dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »