Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-23, 08:50 Autor: PAP

Gawkowski: Lewica jest przeciw wyższym podatkom dla najuboższych, do rozważenia podatki progresywne

Lewica nigdy nie podniesie podatków dla najuboższych lub dla klasy średniej, do rozważenia są progresywne podatki - powiedział w środę wiceszef klubu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Najbogatsi muszą wyrównywać szanse najuboższych - dodał.

Gawkowski był pytany w środę w TVN24, czy Lewica poprze zaproponowane w Polskim Ładzie rozwiązanie dotyczące składki zdrowotnej. "Sposób, który zgłosił rząd moim zdaniem jest błędny, ale Lewica uważa, że trzeba podnosić składkę zdrowotną, tyle że progresywnie. A tutaj proponuje nam się liniowo. Czyli 9 proc. dla wszystkich. Uważam, że to jest błędne myślenie" - powiedział.


Zapewnił, że Lewica nigdy nie przyłoży ręki do podniesienia podatków dla najuboższych lub dla klasy średniej. "Lewica dla najuboższych i dla klasy średniej nigdy nie podniesie podatków, jeżeli to będą progresywne podatki to jest to do rozważenia" - stwierdził Gawkowski. Dodał, że w kierownictwie Lewicy jest w tej sprawie konsensus.


Zadeklarował przy tym, że jest zwolennikiem podnoszenia podatku dla najbogatszych.


"Uważam, że podatki progresywne - tak, w niektórych elementach podnoszenie dla najbogatszych - tak. Sam uważam, że powinniśmy mieć świadomość, że najwięcej zarabiający muszą wyrównywać szanse tych najuboższych" - powiedział Gawkowski.


W rządowym planie Polski Ład zaproponowano zlikwidowanie możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej. Będzie ona nadal wynosić 9 proc., ale obejmie - na tych samych zasadach - zarówno pracowników, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poza tym składka zdrowotna nie będzie zmniejszać podatku, jak jest obecnie. Nie będzie też pomniejszać dochodu do opodatkowania. Zapowiedziano przy tym specjalną ulgę podatkową, z której będzie mogła skorzystać klasa średnia.


Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Proponowane zmiany w systemie podatkowym przewidują m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł; zmiany te nie będą dotyczyć przedsiębiorców rozliczających się liniowym, 19-proc. PIT-em.(PAP)


autor: Mateusz Mikowski


mm/ mok/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 13:30 Łódzkie/ Areszt dla pedofila z Pabianic, który chciał umówić się z 10-latką Do aresztu trafi 53-latek z Pabianic, któremu prokuratura postawiła zarzuty posiadania i rozpowszechniania pornografii dziecięcej. Mężczyzna miał też składać… » więcej 2021-07-27, godz. 13:30 Orlen kupił licencję pozwalającą na wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych PKN Orlen kupił od amerykańskiej firmy licencję i projekt bazowy, by wdrożyć rozwiązania pozwalające na wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych np. benzyn… » więcej 2021-07-27, godz. 13:30 Paris Hilton zapewnia, że stroni od botoksu i chirurgii plastycznej Choć jej wiek mógłby już zdradzać pewne oznaki upływającego czasu, 40-letnia Paris Hilton wciąż ma młodzieńczą skórę. Nic dziwnego, że co jakiś… » więcej 2021-07-27, godz. 13:30 Szczecin/ Największa miejska impreza, Żagle 2021 – od piątku Wielkie żaglowce zacumowane na Odrze, koncerty i jarmark to niektóre atrakcje przygotowane w ramach szczecińskiej imprezy Żagle 2021, która rozpocznie się… » więcej 2021-07-27, godz. 13:30 Racibórz/ Renowacja XVIII-wiecznej kolumny maryjnej XVIII-wieczna kolumna maryjna na raciborskim rynku zostanie odnowiona i poddana konserwacji. Wykonany z piaskowca późnobarokowy monument należy do najbardziej… » więcej 2021-07-27, godz. 13:30 Kamiński o nowej służbie: oddzielna ścieżka naboru, dodatki płacowe, uprawnienia operacyjne (krótka4) Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma powstać do 2025 r. i liczyć 1800 funkcjonariuszy, zarabiających 10-15 tys. zł; nabór ruszy w styczniu… » więcej 2021-07-27, godz. 13:20 Grupa PGE największym płatnikiem podatków w Polsce (MediaRoom) Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, Grupa PGE w 2020 r… » więcej 2021-07-27, godz. 13:20 Rada Przedsiębiorczości apeluje o przyjęcie przepisów umożliwiających ochronę przed lockdownem Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych działań, które ograniczą skutki kolejnych obostrzeń epidemicznych. Państwo… » więcej 2021-07-27, godz. 13:20 Dolnośląskie/ Sekcja potwierdziła, że szczątki znalezione w mieszkaniu w Kamieńcu Ząbkowickim należą do nowor… Sekcja zwłok potwierdziła, że szczątki znalezione w ubiegłym tygodniu w jednym z mieszkań w Kamieńcu Ząbkowickim, należą do noworodka. Prokuratura prowadzi… » więcej 2021-07-27, godz. 13:20 Tokio/szermierka - Trzebińska: przyjechałyśmy po coś innego tutaj Polskie szpadzistki nie kryły rozczarowania z zajęcia szóstego miejsca w rywalizacji drużynowej w igrzyskach w Tokio. 'Przyjechałyśmy po coś innego tutaj'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »