Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 23:00 Autor: PAP

USA/ Wzrosty na Wall Street, Nasdaq najwyżej w historii

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a Nasdaq pobił historyczny rekord. Liderami zwyżek były spółki technologiczne, a uwaga inwestorów koncentrowała się również na dużym wahaniom cen bitcoina.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,20 proc., do 33.945,58 pkt.


S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,51 proc., do 4.246,44 pkt.


Nasdaq Composite zyskał 0,79 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.253,27 pkt. To historyczny szczyt tego indeksu.


„Akcje odnotowały silne odbicie w poniedziałek, chociaż w rezultacie S&P jedynie odrobił spadki z piątku. Akcje cykliczne nadal znajdują się jednak w trendzie spadkowym, a inwestorzy powinni wykorzystywać wzrosty do księgowania zysków” – powiedział Adam Crisafulli, analityk z Vital Knowledge.


Ze spółek Tesla po początkowych spadkach zakończyła dzień na 1-proc. plusie.


Liderami zwyżek były największe spółki technologiczne. Netflix zyskał 3 proc., Amazon, Facebook, Apple i Microsoft podrożały po ponad 1 proc.


Zyskały akcje Alphabet, właściciela Google, chociaż Komisja Europejska wszczęła dochodzenie przeciwko reklamowemu ramieniu Google.


Sanderson Farms rósł o 10 proc. Według osób zaznajomionych ze sprawą, które rozmawiały z "The Wall Street Journal", zarząd Sanderson Farms bada możliwości sprzedaży spółki. W gazecie stwierdzono, że producentem drobiu zainteresowany jest konkurent - Continental Grain.


Akcje MicroVision spadały 11,5 proc. po tym, jak firma zajmująca się technologią laserową podała, że „od czasu do czasu” będzie sprzedawać akcje o łącznej wartości 140 mln USD i wykorzysta fundusze na ogólne cele korporacyjne.


W centrum uwagi pozostaje kurs butcoina. W ciągu dnia największa kryptowaluta spadła poniżej poziomu 30 tys. USD, w ślad za jej przeceną MicroStrategy zniżkował o 11,5 proc., a Coinbase spadał o 5 proc. W drugiej części dnia bitcoin odrobił jednak straty i wyszedł na plus.


Inwestorzy z uwagą śledzili też wtorkowe zeznania przed Izbą Reprezentantów prezesa Fed Jerome Powella. Nie powiedział on nic, co mogło wywołać zwyżki na giełdach, ale część analityków wskazuje, że indeksy znalazły się na dziennych maksimach właśnie podcza jego wystąpienia. Prezes Fed zaprezentował optymistyczne stanowisko dotyczące odbicia w gospodarce i podtrzymał, że wzrost inflacji jest jedynie przejściowy.


"Od czasu naszego ostatniego spotkania, gospodarka wykazywała trwałą poprawę. Zakrojone na szeroką skalę szczepienia wsparły bezprecendensową politykę monetarną i fiskalną w dostarczaniu stałego i mocnego impulsu. Wskaźniki aktywności gospodarczej i rynek zatrudnienia nadal się poprawiają, a PKB w tym roku jest na dobrej drodze do zanotowała najsilniejszego wzrostu od dekad" - powiedział Powell przed Izbą Reprezentantów.


"Inflacja wzrosła zauważalnie w ostatnich miesiącach" - dodał, ale jednocześnie prezes Fed wskazał, że w większości jest to efekt tymczasowy i inflacja powinna powrócić do długoterminowego celu 2 proc. (PAP)


kkr/ pr/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 18:50 Świętokrzyskie/ Solidarna Polska: polityka klimatyczna UE może spowodować zamknięcie polskich cementowni Działacze Solidarnej Polski ostrzegali w piątek w Nowinach koło Kielc, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej może doprowadzić do zamknięcia polskich… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 IMGW/ Burze z gradem do 5 cm, ulewy i trąby powietrzne – niebezpieczna pogoda w weekend Weekendowa prognoza pogody budzi grozę. IMGW ostrzega przed burzami z gradem o wielkości 5 cm, ulewami, a nawet trąbami powietrznymi, które mogą wystąpić… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 Bułgaria/ Prezydent powierzył misję utworzenia rządu partii Jest Taki Naród Prezydent Bułgarii Rumen Radew powierzył w piątek misję utworzenia rządu przedstawicielom dysponującej największą liczbą głosów w parlamencie partii… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 Włochy/ Nad jeziorem Como trwa usuwanie skutków powodzi i lawin błotnych W miejscowościach nad jeziorem Como na północy Włoch trwa usuwanie skutków powodzi i lawin błotnych, jakie spowodowały tam w ostatnich dniach intensywne… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 Poznań/ Wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek złożył rezygnację Dzisiaj złożyłem rezygnację z funkcji wicewojewody wielkopolskiego - poinformował w piątek po południu Maciej Bieniek. Nie podał powodów swojej decyz… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 Posłowie Solidarnej Polski chcą, by wkład własny do programu Kolej Plus był zabezpieczony w Polskim Ładzie Posłowie Solidarnej Polski postulują, aby 15 proc. wkład własny, który samorządy muszą wnieść do inwestycji w ramach programu Kolej Plus był zabezpieczony… » więcej 2021-07-30, godz. 18:50 Producent filmu "Aquaman 2" wyjaśnia, dlaczego mimo niechęci fanów, ponownie zaangażowali Amber Heard Ponowne powierzenie roli Mery Amber Heard, w drugiej części filmu 'Aquaman', wzbudziło wiele kontrowersji. Część fanów zapowiedziała, że druga część… » więcej 2021-07-30, godz. 18:40 Białystok/ Przywrócono ruch pociągów na trasach z Białegostoku do Warszawy i do Ełku W piątek późnym popołudniem przywrócono ruch pociągów na trasach z Białegostoku do Warszawy i do Ełku - poinformowały PKP PLK. Wieczorem natomiast wznowiony… » więcej 2021-07-30, godz. 18:40 Rosja/ Regulator internetu zażądał od YouTube zablokowania kanału Nawalnego Rosyjski regulator internetu, urząd Roskomnadzor, zażądał od serwisu YouTube zablokowania kanału Navalny LIVE związanego z Aleksiejem Nawalnym - poinformowała… » więcej 2021-07-30, godz. 18:40 Poznań/ Zmiany w kursowaniu pociągów na stacji Poznań Główny; trwa usuwanie awarii Powołano specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników by koordynować przejazd pociągów - podał Radosław Śledziński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »