Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 23:00 Autor: PAP

Związkowcy z energetyki oczekują gwarancji ustawowych przy transformacji

Gwarancji ustawowych i umowy społecznej na wzór tej dla sektora węgla kamiennego domagali się przedstawiciele związków zawodowych z sektora energetyki na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji energii, klimatu i aktywów państwowych.

Przedstawiciele związków zawodowych wskazywali przede wszystkim na niepewność w związku z planowanym przenoszeniem pracowników wraz z wytwórczymi aktywami węglowymi do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wyrażali też obawy, że w ramach transformacji nie da się stworzyć takiej liczby nowych miejsc pracy, np. w sektorze OZE, by zrównoważyć ubytek miejsc pracy w konwencjonalnej energetyce.


Jak wskazywał Marcin Szymanek ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków, strona społeczna wciąż nie może się dowiedzieć od rządu, czy np. NABE będzie pojedynczym pracodawcą, czy będzie ich tam więcej, czy wejdą do niej też elektrociepłownie. Zwrócił uwagę, że pracownicy energetyki mają układy zbiorowe, czy regulaminy pracy, i nie wiadomo co się z nimi stanie po przejściu do NABE. Zgodnie z ustawą, jeżeli nie będzie nowych ustaleń, to będą obowiązywać najwyżej przez rok - zauważył Szymanek.


Jak dodał, powszechne jest przekonanie, że NABE będzie „umieralnią” dla elektrowni węglowych. Dla górników zawarto umowę, a dla energetyków jest tylko o tym mowa - stwierdził związkowiec.


Szymanek podkreślił, że oczekiwanie gwarancji ustawowych wynika z tego, iż grupy energetyczne często wypowiadają umowy społeczne, kiedy stają się niewygodne, i jest obawa, że tak samo będzie w NABE.


Mariusz Kamiński, również ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków wskazywał na rozmiary transformacji. Jak mówił, w należącym do PGE Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) pod koniec 2020 r. pracowało 1400 osób, a kiedy przejdzie ona na budowane obecnie źródła gazowe - będzie to 65 osób. Powątpiewał też, czy sektor energetyki wiatrowej może wygenerować 70 tys. miejsc pracy.


„Wszyscy jesteśmy otwarci na szczery i normalny dialog. Wiemy, że jest potrzebna optymalizacja, ale oczekujemy uwzględnienia naszych argumentów i podpowiedzi rozwiązań” - mówił.


Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska podkreślała z kolei, że w regionach bełchatowskim czy turoszowskim powstają plany z konkretnymi rozwiązaniami, wskazującymi gdzie i jakie miejsca pracy powstaną w miejsce energetyki konwencjonalnej.


W ZEDO nie było zwolnień grupowych, daliśmy szanse przejścia do innych obszarów energetyki, np. do elektrociepłowni i do spółki, która będzie eksploatować nowe bloki gazowe - mówiła Czemiel-Grzybowska. Jak podkreśliła, do innych linii biznesowych chce przejść więcej pracowników, niż zakładała spółka. Ponad 400 osób znajdzie zatrudnienie w elektrociepłowni, a kolejne kilkadziesiąt przy nowej inwestycji w gaz - zaznaczyła.


Obawiamy się, że ci ludzie, którzy przechodzą do elektrociepłowni, za rok będą bez pracy - replikował Kamiński.


Posłanka PiS Beata Mateusiak-Pielucha stwierdziła z kolei, że nie da się zastąpić Bełchatowa miejscami pracy przy OZE, i taka transformacja będzie tworzeniem regionów biedy i bezrobocia. Jej zdaniem, polski rząd powinien mocniej walczyć w UE o energetykę węglową, bo „z węglem nie wygląda tak źle, jak przedstawia to Unia”. Jak wskazywała, węgiel to stabilne źródło energii, jego ceny rosną, oraz istnieją nowoczesne metody spalania.(PAP)


wkr/ skr/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 06:40 Kampania społeczna „Zmieniamy Przyzwyczajenia” w sierpniu poświęcona chorobom reumatycznym W ramach kampanii społecznej „Zmieniamy Przyzwyczajenia” mobilny punkt diagnostyczny do końca września odwiedzi 23 miasta w Polsce. Sierpień poświęcony… » więcej 2021-07-30, godz. 06:40 Warszawa/ Uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie odbędą się przy Kopcu Powstania Warszawski… Ze względu na rewitalizację parku przy Kopcu Powstania Warszawskiego, uroczystości z Kopca przeniesione są do Parku gen. Orlicz-Dreszera - przekazał mokotowski… » więcej 2021-07-30, godz. 06:40 Antoniak: inflacja w lipcu wzrosła do 4,8-4,9 proc. Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wzrosła do 4,8-4,9 proc. z 4,4 proc. w czerwcu. Powodem wzrostu wskaźnika są ceny żywności, paliw i energii - powiedział… » więcej 2021-07-30, godz. 06:40 Tokio/judo - porażka Francuza Rinera po serii 14 wygranych walk na igrzyskach Słynny francuski judoka Teddy Riner (+100 kg) przegrał pierwszy olimpijski pojedynek od 2008 roku, po serii 14 zwycięstw. Triumfator igrzysk w Londynie i Rio… » więcej 2021-07-30, godz. 06:40 Tokio/żeglarstwo - maleje przewaga Skrzypulec i Ogar w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar utrzymały prowadzenie w żeglarskiej klasie 470 w olimpijskiej rywalizacji w Enoshimie. W piątek zanotowały jednak najsłabszy… » więcej 2021-07-30, godz. 06:30 80 lat temu został podpisany układ Sikorski-Majski 80 lat temu, 30 lipca 1941 r., w Londynie gen. Władysław Sikorski podpisał z ambasadorem ZSRS w Wielkiej Brytanii Iwanem Majskim układ o wznowieniu stosunków… » więcej 2021-07-30, godz. 06:30 Dr Sutkowski: jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych Nie jestem zwolennikiem obowiązku szczepień dla wszystkich, jednak jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych, które mają bezpośrednią… » więcej 2021-07-30, godz. 06:30 PRAIRIE MINING LTD. (13/2021) Podstawa prawna: Spółka informuje, że jej raport kwartalny za czerwiec 2021 r. został… Raport 13/2021 » więcej 2021-07-30, godz. 06:20 Ponad 17,2 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 34 mln zastrzyków - wynika z ostatnich danych rządowych. Liczba w pełni… » więcej 2021-07-30, godz. 06:20 Tokio/kolarstwo BMX - Brytyjka Shriever złotą medalistką Brytyjka Bethany Shriever została złotą medalistką olimpijską w kolarstwie BMX. W wyścigu finałowym wyprzedziła Kolumbijkę Marianę Pajon oraz Holenderkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »