Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 19:00 Autor: PAP

Obrazy 84 twórców w drugim etapie 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021

121 obrazów namalowanych przez 84 twórców zakwalifikowano we wtorek do drugiego etapu 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie pokonkursowej wystawy zaplanowano na 12 listopada.

Jak poinformowała przewodnicząca jury, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka prof. Anna Markowska, do tegorocznej edycji Bielskiej Jesieni zgłosiło się 845 artystów (511 kobiet i 334 mężczyzn), którzy nadesłali po trzy prace. Tym samym w pierwszym etapie konkursu jury miało do przejrzenia 2535 dzieł.


Po długich dyskusjach, do kolejnego etapu wybrano 121 obrazów 84 autorów - 38 kobiet i 46 mężczyzn, decydując często, by jednego artystę reprezentowały nie trzy zgłoszone prace, ale jedna lub dwie.


Skala zakwalifikowanych obrazów jest różnorodna – najmniejszy ma wymiary 13 na 29,5 cm, największy 250 na 200 cm. Ponieważ na Bielskiej Jesieni, inaczej niż w wielu innych konkurach malarskich, nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników, swoje prace zgłosili zarówno starsi twórcy (najstarszy ma 85 lat), jak i początkujący - jak najmłodsza 19-letnia malarka.


Regulamin bielskiego konkursu nie narzuca też konieczności profesjonalnego wykształcenia akademickiego, stąd prace zgłosili zarówno profesorowie Akademii i zawodowi plastycy, jak i studenci - do drugiego etapu jury zakwalifikowało prace dziesięciorga z nich, oraz twórcy bez wykształcenia plastycznego - do kolejnego etapu przeszło siedem takich osób.


"Choć definicja malarstwa jest dzisiaj dosyć szeroka, to wśród zgłoszonych prac dominowały klasyczne techniki - olej, akryl, gwasz, tempera jajowa. Zdarzyła się jednak tkanina w technice pętelkowej, plastelina, lakier do paznokci, wycinanka, inkrustacja oraz asamblaż" - podała przewodnicząca jury.


Zgodnie z regulaminem, artyści mogli przesyłać prace stworzone w ciągu dwóch lat, jakie minęły od ostatniej edycji konkursu.


"Ponieważ te ostatnie dwa lata były zupełnie nietypowe, naznaczone pandemią koronawirusa i przymusową izolacją w domach, często związaną z samotnością i pogarszającym się samopoczuciem, wiele z obrazów miało specyficzny klimat. Z jednej strony dużo było płócien o charakterze eskapistycznym, magicznym i bajkowym, które pod pozorem całkowitej fantazji przemycały nastrój lęku, przerażenia i bezradności, z drugiej – było też trochę obrazów nawiązujących do konkretnych wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej, ulicznych manifestacji i strajków kobiet" - wskazała prof. Anna Markowska.


W jury tegorocznego biennale, obok prof. Markowskiej zasiedli także: historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka Anda Rottenberg, dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, a także artyści Jarosław Fliciński i dr hab. Michał Zawada. Jury obradowało w obecności kuratorki Bielskiej Jesieni Grażyny Cybulskiej.


Jak relacjonowała przewodnicząca jury, wiele obrazów nawiązywało dialog z innymi mediami (fotografią, światem cyfrowym, filmem, komiksami), tworząc wielowątkowe narracje, w których treści wynikały także ze znajomości odniesień i kontekstów kulturowych.


"Jednym z nich było z pewnością przebywanie w świecie wirtualnym, skrollowanie obrazów na Instagramie oraz inspirowanie się globalną kulturą Internetu. Traumatyczność covidowej izolacji przedstawiano czerpiąc nierzadko z wyobraźni dziecięcej i art brut, kontrastując ją z agresją i przemocą. Często też, by wyrazić bezsilność, sięgano do nieporadności i siermiężności techniki malarskiej, by oddać niepewność własnej sytuacji" - wskazała prof. Markowska.


Nazwiska 84 artystów, zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, znajdują się na stronie internetowej pod adresem www.bielskajesien.pl. Drugie i ostatnie posiedzenie jury biennale zaplanowano na koniec sierpnia. Komisja, po obejrzeniu oryginałów prac, wybierze obrazy, które zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej. Podczas obrad jurorzy zdecydują też o przyznaniu nagród i wyróżnień. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w dniu wernisażu - 12 listopada o godz. 18.00.


Trwa także głosowanie internautów na najciekawszego artystę Bielskiej Jesieni 2021. Na stronie internetowej konkursu, w zakładce Galeria wirtualna, można obejrzeć nadesłane prace i wybrać swojego faworyta. Nazwisko artysty, który zbierze największą liczbę głosów online, zostanie ogłoszone 30 września. Wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody.


45. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2021" odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej. Ufundowane przez Ministra Kultury Grand Prix ma wartość 30 tys. zł. Druga nagroda, ufundowana przez prezydenta Bielska-Białej, to 20 tys. zł, a trzecia - fundowana przez dyrektor Galerii Bielskiej BWA - 10 tys. zł. Przewidziano też wyróżnienia regulaminowe po 2,5 tys. zł każde.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ dki/


Kraj i świat

2021-07-29, godz. 20:10 W.Brytania/ Wniesiono pozew zbiorowy przeciw firmie Google w imieniu użytkowników Androida W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko firmie Google… » więcej 2021-07-29, godz. 20:10 Podlaskie/ Bez utrudnień na dk 8 Białystok - Augustów, gdzie w wypadku zginęła jedna osoba W czwartek wieczorem przejezdna jest droga krajowa nr 8 na odcinku Białystok - Augustów, gdzie po południu doszło do śmiertelnego wypadku - podała podlaska… » więcej 2021-07-29, godz. 20:10 Pozostający oficjalnie bez klubu piłkarz Lionel Messi wypoczywa na Ibizie Pozostający od 1 lipca oficjalnie bez klubu słynny argentyński piłkarz Lionel Messi w czwartek udał się z rodziną na krótkie wakacje na Ibizie - poinformowały… » więcej 2021-07-29, godz. 20:00 Synoptyk IMGW: noc pogodna; piątek ciepły i bez deszczu W nocy z czwartku na piątek spodziewana jest kontynuacja dobrej pogody, a sam piątek zapowiada się ciepło i bezdeszczowo - powiedziała PAP synoptyk IMGW Grażyna… » więcej 2021-07-29, godz. 20:00 Liga włoska - media: w przyszłym tygodniu kolejne testy medyczne Eriksena W przyszłym tygodniu duński piłkarz Christian Eriksen, który w trakcie pierwszego meczu mistrzostw Europy doznał zawału serca i był reanimowany na murawie… » więcej 2021-07-29, godz. 20:00 USA/ Media: były kardynał McCarrick oskarżony o napaść seksualną Były arcybiskup Waszyngtonu i były kardynał Theodore McCarrick został formalnie oskarżony o napaść seksualną na 16-letniego chłopca - podał w czwartek… » więcej 2021-07-29, godz. 19:50 Portugalia/ Rząd ogłosił dalsze luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych Rząd Portugalii ogłosił, że od niedzieli wprowadza jednolite dla całego kraju zasady sanitarne. Jednocześnie, jak poinformował premier Antonio Costa, wprowadzony… » więcej 2021-07-29, godz. 19:40 KPRM: ruszyła rejestracja na Szczyt Cyfrowy (komunikat) - KPRM informuje: Jeśli chcesz wziąć udział w najważniejszym cyfrowym wydarzeniu tego roku - już możesz się zgłosić! Wystartowała rejestracja uczestników… » więcej 2021-07-29, godz. 19:40 PŚ w szachach - awans Dudy do półfinału, teraz mecz z Carlsenem Jan-Krzysztof Duda wygrał z Santoshem Gujrathi Viditem z Indii 1,5:0,5 w ćwierćfinale Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. W półfinale zmierzy… » więcej 2021-07-29, godz. 19:40 W. Brytania/ Rząd zaakceptował plan budowy pomnika ofiar Holokaustu Brytyjski rząd zaakceptował w czwartek plan budowy narodowego pomnika ofiar Holokaustu, który ma zostać wzniesiony w pobliżu budynku parlamentu w Londynie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »